Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133760360

Справа № 524/9147/21

Провадження №2/524/697/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


25.01.2022 року Автозаводський районний суд міста Кременчука у складі:

головуючого судді - Вінтоняк Н.Д.,

за участю секретаря судових засідань – Воблікової І.О.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в місті Кременчуці цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу,-


ВСТАНОВИВ:


До суду звернулось Акціонерне товариство «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за послуги з теплопостачання у вигляді централізованого опалення за період з січня 2018 року по квітень 2019 року, яка станом на 30 серпня 2021 року становить 2660 грн. 62 коп., а також індекс інфляції в розмірі – 240 грн. 20 коп., 3% річних від простроченої суми в розмірі 109 грн. 09 коп. та судовий збір у розмірі 2270 грн.

Відповідач ОСОБА_1 надала суду відзив, відповідно до якого проти позову заперечує в повному обсязі, в обґрунтування відзиву зазначила, що з 2015 року проживає за іншою адресою, у зв`язку з чим послугами АТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії не користується, крім того, просить застосувати строк позовної давності у 3 роки.

Ухвалою суду від 08.10.2021 року відкрито спрощене позовне провадження по справі.

16.12.2021 задоволено клопотання представника позивача про залучення ОСОБА_2 до участі у справі, як співвідповідача.

Відповідач ОСОБА_2 своїм правом для подання відзиву не скористалась.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав зазначених у позові, проти заочного розгляду справи не заперечував, справу просив слухати без його участі.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, про слухання справи повідомлялися належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, власниками кімнати, у якій позивачем надавалися послуги з теплопостачання у вигляді централізованого опалення у спірний період за адресою: АДРЕСА_1 , по особовому рахунку № НОМЕР_1 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 37).

Як вказує позивач, відповідачі, порушуючи норми чинного законодавства, не здійснювали своєчасно оплату одержаних послуг, в результаті чого станом на 30 серпня 2021 року виникла заборгованість за послуги з теплопостачання у вигляді централізованого опалення, спожиті в період з січня 2018 року по лютий 2018 року та січень – березень 2019 року, в сумі 2660 грн. 62 коп. Наданим позивачем розрахунком заборгованості абонента підтверджується заборгованість відповідачів перед постачальником послуг.

Окрім того, позивачем боржникам нараховано суму встановленого індексу інфляції в розмірі 240 грн. 20 коп., 3% річних від простроченої суми в розмірі 109 грн. 09 коп.

Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Стаття 614 ЦК України визначає, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги»(далі - Закон).

Згідно з п.5 ч.2 ст.7 Закону індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами;

Згідно з п. 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 року № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Стаття 625 ЦК України передбачає,що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи те, що вимоги позивача підтверджуються належними доказами, а також те, що факт існування заборгованості не був спростований відповідачами, які, будучи власниками кімнати, не виконали свій обов`язок щодо оплати за надані позивачем комунальні послуги, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими.

Щодо заяви відповідача ОСОБА_3 про застосування строку позовної давності, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Ч. 1 ст. 261 ЦК України визначено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

У відповідності до ч.ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Відповідно до пункту 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (надалі – Правила), розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.

Оскільки відповідач наполягав на застосуванні строку позовної давності, то у позовних вимогах про стягнення з відповідача заборгованості за спожиті послуги за період з січня 2018 року по лютий 2018 року включно позивачу слід відмовити у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.

З наданого позивачем розрахунку вбачається, що відповідачі мають заборгованість перед позивачем за спожиті послуги за період з січня 2019 року по березень 2019 року включно у сумі 1555 грн. 52 коп. Відповідно до наданого позивачем розрахунку, інфляційні витрати складають 240 грн. 20 коп., 3 % річних від простроченої суми - 109 грн. 09 коп. (а.с. 6).

Виходячи з наведеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь позивача суму заборгованості за послуги з централізованого опалення за період з січня 2019 року по березень 2019 року включно у сумі 1555 грн. 52 коп., інфляційні витрати в сумі 240 грн. 20 коп., 3 % річних від простроченої суми - 109 грн. 09 коп. Загальна сума заборгованості становить – 1904 грн. 81 коп.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

З огляду на часткове задоволення позову та стягнення на користь позивача 1904 грн. 81 коп., що становить 63,30 % від заявлених позовних вимог, з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір по 718 грн. 45 коп. (63,30 % від сплаченого судового збору в розмірі 2270 грн. = 1436,91/2=718,45).

Керуючись ст. ст. 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 258, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд –


УХВАЛИВ:


Позов Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу – задовольнити частково.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії заборгованість за послуги з теплопостачання у вигляді централізованого опалення за період з січня 2019 року по березень 2019 року включно в сумі 1555 (одна тисяча п`ятсот п`ятдесят п`ять) гривень 52 (п`ятдесят дві) копійки, інфляційні втрати у розмірі 240 (двісті сорок) гривень 20 (двадцять) копійок, 3 % річних від простроченої суми в розмірі 109 (сто дев`ять) гривень 09 (дев`ять) копійок.

У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання у вигляді централізованого опалення за період з січня 2018 року по лютий 2018 року – відмовити у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії витрати зі сплати судового збору у розмірі 718 (сімсот вісімнадцять) гривні 45 (сорок п`ять) копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії витрати зі сплати судового збору у розмірі 718 (сімсот вісімнадцять) гривні 45 (сорок п`ять) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Акціонерне товариство «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії (Полтавська область, м. Кременчук, проспект Свободи, 8, код ЄДРПОУ 00131819).

Відповідач – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рнокпп НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 25.01.2022 року.






Головуючий суддя :                                                                Н.Д. Вінтоняк


















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація