Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133725969

РІШЕННЯ

Іменем України


10 січня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/1127/21

Господарський суд Чернігівської області, у складі судді Федоренко Ю.В., за участю секретаря судового засідання Тарасевич А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу


за позовом: Комунального підприємства “Діловий центр” Чернігівської обласної ради,


до відповідача: Приватного підприємства “Регіональне інформаційно-інвестиційне агентство”


про  стягнення 25745,62 грн


                                                          Представники сторін:

від позивача: Литвин Я.В., довіреність № 02-21 від 25.02.2021

від відповідача: не прибув.


Позивачем подано позов в якому просить суд стягнути з відповідача неустойку за прострочення повернення об`єкта оренди  у розмірі 25745,62 грн.

          Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем Договору оренди приміщень № 63/10 в будівлі, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та розташованих по проспекту Миру, 20 у м. Чернігові від 27.01.2011.

Дії суду щодо розгляду справи.

Ухвалою суду від 08.11.2021  вказана  позовна заява прийнята  до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та відкрито провадження у справі № 927/1127/21, розгляд справи по суті призначено на 07.12.2021, встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву – протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Згідно довідки керівника апарату Господарського суду Чернігівської області від 08.11.2021, у зв`язку з відсутністю знаків поштової оплати відправка поштової кореспонденції тимчасово припиняється.     

Копія ухвали про відкриття провадження у справі № 927/1127/21 отримана 10.11.2021  представником позивача Литвин Я.В., про що міститься відмітка на примірнику ухвали, яка міститься в матеріалах справи.

У судове засідання 07.12.2021 прибула повноважний представник позивача Литвин Я.В., яку суд повідомив про те, що в матеріалах справи знаходиться акт складений працівниками Господарського суду Чернігівської області №307/2021 від 15.11.2021 про те, що 12.11.2021 будо здійснено вихід за адресою відповідача, яка зазначена позивачем у позовній заяві: пр. Миру, 20, м. Чернігів для вручення ухвали про відкриття провадження  від 08.11.2021 по справі № 927/1127/21  та було встановлено, що Приватне підприємство «Регіональне інформаційно-інвестиційне агенство» за вказаною адресою відсутнє; судом були вчинені дії щодо перевірки статусу та місця реєстрації відповідача, у зв`язку з чим отримано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 07.12.2021, відповідно до якого місцезнаходження Приватного підприємства «Регіональне інформаційно-інвестиційне агентство» - пр. Миру, буд. 20, м. Чернігів, 14000. Представник позивача підтвердила місцезнаходження відповідача за вказаною в позовній заяві адресою. У зв`язку з відсутністю доказів належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд у судовому засіданні 07.12.2021  постановив протокольну ухвалу про відкладення судового засідання  на 14.12.2021.

У судове засідання 14.12.2021 прибула повноважний представник позивача Литвин Я.В.,  яку суд повідомив про те, що копія ухвали про відкриття провадження у справі № 927/1127/21, яка направлялась відповідачу за місцем його реєстрації, повернулась до суду з відміткою пошти: "адресат відсутній за вказаною адресою"; копія ухвали суду від 07.12.2021 про відкладення розгляду справи не вручена відповідачу (відповідно трекінгу "Укрпошти" -відправлення не вручене під час доставки: інші причини). У судовому засіданні 14.12.2021 суд постановив протокольну ухвалу, якою оголосив перерву в судовому зсіданні на 10.01.2022.          У судове засідання 10.01.2022 прибула повноважний представник позивача Литвин Я.В., яку суд повідомив про те, що копія ухвали від 14.12.2021  про оголошення перерви, яка була направлена на адресу реєстрації відповідача, повернута до суду з відміткою пошти: "адресат відсутній за вказаною адресою".

У судовому засіданні 10.01.2022 судом на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошена вступна та резолютивна частини рішення.

          Позиції учасників справи.          

          Згідно з ч. 1, 2 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення.

Обгрунтовуючи позовні вимоги про стягнення з відповідача 25745,62 грн неустойки,   позивач у позовній заяві посилається на неправомірне користування відповідачем нерухомим майном після припинення дії договору оренди приміщень № 63/10 в будівлі, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та розташованих по проспекту Миру, 20 у м. Чернігові від 27.01.2011 у відповідності до ч. 2 ст. 785 ЦК України. Представник позивача в судових засіданнях підтримала позов та просила його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судові засідання не прибув; відзиву на позов, заяв та клопотань від відповідача до суду по справі не надходило.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 08.11.2021 та копії ухвал повідомлень від 07.12.2021, 14.12.2021, які направлялись судом на адресу відповідача, вказану в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (пр. Миру, буд. 20, м. Чернігів, 14000), повернуті відділенням поштового зв`язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

В силу статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відомості, внесені до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що  учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Оскільки копія ухвали суду про відкриття провадження у справі від 08.11.2021  направлялась відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві та ЄДР, і повернулась на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку “адресат відсутній за вказаною адресою”, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву.

У даному випадку судом також враховано, що інформація стосовно слухання судом справ є публічною і розміщується на офіційному сайті Господарського суду Чернігівської області в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність у учасників справи можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.

За приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України, ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України “Про доступ до судових рішень”, усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України “Про доступ до судових рішень”).

Таким чином, судом було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та відповідач не був позбавлений права та можливості також ознайомитись з ухвалою суду від 08.11.2021  у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

          Враховуючи положення ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами в силу приписів ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України, оскільки відповідачем не подано відзив на позов у встановлений судом строк без поважних причин.

За результатами дослідження наданих позивачем доказів та матеріалів справи, суд встановив наступне:

27.01.2011  між Комунальним підприємством “Діловий центр” Чернігівської обласної ради (Орендодавець)  та Приватним підприємством “Регіональне інформаційно-інвестиційне агентство” (Орендар) був укладений договір оренди приміщень № 63/10 в будівлі, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та розташованих по проспекту Миру, 20 у м. Чернігові (надалі – Договір, а.с. 11-14), погоджений заступником начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради С.С. Свиридовим.

За умовами Договору (п. 1.1, 1.2, 1.4, 1.5, 2.1-2.4, 3.1, 3.2, 3.4 – 3.6, 5.1.9, 7.1, 7.3, 10.1,  10.6-10.7, 10.9), Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування частину нежилих приміщень (надалі – Майно), яке розташоване в будівлі по проспекту Миру, 20 у м. Чернігові, що закріплене за Орендодавцем на праві господарського відання, у складі: приміщення, які знаходяться в підвалі вищезазначеної будівлі і не мають окремого входу.

Оціночна вартість Майна станом на 01.11.2010 складає 92150,33 грн. (без ПДВ).

Приміщення передаються в оренду з метою розміщення в них підприємства громадського харчування: їдальні, дитячого кафе, буфету, кафе-морозиво (без реалізації горілчаних виробів), а саме:

частина будівлі бувшого готельного комплексу “Десна” - приміщення підвалу: з літ. 1-3 по літ. 1-5, Ѕ літ. 1-І, Ѕ літ. 1-2 – площею 38.5 кв.м.

Майно, яке передається в оренду, належить територіальним громадам сіл, селищ, міст Чернігівської області на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 10.10.2003р., виданого виконавчим комітетом Чернігівської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 15.09.2003р. за № 201. Право власності на приміщення зареєстроване 13.10.2003 за реєстраційним № 2985738 згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 1709941, виданого Чернігівським міжміським бюро технічної інвентаризації, номер запису 81 в книзі № 4.

Орендодавець стверджує, що майно є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області і закріплюється за ним на праві господарського відання відповідно до його Статуту, на момент укладення Договору Майно не перебуває під арештом чи забороною, щодо нього не ведуться судові спори, у податковій заставі не перебуває, відносно нього не укладено будь-яких договорів з відчуження чи щодо користування з іншими особами.

Відсутність заборони (арешту) на Майно, що передається в оренду, перевірено згідно з витягом з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за № 30123715, сформованим 27.01.2011 приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Денисенко О.В.

Відсутність податкової застави на Майно, що передається в оренду, перевірено згідно з витягом з Державного реєстру обтяжень нерухомого майна за № 30123590, сформованим 27.01.2011р. приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Денисенко О.В.

Управління комунального майна Чернігівської обласної ради погоджує передачу в оренду Майна, що підтверджується листом № 03-1177 від 12.11.2010

Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, вказаний у Договорі, але не раніше дати підписання сторонами Договору та акта приймання-передачі Майна, який є невід`ємною частиною Договору (Додаток № 1).

Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на нього. Майно залишається у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, а Орендар користується ним протягом всього строку оренди.

У разі припинення цього Договору Майно повертається Орендарем Орендодавцю, у порядку, встановленому при передачі Майна Орендарю. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

Обов`язок по складанню Акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає Майно іншій стороні за Договором.

Орендна плата є платежем у грошовій формі, який вносить Орендар Орендодавцеві та до обласного бюджету на підставі рахунків незалежно від наслідків діяльності Орендаря та сплачується за весь термін фактичного користування Майном, що визначається на підставі акту приймання-передачі Майна з орендного користування.

До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за землю.

Базовий розмір запропонованої Орендарем орендної плати визначений згідно протоколу № 2 засідання конкурсної комісії від 07.12.2010 і становить 399,32 грн (без ПДВ).

В зв`язку з припиненням з 01.01.2011 дії знижених орендних ставок (коефіцієнтів цільового використання) базовий розмір орендної плати визначений згідно таблиці 2 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 18 вересня 2006 року зі змінами та доповненнями та за умови, що розмір орендної плати не може бути меншим за конкурсну пропозицію, і становить 621,09 грн. (без ПДВ). Порядок розрахунку орендної плати наведено у Додатку 2 до Договору, що є невід`ємною його частиною.

Розмір орендної плати за перший місяць оренди (січень 2011 року) визначається шляхом множення базового розміру орендної плати на індекс інфляції за січень 2011 року. ПДВ розраховується і сплачується у розмірах та порядку згідно з чинним законодавством.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на індекс інфляції за поточний місяць.

Орендну плату Орендар зобов`язався перераховувати щомісячно, у 10-денний термін після офіційного повідомлення про індекс інфляції за минулий місяць, згідно виставлених рахунків Орендодавцем шляхом перерахування на поточні рахунки Орендодавця та обласного бюджету у співвідношенні, встановленому Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду Майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області або в іншому порядку, встановленому рішенням обласної ради.

Орендар зобов`язався, зокрема: у разі припинення або розірвання Договору негайно повернути Орендодавцеві одержане від нього Майно.

Орендодавець зобов`язався, зокрема:

передати Орендарю Майно згідно з розділом 2 Договору по Акту прийому-передачі, який підписується одночасно з Договором; не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим Майном на умовах Договору.

Договір повинен обов`язково бути погоджений з управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради.

Договір діє з 27.01.2011  по 31.12.2020  включно.

Після закінчення строку дії Договору оренди орендоване майно має бути звільнено і передано Орендодавцю за Актом приймання-передачі. За час фактичного користування об`єктом оренди після припинення дії даного Договору до передачі приміщення за Актом, Орендар зобов`язаний внести плату за користування приміщенням в розмірі орендної плати.

Термін дії Договору може бути продовжено тільки шляхом укладання додаткової угоди за наявності письмової заяви Орендаря, наданої Орендодавцю протягом місяця до закінчення строку дії Договору.

Чинність Договору припиняється, зокрема, внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.

27.01.2011 сторонами був складений, підписаний та скріплений їх печатками акт № 1 прийому-передачі в оренду майна комунальної власності області, розташованого за адресою проспект Миру, 20 у місті Чернігові, згідно якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування частину нежилих приміщень (надалі – Майно), яке розташоване в будівлі по проспекту Миру, 20 у м. Чернігові, що закріплене за Орендодавцем на праві господарського відання, у складі: приміщення, які знаходяться в підвалі вищезазначеної будівлі і не мають окремого входу (а.с. 15).

