Справа № 2а - 8/2011р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2011 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого-судді - Волкової О.І.
при секретарі - Кутняк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Южноукраїнську Миколаївської області за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо до перерахунку щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" за 2007 - 2010 роки неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області мотивуючи свої вимоги тим, що вона є дитиною війни і відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячного підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Разом з тим фактично виплачувалося 10% від мінімальної пенсії за віком. Таким чином, просить стягнути невиплачену за період з 2007 - 2010р по доплату та зобов'язати в майбутньому виплачувати доплату в повному обсязі..
У судовому засіданні позивачка повністю підтримала свої вимоги викладені в позовній заяві та пояснила, що є "Дитиною війни" і має право на пільги передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", зокрема, відповідно до ст. 6 вказаного Закону вона має право на одержання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідач грубо порушує її законні права та позбавляє її права отримувати щомісячну доплату до пенсії в належному розмірі, що свідчить про нехтування правами громадян з боку відповідача.
Відповідач у судове засідання не з'явився, але направив до суду заяву в якій просив справу розглядати за його відсутності та заперечення проти задоволення позову, оскільки на його думку він діє у відповідності до Законів України.
Вислухавши позивачку та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги за період з 03 травня 2010 року по 03 листопада 2010 року підлягають частково задоволенню з наступних підстав.
Так, у судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, пенсіонеркою, що підтверджується її паспортом та пенсійним посвідченням та має статус "дитина війни".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" №2195 від 18.11.2004 року, дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни було менше 18 років.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України "Про соціальний захист дітей війни".
На підставі ст. 6 названого Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року), дітям війни, пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України, а також ч. 2 ст. 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", відповідно до якої державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 12 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було зупинено дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" . з урахуванням ст.11 цього закону, якою визначено певні умови отримання підвищення пенсії .
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема зупинення дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", отже, з цього часу відновлено ст.6 Закону в повному обсязі.
Рішенням Конституційного суду України по справі N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.
При цьому у п. 6 Конституційний Суд України зазначив, що рішення у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Виходячи з того, що редакція ст. 65 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 01 січня 2008 року втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України по справі N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, то з 22 травня 2008 року відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивача на нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог ч. 2 ст.152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Законами України "Про державний бюджет на 2009 рік", "Про державний бюджет на 2010 рік" зміни до законодавства з приводу нарахування соціальної допомоги дітям війни не вносилися.
У розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України "Про прожитковий мінімум", прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, забезпечення його здоров'я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Статтею 2 цього Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Положення Законів "Про Державний бюджет України" не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (ст. 22 ч. 3 Конституції України).Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У зв'язку із зазначеним, застосовуючи зазначені рішення Конституційного Суду України, суд першої інстанції є обмеженим часовими межами встановленими ст. 152 Конституції України. З огляду на це, судом встановлюється початковим моментом відновлення порушених прав позивача день ухвалення відповідних рішень Конституційним Судом України у відповідні роки, а кінцевими моментами - останній день відповідного року.
Відповідно до частини першої статті 99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другої цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Юридична необізнаність та похилий вік не є поважними причинами пропуску строку, а тому строк звернення до суду не може бути поновлений. За таких підстав позов підлягає частковому задоволенню .
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином посилання в запереченнях Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області на те, що мінімальний розмір пенсії за віком, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є неспроможним, та судом до уваги не приймається.
Згідно ст. 52 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений в 2010 році у розмірі: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривні.
Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, за період 03 травня 2010 року по 03 листопада 2010 року, за виключенням виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 55, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-І від 18.11.2004 року, рішенням Конституційного суду України №10-рп-2008 від 22.05.2008 року, Законом України "Про Державний Бюджет України на 2010 рік", ст.ст. 6, 8-11, 70, 71, 86, 87, 98, 99,, 158-163 , 185, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії, що передбачене ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством - за період з 03 травня 2010 року по 03 листопада 2010 року з виключенням виплачених за зазначений період сум.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя Южноукраїнського
міського суду: О.І. Волкова