- відповідач: Каланчацька селищна рада
- позивач: Іващенко Тетяна Федорівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 657/1628/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.2022 Каланчацький районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Скригун В.В.
при секретарі Поповій Т.І.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт. Каланчак цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Каланчацької селищної ради Херсонської області про визнання права власності на нерухоме майно, як за спадкодавцем по закону,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 право власності на житловий будинок, забудови та споруди, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , як за спадкоємцем по закону після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням виконавчого комітету народних депутатів Каланчацької селищної ради Херсонської області від 04 січня 1984 року № 5 надано ОСОБА_2 , яка являється її матір"ю, дозвіл на будівництво літньої кухні, приміщення для приготування кормів і господарської будівлі (сараю) за адресою: АДРЕСА_1 . В подальшому, на підставі вказаного рішення ОСОБА_2 було видано свідоцтво про право власності на будівлю з господарськими спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , видане 20 лютого 1990 року. Однак, нею вказане свідоцтво про право власності було втрачено. По даному факту вона звернулася з оголошенням до редакції газета "Слава Праці" від 04 травня 2012 року, тираж № 18, в якому в графі "Вважати недійсним" зазначалося втрачене свідоцтво про право власності, видане 20.02.1990 року на ім"я ОСОБА_2 на будівництво з господарськими спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , згідно рішення виконавчого комітету від 24 липня 1984 року № 5. Родинні зв"язки з матір"ю підтверджуються копією свідоцтва про народження від 16 липня 1949 року, серії НОМЕР_2 , в якому значиться, що її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . 24 квітня 1971 року вона одружилася з ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 24 квітня 1971 року серії НОМЕР_3 . ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть, видане 23 грудня 2004 року серії НОМЕР_4 . За життя матері, а саме з 13 вересня 2002 року вона зареєстрована та проживає у буд. АДРЕСА_1 . В зв"язку зі смертю ОСОБА_2 у неї погіршився стан здоров"я, вона тривалий час лікувалася і тому не зверталася до нотаріальної контори щодо вступу в спадщину. Коли вона звернулася до нотаріуса, то виявилося, що нотаріус не може видати їй свідоцтво в зв"язку з відсутністю правовстановлюючих документів. На сьогоднішній день, вона продовжує проживати у вказаному житловому будинку з надвірними спорудами. Разом з тим, відповідно до виготовленого технічного паспорту від 10 січня 2018 року № 194, який видано на її ім"я вбачається, що самочинне будівництво відсутнє, будинок та інші господарські будівлі не є аварійними та придатні до користування.
Ухвалою суду від 23.11.2021 року позовну заяву залишено без руху. Ухвалою суду від 01.12.2021 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Будь-яких інших процесуальних дій судом не вчинялося.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з"явилася. Просила справу розглядати без її участі.
Представник відповідача Каланчацької селищної ради в судове засідання не з"явився. Голова селищної ради Фоміна С.В. надіслала заяву в якій просить справу розглядати без її участі, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, докази надані позивачем, приходить до висновку про наявність підстав щодо задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно ст. 200 ч. 3 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 16.07.1949 року батьками ОСОБА_5 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . 24.04.1971 року ОСОБА_5 уклала шлюб та змінила своєї прізвище на шлюбне - ОСОБА_6 .
Рішенням виконавчого комітету Каланчацької селищної ради народних депутатів від 04.01.1984 року, матері позивача, ОСОБА_2 було дозволено будівництво літньої кухні, приміщення для приготування кормів та сарай по АДРЕСА_1 .
На підставі вказаного рішення, матері позивача ОСОБА_2 було видано свідоцтво про право власності, яке в подальшому було нею втрачено.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 23.12.2004 року, актовий запис № 194, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 30.11.2021 року, виданої завідувачем Каланчацької ДНК ОСОБА_7 , ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок: АДРЕСА_1 , що залишилося після смерті її матері ОСОБА_2 , у зв"язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок та зареєстрованого права власності на вищевказаний будинок. Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За визначенням ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
У відповідності до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкоємством є перехід прав і обов`язків від спадкодавця до інших осіб. Спадкоємство здійснюється за законом у випадку, якщо воно не змінено заповітом. Для спадкоємця, який прийняв спадщину згідно ст.ст. 1269, 1270 ЦК України, виникають майнові права до складу яких належить право власності.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. (стаття 1217).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до ст. 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 1 «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що за наявності умов одержання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальній конторі, вимога про визнання права на спадщину в судовому поряду не розглядається, однак, коли нотаріус відмовляє в оформленні відповідного свідоцтва на певний об`єкт спадкування, то особа може звернутися до суду для вирішення даного питання за правилами позовного провадження.
Являючись донькою померлої та спадкоємцем першої черги, позивач належним чином не може оформити свої спадкові права.
Оскільки судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є спадкоємцем за законом майна покійної матері ОСОБА_8 , оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що наявні законні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 81, 89, 206, 263-265 ЦПК, ст.ст. 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1225, 1297 ЦК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Каланчацької селищної ради Херсонської області про визнання права власності на нерухоме майно, як за спадкодавцем по закону - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 право власності на житловий будинок, забудови та споруди, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , як за спадкоємцем по закону після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Каланчацька селищна рада, ЄДРПОУ 04401003, вул. Херсонська, 1 смт. Каланчак Херсонської області.
Суддя: Скригун В. В.
- Номер: 2/657/529/21
- Опис: Про визнання права власності на нерухоме майно як за спадкоємцем по закону
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 657/1628/21
- Суд: Каланчацький районний суд Херсонської області
- Суддя: Скригун В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.11.2021
- Дата етапу: 18.11.2021