Згідно розрахунку № 1 розміру орендної плати за оренду майна комунальної власності області, розташованого за адресою проспект Миру, 20 у місті Чернігові (а.с. 16) розрахунок розміру орендної плати виконано відповідно до “Методики розрахунку та порядку використання плати для об`єкту спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області” затвердженої рішенням Чернігівської обласної ради від 18.09.2006 (5 сесія 5 скликання) зі змінами та доповненнями від 10.07.2007.

Загальний розмір орендної плати /без ПДВ/ за базовий місяць (грудень 2010 року) становить 621,09 грн.

Розмір місячної орендної плати за перший місяць оренди /січень 2011 року/ складатиме: орендна плата за січень 2011 року = 621,09 грн на індекс інфляції за січень, грн. (без ПДВ).

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.

Податок на додану вартість розраховується згідно чинного законодавства.

Розрахунок розміру орендної плати узгоджений між Орендодавцем та Орендарем.

Позивачем за періоди лютий 2021 - березень 2021 та травень 2021 - вересень 2021 були виставлені до оплати відповідачу наступні рахунки:  №УА-0000321 від 28.02.2021 на суму 1184,41 грн, який надіслано поштою 16.03.2021; УА-0000554 від 31.03.2021 на суму 1983,96 грн, надіслано поштою 16.04.2021; № УА-0001037 від 31.05.2021 на суму 2023,82 грн, який надіслано поштою 16.06.2021; № УА-0001280 від 30.06.2021 на суму 2027,87 грн, надіслано поштою 16.07.2021;  УА-0001529 від 31.07.2021 на суму 2029,90 грн, надіслано поштою 16.08.2021; № УА-0001771 від 31.08.2021 на суму 2025,84 грн надіслано поштою 17.09.2021;  № УА-0002016 від 30.09.2021 на суму 2050,15 грн, надіслано поштою 18.10.2021.

Вказані рахунки за періоди лютий 2021 - березень 2021 та травень 2021 - вересень 2021 позивачем направлялись відповідачу разом з супровідними листами та актами надання послуг в 2-х екземплярах,  що підтверджується копіями відповідних супровідних листів, фіскальних чеків та повідомлень про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи (а.с. 18-38).

Рішенням Чернігівської обласної ради від 12.02.2021 №29-3/УІІ (третя сесія восьмого скликання) визнано таким, що втратило чинність, рішення обласної ради від 12.05.2020 №55-23/УІІ «Про звільнення від сплати за оренду майна» зі змінами.

На підставі вказаного рішення, та керуючись  постановою КМУ від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-Со-V-2» (зі змінами та доповненнями), підпункту 6 пункту 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» № 530-ІХ від 17.03.2020 (зі змінами та доповненнями), рішенням Чернігівської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 27.03.2021 протокол №13, позивачем було зроблено перерахунок нарахувань орендної плати відповідачу у 2021, який наведено у бухгалтерській довідці від 27.08.2021.

Вказану бухгалтерську довідку направлено на адресу відповідача разом з претензією – попередженням від 27.08.2021 (а.с.40-43) відповіді на які відповідач не надав.

Як зазначає позивач у позовній заяві, з припиненням дії Договору з 01.01.2021 у відповідності до його умов (п. 10.1, 10.7), у зв`язку з невиконанням обов`язку щодо повернення орендованого майна за Договором (п. 10.6), Комунальним підприємством «Діловий центр» Чернігівської обласної ради нараховано відповідачу неустойку за прострочення повернення об`єкта оренди на підставі приписів ч. 2 ст. 785 ЦК України у розмірі 25745,62 грн за періоди лютий 2021 - березень 2021 та травень 2021 - вересень 2021 згідно розрахунку, який зазначений у позовній заяві.

Так, спір виник за Договором оренди майна комунальної власності стосовно неустойки, яка підлягає сплаті відповідачем як орендарем через несвоєчасне виконання ним обов`язку повернути орендоване майно позивачу як орендодавцю після припинення Договору оренди.

Оцінка аргументів та нормативно-правове обґрунтування.          За змістом пункту 3 частини першої статті 3 (свобода договору як засада цивільного законодавства), пункту 1 частини другої статті 11, частини першої статті 509, частини першої статті 627 ЦК України укладення договору із погодженням сторонами його умов, що визначені на розсуд сторін з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості, та становлять зміст договору, зобов`язує сторони виконувати зобов`язання за цим договором належним чином відповідно до його умов та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (частина перша статті 526, частина перша статті 628, стаття 629 ЦК   України).

Правовідносини оренди (найму) врегульовані положеннями глави 58 "Найм (оренда)" розділу ІІІ "Окремі види зобов`язань" книги п`ятої "Зобов`язальне право" ЦК України та статей 283- 291 ГК України.

Згідно із частиною першою статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Частинами першою та шостою статті 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У частині першій статті 284 ГК України законодавець як істотні умови договору оренди, визначив, зокрема, строк, на який укладається договір оренди; орендну плату з урахуванням її індексації; умови повернення орендованого майна або викупу.

За частиною першою статті 773 ЦК України на наймача покладений обов`язок користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору.

Частиною першою статті 763 ЦК України встановлене загальне правило, за яким договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Аналогічні за змістом положення містить частина четверта статті 284 ГК  України, відповідно до якої строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Закінчення строку, на який було укладено договір оренди, є однією з підстав його припинення (частина четверта статті 291 ГК України).

Виняток з наведеного правила передбачено частиною першою статті 764 ЦК   України, відповідно до якої в разі якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Відповідно до ч.1 та 3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у редакції, яка була чинною на час спірних правовідносин, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.

Оскільки майно за укладеним між сторонами Договором є комунальним майном, до вказаних правовідносин судом застосовуються положення Закону України "Про оренду державного та комунального майна" як спеціального закону, що регулює, зокрема, як порядок продовження договорів оренди, так і повернення майна у разі припинення договору оренди.

Матеріали справи не містять доказів звернення відповідача з заявою про продовження строку дії договору, укладення між сторонами додаткової угоди до договору на підставі  п.10.7 вказаного договору.

Таким чином, судом встановлено, що укладений між сторонами договір припинив свою дію 01.01.2021.

Частиною першою статті 785 ЦК України передбачено, що в разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України  "Про оренду державного та комунального майна" у разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Із закінченням строку договору найму (оренди) (далі - Договір), на який його було укладено, та за відсутності укладеної між сторонами додаткової угоди відповідно до п. 10.7 Договору, Договір є припиненим.

Частиною першою статті 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до частини першої статті 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

За змістом наведених норм,  Договір є підставою виникнення права наймача (орендаря) користуватися орендованим майном упродовж строку дії Договору зі сплатою наймодавцю (орендодавцю) орендної плати, погодженої умовами Договору; а припинення Договору є підставою виникнення обов`язку наймача негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в Договорі.

Користування майном за Договором є правомірним, якщо воно відповідає умовам укладеного Договору та положенням чинного законодавства, які регулюють такі правовідносини з урахуванням особливостей предмета найму та суб`єктів договірних правовідносин.

Відносини найму (оренди) у разі неправомірного користування майном можуть регулюватися умовами Договору, що визначають наслідки неправомірного користування майном, та нормами законодавства, які застосовуються до осіб, які порушили зобов`язання у сфері орендних відносин.

Правова природа плати за користування річчю (орендної плати) безпосередньо пов`язана із правомірним користуванням річчю протягом певного строку, і обов`язок здійснення такого платежу є істотною ознакою орендних правовідносин, що випливає зі змісту регулятивних норм статей 759, 762, 763 ЦК України, статей 283, 284, 286 ГК України. Із припиненням договірних (зобов`язальних) відносин за Договором у наймача (орендаря) виникає новий обов`язок - негайно повернути наймодавцеві річ.

Відповідачем не спростовано факт порушення ним вимог закону та Договору щодо повернення позивачу займаного приміщення після припинення дії Договору, а саме з 01.01.2021.

Як встановлено судом, у матеріалах справи відсутні докази повернення відповідачем предмету Договору оренди позивачу станом на день вирішення справи судом.

Після спливу строку дії Договору невиконання чи неналежне виконання обов`язку з негайного повернення речі свідчить про неправомірне користування майном, яке було передане в найм (оренду). Тому права та обов`язки наймодавця і наймача, що перебували у сфері регулятивних правовідносин, переходять у сферу охоронних правовідносин та охоплюються правовим регулюванням за частиною другою статті 785 ЦК України, яка регламентує наслідки невиконання майнового обов`язку щодо негайного повернення речі наймодавцеві.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що користування майном після припинення Договору є таким, що здійснюється не відповідно до його умов - неправомірне користування майном.

Узагальнюючи наведені висновки стосовно наслідків припинення Договору у разі, якщо орендар не повертає майно після припинення строку дії Договору, зокрема у вигляді подальшого неправомірного користування майном, та права орендодавця застосувати передбачений законом спосіб захисту порушеного права - стягнення з орендаря неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення (частина друга статті 785 ЦК  України), суд, зазначає про таке.

Неустойка, стягнення якої передбачено частиною другою статті 785   ЦК   України, є самостійною формою майнової відповідальності у сфері орендних правовідносин, яка застосовується у разі (після) припинення Договору - якщо наймач не виконує обов`язку щодо негайного повернення речі, і є належним способом захисту прав та інтересів орендодавця після припинення Договору, коли користування майном стає неправомірним. Для притягнення орендаря, що порушив зобов`язання, до зазначеної відповідальності необхідна наявність вини (умислу або необережності) відповідно до вимог статті 614 ЦК України.

Отже, яким би способом в Договорі не регламентувалися правовідносини між сторонами у разі невиконання (несвоєчасного виконання) наймачем (орендарем) обов`язку щодо повернення речі з найму (оренди) з її подальшим користуванням після припинення Договору, що відбулося у спірних правовідносинах, проте ці правовідносини не можуть врегульовуватись іншим чином, ніж визначено частиною другою статті 785 ЦК України (зокрема, з установленням для наймача   (орендаря) будь-якого іншого (додаткового) зобов`язання, окрім того, що передбачений частиною другою статті 785 ЦК України).

При розгляді спорів про стягнення неустойки судам необхідно враховувати, що право наймодавця вимагати оплати неустойки відповідно до частини 2 статті 785 ЦК України та обов`язок наймача сплачувати таку неустойку зберігається до моменту повернення наймачем наймодавцю орендованого майна. Винятком з такого правила можуть бути, зокрема, підтверджені належними доказами неправомірні дії (бездіяльність) наймодавця, спрямовані на ухилення від обов`язку прийняти орендоване майно та оформити повернення наймачем орендованого майна, про що зроблено висновок Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у постанові 10.04.2018 у справі №910/9328/17 (пункт 11) та постанові 28.08.2018 у справі №913/155/17 (пункт 37), від якого колегія суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не вбачала за необхідне відступати при розгляді справи №910/20370/17.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем розмір неустойки розраховано наступним чином.

Орендна плата за 12-28 лютого 2021 ( відповідно до рішення Чернігівської обласної ради від 12 травня 2020 року № 55-23/УІІ «Про звільнення від сплати за оренду майна» (зі змінами), яке втратило чинність 12.02.2021): 621,09 (базова орендна плата без ПДВ) х 2.6174403 (коефіцієнт індексації") : 28 (кількість днів у лютому 2021) х 17 (дні, на які нарахована орендна плата) = 987,01 (орендна плата без ПДВ) + 197,40 (ПДВ) = 1  184,41 грн.

Орендна плата за 01-28.03 2021 (орендна плата нарахована лише за період з 01 по 28 березня 2021 включно відповідно до підпункту 6 п. 2 розділу 11 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID -19)» № 530-ІХ від 17.03.2020 (зі змінами та доповненнями) та протоколів № 13 та 17 Чернігівської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відповідно від 27.03.2021 та 05.05.2021): Згідно Бухгалтерської довідки «Про нарахування орендної плати за 2021 рік приватному підприємству «Регіональне інформаційно-інвестиційне агентство» нараховано до сплати за березень 2021 з урахуванням ПДВ (за період з 01.03.2021-31.03.2021) 1983,96 – 192,00 (перерахунок за період 29.03,2021-31.03.2021 з урахуванням ПДВ) = 1791,96 грн. (копія довідки надається).

Орендна плата за квітень 2021 була перерахована Відповідачу відповідно до підпункту 6 п. 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID -19)» № 530-ІХ від 17.03.2020 (зі змінами та доповненнями), протоколів № 13 та 17 Чернігівської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відповідно від 27.03.2021 та 05.05.2021 та повністю знята.

Орендна плата  за 05-31 травня 2021 (орендна плата нарахована за період з 05 по 31 травня 2021 включно відповідно до підпункту 6 п. 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID -19)» № 530-ІХ від 17.03.2020 (зі змінами та доповненнями) та протоколів № 13 та 17 Чернігівської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відповідно від 27.03.2021 та 05.05.2021): Згідно Бухгалтерської довідки «Про нарахування орендної плати за 2021 рік приватному Підприємству «Регіональне інформаційно-інвестиційне агентство» нараховано до сплати за травень 2021 з урахуванням ПДВ (за період з 01.05.2021-31.05.2021) 2023,82 – 261,14 (перерахунок за період 01.05.2021-04.05.2021 з урахуванням ПДВ) = 1762,68 грн.

Орендна плата за червень 2021: 621,09 (базова орендна плата без ПДВ) х 2. 7208486  (коефіцієнт індексації) + 337,98 (ПДВ) = 2027,87 грн.

Орендна плата за липень 2021: 621,09 (базова орендна плата без ПДВ) х 2.7235694 (коефіцієнт індексації) + 338,32 (ПДВ) = 2029,90 грн.

Орендна плата за серпень 2021: 621,09 (базова орендна плата без ПДВ) х 2. 7181223  (коефіцієнт індексації) +337,64 (ПДВ) = 2025,84 грн.

Орендна плата за вересень 2021: 621,09 (базова орендна плата без ПДВ) х 2. 7507398  (коефіцієнт індексації) +341,69 (ПДВ) = 2050,15 грн.

Загальний розмір орендної плати за вказаний період становить 12872,81 грн (1184,41 за лютий 2021+1791,96 за березень 2021+1762,68 за травень 2021+2027,87 за червень 2021+2029,90 за липень 2021+2025,84 за серпень 2021+2050,15 за вересень 2021) х 2= 25745,62 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

В силу частин 1 та 3 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За приписами частин 1 та 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Тобто, виходячи зі змісту статей 13, 74 ГПК України, кожна сторона на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів повинна довести правомірність заявлених нею вимог або заперечень.

Відповідачем не надано належних та допустимих доказів добровільного виконання Договору та повернення орендодавцю орендованого приміщення за актом приймання-передачі або ж доказів ухилення орендодавця від обов`язку прийняти орендоване майно та належним чином оформити його повернення.

Враховуючи вищенаведене та факт невиконання відповідачем свого обов`язку щодо повернення орендованого приміщення після 01.01.2021 за Договором, суд вважає, що позивачем правомірно здійснено розрахунок неустойки в розмірі подвійної орендної плати на підставі ч. 2 ст. 785 ЦК України за період прострочення повернення приміщення  лютий 2021 - березень 2021 та травень 2021 - вересень 2021  згідно наданого позивачем розрахунку неустойки. При цьому слід зазначити, що розмір неустойки відповідач не оспорив.

          Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

          Розподіл судових витрат.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення позовних вимог повністю, судові витрати покладаються на відповідача.    

Керуючись ст. 123, 129, 232-233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,


ВИРІШИВ:


Позов задовольнити повністю і стягнути з Приватного підприємства “Регіональне інформаційно-інвестиційне агентство” (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 20; код 37199047) на користь Комунального підприємства “Діловий центр” Чернігівської обласної ради (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 49-а; код 33469496) 25 745,62 грн неустойки та 2 270,00 грн судового збору.


Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

          Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.


Повне рішення складено 17.01.2022.


Суддя                                                                                                      Ю.В. Федоренко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація