Судове рішення #13365283

Жданівський міський суд Донецької області

Справа №  2-а-1/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

28 січня 2011 року                                        Жданівський міський суд Донецької області

                                                                           в складі:

                                                                           головуючого судді:        Бузанов П.М.

                                                                           при секретарі:                 Широкової О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жданівка, цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державного підприємства «Центр земельного кадастру»м. Київ, Головного управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області, третя особа на стороні відповідача - Жданівська міська Рада Донецької області, третя особа на боці позивача з правом заяви самостійних вимог –ОСОБА_2, про оскарження дій відповідачів по складанню та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку

та адміністративним позовом ОСОБА_2 до відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державного підприємства «Центр земельного кадастру»м. Київ, Головного управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області, третя особа на стороні відповідача - Жданівська міська Рада Донецької області, третя особа на боці позивача з правом заяви самостійних вимог - ОСОБА_1, про оскарження дій відповідачів по складанню та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

          ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з адміністративними позовами про оскарження дій відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державного підприємства «Центр земельного кадастру»м. Київ та Головного управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області, по складанню та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку.

          В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилалася на ті обставини, що вона є власницею будинку АДРЕСА_1, з надвірними будівлями. Вона приватизувала земельну ділянку, що знаходиться під належним їй нерухомим майном, за вищевказаною адресою.

27 листопада 2009р. їй було видано правовстановлюючий документ на земельну ділянку із встановленими межами належної їй земельної ділянки - державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯИ № 329710. Встановлені межі та розмір земельної ділянки відображено у Плані меж земельної ділянки.

При встановленні меж земельної ділянки при відведенні, вона погодилася з межами земельної ділянки що окреслені на сторінці «План земельного участка АДРЕСА_1»в технічному паспорті БТІ. Однак, при видачі державного акту в ньому відображено, що межі земельної ділянки не відповідають межам, зазначеним у технічному паспорті БТІ.   

Вона не згодна з встановленими межами відведеної їй у власність земельної ділянки з наступних підстав:

Відповідно виданого їй 27 листопада 2009 року державного акту № ЯИ 327910  на земельну ділянку, яка розташована по АДРЕСА_1 вбачається, що її будинок  безпосередньо знаходиться на межі земельних ділянок НОМЕР_1 та НОМЕР_2 по АДРЕСА_1 в порушення встановлених законом норм, а саме:  ближче ніж 1 м.

Межі земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_1 встановлені Відділом Держкомземом м. Жданівка та Шахтарським районним відділом Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», у порушення меж земельних ділянок, відображених у технічних паспортах БТІ.

Також, зазначений виділ земельної ділянки не забезпечує нормальне використання об'єктів нерухомості, що розташовані на ній. Таким, чином встановлені межі порушують її право власності, що полягає в експлуатації та розпорядженні належного їй на праві приватної власності майна. А відповідно до ст. 41 Конституції України: «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності».

З метою врегулювання зазначеного питання вона зверталася до відділу Держкомзему у місті Жданівка. У відповіді їй було роз'яснено що зазначений земельний спір вирішується виключно судом, тому і звернулась з даним позовом до суду для врегулювання даного питання та просить визнати дії відповідачів щодо встановлення меж земельної ділянки, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, незаконними; скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯИ №327910 виданого 27.11.2009 року, та зобов'язати відповідачів скласти та видати Державний акт на земельну ділянку, яка знаходиться в її користуванні за адресою АДРЕСА_1 відповідно меж земельної ділянки з урахуванням технічного паспорту та  архівних даних, які є в Бюро технічної інвентаризації, та  відповідно до вимог діючого законодавства України.

ОСОБА_2 в обґрунтування свого позову посилається на те, що він є власником будинку АДРЕСА_2 з надвірними будівлями. Він приватизував земельну ділянку, що знаходиться під належним йому нерухомим майном, за вищевказаною адресою. 11 листопада 2009р. йому було видано правовстановлюючий документ на земельну ділянку із встановленими межами належної йому земельної ділянки - державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯИ № 321863. Встановлені межі та розмір земельної ділянки відображено у Плані меж земельної ділянки.

При встановлені меж земельної ділянки при відведенні, він, як і ОСОБА_1 погодився з межами земельної ділянки що окреслені на сторінці «План земельного участка АДРЕСА_2»в технічному паспорті БТІ. Однак, при видачі державного акту в ньому відображено, що межі земельної ділянки не відповідають межам, зазначеним у технічному паспорті БТІ.   

Він не згоден з встановленими межами відведеної йому у власність земельної ділянки так, як відповідно виданого йому 11 листопада 2009 року державного акту № ЯИ 321863  на земельну ділянку, яка розташована по АДРЕСА_2 вбачається, що будинок НОМЕР_1 безпосередньо знаходиться на межі земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 в порушення встановлених законом норм, а саме ближче ніж 1 м.

Межі земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_1  встановлені  Відділом Держкомземом м. Жданівка та Шахтарським районним відділом Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»у порушення меж земельних ділянок, відображених у технічних паспортах БТІ.

Також, зазначений виділ земельних ділянок не забезпечує нормальне використання об'єктів нерухомості, що розташовані на них. Таким, чином встановлені межі порушують його право власності, що полягає в експлуатації та розпорядженні належного йому на праві приватної власності майна. А відповідно до ст. 41 Конституції України: «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності».

Просить визнати дії відповідачів щодо встановлення меж його земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 незаконними. Скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯИ № 321863, виданого 11 листопада 2009 року. Зобов’язати відповідачів скласти та видати Державний акт на право власності на спірну  земельну ділянку відповідно меж земельної ділянки, виданої йому в користування, з урахуванням архівних даних, які є в Бюро технічної інвентаризації, та  відповідно до вимог діючого законодавства України.

На попередніх судових засіданнях позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити, пославшись на вищевказані обставини.

Представник позивачки ОСОБА_1 –ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю  та просив їх задовольнити з урахуванням уточнених позовних вимог, посилаючись на те, що при проведенні замірів ОСОБА_1 погодилась з межами земельної ділянки, про що поставила свій підпис у Акті прийому-передачі межових знаків на зберігання від 27.10.2009 року, так як вважала що погоджуються з межами які вказані у Технічному паспорті БТІ. Так як ці межі ніким не змінювались і дозволу чи погодження на їх зміну вона нікому не давала. В Акті прийому-передачі межових знаків на зберігання стоїть її підпис по  вищевказаній причині, так як місце знаходження  їх на місцевості і в акті їй ніхто не показував, що завело її в оману про необхідне місце їх знаходження, так як фактично ніхто межові знаки не встановлював, необхідне місце їх знаходження на місцевості її ніхто не показував. В порушення п. 1.14 Інструкції № 43 від 04.05.1999 року ОСОБА_4 не видавався третій екземпляр акту на зберігання довгострокових межових знаків –бетонних стовпів, в зв’язку з відсутністю останніх.

На попередніх судових засіданнях позивач ОСОБА_2 раніш заявлені позовні вимоги підтримав повністю, пославшись на вищевказані обставини. У подальшому надав суду письмову  заяву з уточненнями позовних вимог та заяву з проханням закінчити розгляд справи у його відсутність з урахуванням уточнених позовних вимог. При цьому посилаючись на те, що при проведенні замірів погодився з межами земельної ділянки, про що поставив свій підпис у Акті прийому-передачі межових знаків на зберігання від 20.10.2009 року, так як вважав що погоджуються з межами які вказані у Технічному паспорті БТІ, так як ці межі ніким не змінювались з моменту отримання ним ділянки у користування і дозволу чи погодження на їх зміну він нікому не давав. В Акті прийому-передачі межових знаків на зберігання стоїть його підпис в зв’язку зі вищевказаною причиною, так як місце знаходження  їх на місцевості йому ніхто не показував, що завело його в оману про фактичне місце їх знаходження.

Представник відповідача –відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, у судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, як на причину своєї неявки до суду посилається на те, що на даний час проходить процес реструктуризації відділу Держкомзему України в м. Жданівка.  На думку суду вказані обставини ни є поважною підставою для неявки до суду відповідача, як і виключення його як відповідача, так як відділ Держкомзему України в м. Жданівка не реструктуризований, і є юридичною особою. З попередньо наданих ним заперечень вбачається, що на підставі заяв як ОСОБА_2., так і ОСОБА_1 відділ Держкомзему у м. Жданівка уклав з ДП «Центр державного земельного кадастру»договори на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки як ОСОБА_2., так і ОСОБА_1 та затвердив технічні завдання. Згідно технічних завданнь ЦЗК виготовив технічну документацію із землеустрою, щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки ОСОБА_2. та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд за адресами: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1, яка включає також установлення меж земельних ділянок та відповідає ст.. 56 ЗУ «Про землеустрій»та вимогам Еталону, затвердженого Наказом Держкомзему від 08.10.2009 року №534. Були встановлені межові знаки, які були передані на зберігання позивачам.

Представник відповідача - Державного підприємства «Центр земельного кадастру»м. Київ, у судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи двічі був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.  

Представник відповідача - Головного управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області, у судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи  двічі був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.  

Представник третьої особи - Жданівської міської Ради Донецької області, у судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.  

Суд, вислухавши представника позивачки ОСОБА_1 –ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст..ст. 69-72 КАС України, дійшов висновку про необхідність повного задоволення заявлених вимог з таких підстав.

Так, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом ( а.с.    ), та матеріалів БТІ м. Кіровське, позивачка ОСОБА_1 є власницею будинку НОМЕР_1, який розташований на земельній ділянці по АДРЕСА_1, з надвірними будівлями до яких входять: веранда, кухня, три сараї,  погреб, душ, ворота, дві огорожі, замощення та ? частина колодязя.

Позивач ОСОБА_2 є власником будинку АДРЕСА_2, з надвірними будівлями до яких входять: літня кухня, ? частина колодязя та огорожа, що підтверджується рішенням виконкому Жданівської міської Ради від 19.11.1997 року № 223 про передачу в приватну власність земельних ділянок, раніше наданих у користування громадянам, згідно матеріалів БТІ м. Кіровська, та самого плану земельної ділянки ( а.с.    ).

07.10.2009 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до виконкому Жданівської міської Ради про оформлення та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку, яка надавалась йому на підставі рішення виконавчого комітету Жданівської міської Ради № 223 від 19.11.1997 року «Про передачу в приватну власність земельних ділянок, раніше наданих в користування громадянам для будівництва житлового будинку», до якої були додані: документи про право власності на житло на вказаній земельній ділянці.

07.10.2009 року згідно акта прийому-передачі документів для безоплатного оформлення та видачі державною акта на право власності на земельну ділянку Жданівською міською Радою до відділу   Держкомзему   була   передана   заява   ОСОБА_2   разом   з   поданими документами.

07.10.2009 року між ним та ОСОБА_1, як землекористувачами, був складений Акт погодження меж земельних ділянок будинків НОМЕР_2 та НОМЕР_1 (а.с. ). , з якого вбачається, що цей акт складений на вимоги Держкомзему м. Жданівка   та не керівником, ні іншими спеціалістами Держкомзему м. Жданівка не підписаний. Відомості, на виконання якого рішення Жданівської міської Ради, підписаний цей акт, в акті відсутні. При цьому вказано, що план з вказівкою дільниць суміжних землекористувачів додається, та претензій по встановленню меж суміжними землекористувачами не заявлено.

Відповідно до Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого Постановою КМУ № 844 від 05.08.2009р та на підставі заяви про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку, 12.10.2009 року відділ Держкомзему у місті Жданівка .,' уклав з ДП «Центр державного земельною кадастру»(ліцензія на топографо-геодезичні роботи серія АБ № 120315 від 21.04.2005 р.. на землевпорядні роботи серія АЕЗ № 368762 від 19.10.2007 р.) договір на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 та затвердив технічне завдання. Згідно технічного завдання на виготовлення технічної документації (типова форма якого затверджена розпорядженням КМУ від 09.09.2009 № 1050-р) ДП «Центр державного земельного кадастру»зобов’язаний виготовити технічну документацію із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_2, яка повинна відповідати ст.56 ЗУ «Про землеустрій»та вимогам Еталону, затвердженого наказом Держкомзему від 08.10.2009р № 534.

19.10.2009 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до виконкому Жданівської міської Ради про оформлення та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку, яка надавалась на підставі рішення виконкому Жданівської міської Ради від 19.11.1997 року № 223 «Про передачу в приватну власність земельних ділянок, раніше наданих у користування громадянам для будівництва житлових будинків, розташованих за адресою : АДРЕСА_1», до якої додавались: технічний паспорт на житловий будинок, копія свідоцтва про право на спадщину за законом ВКО № 381408, копія витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно ССК № 314661, копія витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі МЕ 197915.  

21.10.2009р    згідно    акта    прийому -    передачі    документів    для    безоплатного оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку до відділу Держкомзему м. Жданівка була  передана заява  ОСОБА_1  разом  з  поданими документами.

Відповідно до Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів па право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою КМУ № 844 від 05.08.2009р та на підставі заяви про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку, 22.10.2009 року відділ Держкомзему у місті Жданівка уклав з ДГІ «Центр державного земельного кадастру»(ліцензія на топографо-геодезичні роботи серія АБ № 120315 від 21.04.2005 р.. на землевпорядні роботи серія АВ № 368762 віл 19.10.2007 р.) договір на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку гр ОСОБА_1 та затвердив технічне завдання.-Згідно технічного завдання на виготовлення технічної документації (типова форма якого затверджена розпорядженням КМУ від 09.09.2009 № 1050-р) ДП «Центр державного земельного кадастру»зобов’язаний виготовити технічну документацію із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою : АДРЕСА_1, яка повинна відповідати ст.56 ЗУ «Про землеустрій»та вимогам Еталону, затвердженого наказом Держкомзему від 08.10.2009р № 534.

11 листопада 2009 року та 27 листопада 2009 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1, відповідно, були видані правовстановлюючі документи на земельні ділянки із встановленими межами належних їм земельних ділянок –державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯИ № 321863 та ЯИ № 327910, відповідно (а.с.      ).  

Згідно   п.1.15  Наказу Держкомзему України «По затвердженню Інструкції   про   порядок   складання,   видачі,   реєстрації   і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування   земельною   ділянкою   та   договорів   оренди   землі»,   затвердженого наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.1999 року № 43: «Розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на  земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють   суб’єкти   господарювання,   які   отримали   ліцензії   на   провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт».

Відповідно п. 3 «Порядку безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки»орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації з надання ділянки у власність, відповідно до вимог ч.2 ст.118 ЗК України, яке передбачає що рішення органів виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається на підставі матеріалів та документів що підтверджують розмір земельної ділянки.   

Відповідно вищевказаного Порядку органи Держкомзему згідно з актом приймання передачі отримують від органів місцевого самоврядування заяви громадян про видачу державного акту разом з поданими громадянами документами. Договір про розроблення технічної документації   укладається з ЦЗК, до договору крім інших документів Держкомзем додає рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання дозволу на видачу технічної документації, наявну інформацію про земельну ділянку яка може бути використана для виготовлення технічної документації. До договору про проведення державної реєстрації замовник додає технічну документацію чи проект відведення земельної ділянки, виготовлений та затверджений до 15.08.2009 року.

Так, згідно п.1.15 «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування до Відділу  Держкомзему  були  передані  заяви  ОСОБА_1  та ОСОБА_2  разом  з  поданими документами.

12.10.2009 року та 22.10.2009 року, відповідно,  Держкомзем м. Жданівка з Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру»уклав договір на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку гр.. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та затвердив технічне завдання.

Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про землеустрій»та на підставі Наказу Держкомзему України «По затвердженню Інструкції   про   порядок   складання,   видачі,   реєстрації   і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування   земельною   ділянкою   та   договорів   оренди   землі», затвердженого наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.1999 року № 43, Держкомзем як замовник документації по землеустрою має право  поручати розробникам виконання робіт по землеустрою, здійснювати контроль за виконанням робіт по землеустрою та зобов’язаний  прийняти виконані роботи.

Відповідно до ст.. 28 даного Закону розробник документації по землеустрою –ЦЗК  зобов’язаний виконати всі умови договору відповідно законодавства України,  яке регулює земельні відносини та державні стандарти, норми та правила при здійсненні землеустрою.

Згідно «Порядку безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки»ДП «Центр державного земельного, кадастру»повинен протягом 10 робочих днів з дня укладення договору про розроблення технічної документації:

1.          Провести аналіз документів, що надійшли від Держкомзему;

2.          Отримати в регіональній філії Центру кадастру матеріали чергового кадастрового плану в електронному вигляді;

3.          Виконати необхідні обстежувальні, польові та камеральні роботи;

4.          Виготовити технічну документацію у двох примірниках і подати їх на паперовому та електронному носіях до регіональної філії Центру кадастру і Держкомзему для погодження.

У разі необхідності прийняття рішень про уточнення площі земельної ділянки, її цільового призначення тощо або при необхідності прийняття рішення про передачу земельної ділянки у приватну власність ДП «Центр державного земельного кадастру»повертає Держкомзему подані ним документи разом з технічною документацією з обґрунтуванням причини повернення.


Замовник - Держкомзем погоджує технічну документацію та подає для заповнення бланк державного акту до ЦЗК.

Після цього ЦЗК виконує роботи по заповненню акту у відповідності з проектом відводу земельної ділянки, рішенням про передачу земельної ділянки у власність і реєстраційними карточками. Після чого проводиться підписання Державного акта начальником управління земельних ресурсів та міським головою міської Ради.  

Державний акт на право власності на земельну ділянку, підписаний замовником та органом виконавчої влади який прийняв рішення про безоплатну передачу громадянинові земельної ділянки у власність,  передається до державної реєстрації відповідному ЦЗК.

Замовник –Держкомзем разом з органом місцевого самоврядування організовують видачу державного Акту на право власності на земельну ділянку.


Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийнятті (вчиненні) вони у тому числі на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням з метою, з якою це повноваження надано, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкту владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На виконання вимог п.2 ст. 71 КАС України, відповідачі не надали суду достатніх, беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 8, ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 9 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи спір, суд звертає увагу, що зазначена конституційна норма зобов’язує органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі закону, тобто у своїй діяльності повинні приймати такі рішення, які не суперечать чинному законодавству, а їх управлінські функції не повинні виходити за межі закону. Зокрема, Конституція України встановлює для суб’єкта владних повноважень спосіб діяльності, передбачений Конституцією та законами України, а також визначає сферу його компетенції, тобто яким чином здійснюються дії, спрямовані на реалізацію владних повноважень, які повинні спиратися тільки на компетенційні права і обов’язки, а тому використовувати у своїй діяльності  тільки ті засоби, форми і прийоми, які передбачені законом. Всі органи державної влади, органи місцевого самоврядування та посадові особи повинні діяти в межах повноважень визначених і встановлених у законодавчих актах.

Держава в особі державних органів здійснює політику відповідно до принципу законності. Тому дотримання принципу законності є обов’язком для центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, їх посадових осіб, які зобов’язані діяти лише на підставі, у порядку, у спосіб та в межах своєї компетенції, оскільки підзаконні нормативно-правові акти стосуються безпосередніх виконавців вимог нормативно-правових актів –посадових осіб, а також підприємств, установ та організацій (незалежно від форм власності) та громадян.

Виходячи з визначення терміну «законність», суд зазначає, що це комплексне поняття, яке тісно пов’язане з терміном «закон»та охоплює сфери діяльності –від прийняття норм закону до їх реалізації.

При цьому суд виходить з діючих норм закону, підзаконних актів, посадових інструкцій та інших норм права, якими повинні були користуватись та користувались сторони при здійсненні своїх повноважень.

 Відповідно до ст. 22 ЗК України від 18.12.1990 р. № 561 - XII право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документу, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Ст. 116 ЗК України від 25.10.2001 р. № 2768-ИІ теж зазначено, що набуття права да землю громадянам та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно Інструкції № 43 від 04.05.1999 року «Про затвердження Інструкції про складання, видачі, реєстрації та зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і права постійного користування земельною ділянкою та договору оренди землі»із змінами на 11.02.2009 року :

- п.1.12 складання  державного акту на право власності на земельну ділянку і права постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) межі земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим у встановленому порядку проектом відведення цієї ділянки.

-п.1.14 довгострокові межові знаки передаються на зберігання власнику або користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт та третій екземпляр якого видається власнику.

-п.1.13 складання  державного акту на право власності на земельну ділянку і права постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією.

-п.1.16 технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянку включає:

-          виписку з рішення відповідної Ради або Державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни і інші цивільно-правові угоди), рішення суду.  

-          заяву власника землі або землекористувача про складання державного акт.

-          Технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акту.

-          Висновок держ органів земельних ресурсів Держкомзему України про наявні обмеження на використання земельної ділянки. (крім випадків відчуження земельної ділянки із земель приватної власності).

-п. 1.17 до технічної документації зі складання державного акту на право власності на земельну ділянку або постійного користування земельної ділянки обов’язково додається копія справи щодо підготовки рішення до передачі земельної ділянки у право власності чи надання у постійне користування.

-п.1.18  при наданні земельної ділянки у постійне користування до технічної документації зі складання державного акту обов’язково додається копія матеріалів щодо перенесення в натуру ( на місцевість) меж земельної ділянки з проекту відведення цієї земельної ділянки, затвердженого у встановленому порядку.

Позивачі при приватизації земельних ділянок, які знаходились у них в користуванні діяли відповідно до п. 1, 2 ст. 18 ЗК України,  та порядку безоплатних оформлень та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки № 844 затвердженої КМУ 05.09.2009 року. При цьому при наданні заяви та необхідних документів розробка проекту відводів земельних ділянках не проводилась, так як на земельних ділянок мали місто забудови  - об’єкти нерухомості, а тому їхні земельні ділянки є земельними ділянками з вже визначеними межами на місцевості ( у натурі). А відповідно здійснювати процедуру по відводу земельної ділянки не має необхідності.

Коли земельні ділянки надавались раніше в постійне користування, то при переоформлені правовстановлюючих документів на такі ділянки або при передачі їх іншим суб’єктам земельних відносин здійснюється відновлення меж таких земельних ділянок в натурі (на місцевості). Після чого вони закріплюються достроковими межовими знаками встановленого зразку, відповідно затвердженої в установленому порядку відповідної технічної документації, про що вказано п. 1.13 Інструкції.   

          Про виділення земельних ділянок в натурі позивачам свідчить Генеральний план БТІ –це факт виділення землі у натурі (на місцевості), який передбачає і наявність меж виділених ділянок.

          Дані БТІ є первинними (початковими) даними для проведення подальшої роботи по приватизації.

          З акту від 25.06.2010 року, складеного депутатами, вбачається, що довгострокових межових знаків та слідів їх встановлення на земельних ділянках позивачів не виявлено. Тобто вони фактично встановлені не були, тому акти про їх зберігання носять фіктивний характер, так як межові знаки на зберігання позивачам не передавались.

          З Державних актів Серії ЯИ №327910, Серії ЯИ № 321863 вбачається, що неправомірними діями відповідачів не тільки порушені законодавчі норми, регулюючи порядок по складанню, видачі, реєстрації та зберігання Державних актів на право власності і право постійного користування та договорів оренди землі, а й результатом їх дій є порушення прав позивачів в частині користування їх своїм майном, так як встановлена межа безпосередньо з будинком ОСОБА_1 позбавляє її можливості користування та розпорядження цим будинком та земельною ділянкою, як і позбавляє можливості   користування та розпорядження своїм майном позивачем ОСОБА_2

Відповідно до ст. 198 Земельного кодексу України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення (а не встановлення) та відновлення меж земельних ділянок, яка включає геодезичне встановлення меж земельної ділянки; погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; відновлення меж земельної ділянки на місцевості; встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо користування землі; виготовлення кадастрового плану.  

          

          ЦЗК не організував належну роботу техніків - замірників, які не належно провели заміри земельних ділянок, не дав належну оцінку їхнім діям та документам, не вивчив представлені документи, як техніками - замірниками, так і Держкомземом у технічному завданні, і направив документи складені у порушення діючого законодавства у Держкомзем для узгодження, наслідком чого явилось і складання в порушення закону державних актів на право власності на земельні ділянки позивачів. Не виконав дії по перенесенню в натуру на місцевість меж земельних ділянок позивачів та не закріпив їх межовими знаками.

Таким чином судом достовірно встановлено, що відповідач –ЦЗК в порушення вищевказаних нормативних актів, у відсутність повноважень на встановлення (зміну) меж земельних ділянок, які знаходились у користуванні позивачів, у відсутність їх згоди, змінив межі земельних ділянок та встановив межі земельних ділянок у порушення будівельних норм та правил.

Вирішуючи питання про правомірність дій відповідача відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, суд виходить з того, що він як замовник зобов’язаний був забезпечити  виконання вимог позивачів, які були викладені в їх заявах про видачу державних актів на земельні ділянки, які були видані у користування рішенням Жданівської міської Ради № 223 від 19.11.1997 року, з урахуванням визначених меж.

          З актів узгодження меж між позивачами вбачається, що межі були вже встановлені і питань у сторін по них не було. Вони їх не змінювали і з цим питанням ні до яких державних органів не звертались.

          Наявність цих актів спростовує і пояснення відповідача –відділу Держкомзему м. Жданівка  про відсутність меж в натурі на момент проведення робіт ЦЗК по складанню технічної документації.

Наявність меж, до складання технічної документації, підтверджується наявністю будівель на земельних ділянках та факту прийому їх в експлуатацію, які були прийнятті в експлуатацію, як збудовані без порушення будівельних норм

          Держкомзем, як замовник не здійснював контроль за виконанням робіт ЦЗК, пов’язаних з землеустрою, не  прийняв належним чином виконані ним роботи. Погодив технічну документацію, складену в порушення діючого законодавства та подав бланки державних актів для заповнення незаконними відомостями до ЦЗК. Після чого підписав та організував їх видачу

          Неправомірність дій Головного управління Держкомзему України в Донецькій області виразилась в не контролюванні та не перевірці дій відділу Держкомзему в м. Жданівка, яке хоча і є юридичною особою, але діяв на підставі довіреності ГУ Держкомзему в Донецькій області.

Вказані дії та бездіяльність відповідачів свідчать про порушення ними прав позивачів та необхідність захисту прав позивачів шляхом задоволення їх позовних вимог.

                    

На підставі викладенного, керуючись ст.ст. 2, 9, 17, 69-72, 158-163 КАС України,  ст. ст. 18, 170, 198 ЗК України, ст.ст. 27,28,56 Закону України «Про землеустрій України»,  ч. 1 ст. 8, ч. 2 ст. 19 Конституції України, п.1.15, п.1.14, п.2.4 «Інструкцією про складання, видачі, реєстрації та зберігання Державних актів на право власності і право постійного користування та договорів оренди землі», затвердженого Наказом Держкомземом № 43 від 04.05.1999 року із змінами на 11.02.2009 року, Порядком безоплатних оформлень та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки № 844 затвердженої КМУ 05.09.2009 року, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державного підприємства «Центр земельного кадастру»м. Київ, Головного управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області, третя особа на стороні відповідача - Жданівська міська Рада Донецької області, третя особа на боці позивача з правом заяви самостійних вимог –ОСОБА_2, про оскарження дій відповідачів по складанню та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку,   заяву задоволено повністю  .

Адміністративний позов позовом  ОСОБА_2 до відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державного підприємства «Центр земельного кадастру»м. Київ, Головного управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області, третя особа на стороні відповідача - Жданівська міська Рада Донецької області, третя особа на боці позивача з правом заяви самостійних вимог - ОСОБА_1, про оскарження дій відповідачів по складанню та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку, заяву задоволено повністю .

          

Визнати протиправними дії відділу Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державного підприємства «Центр земельного кадастру» м. Київ, Головного управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області, які виразились у зміні та встановленні меж земельних ділянок, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2.

Скасувати Державні акти на право власності на земельні ділянки - Серії ЯИ №327910, виданого 27.11.2009 року та Серії ЯИ №321863, виданого 11.11.2009 року.

Зобов’язати  відділ Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державне підприємство «Центр земельного кадастру» м. Київ, Головне управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області скласти та видати ОСОБА_1 державний акт на право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, з урахуванням даних технічного паспорту та  архівних даних, які є в Бюро технічної інвентаризації, та  відповідно до вимог діючого законодавства України.

Зобов’язати  відділ Державного комітету України з земельних ресурсів у місті Жданівка Донецької області, Державне підприємство «Центр земельного кадастру» м. Київ, Головне управління Державного комітету України з земельних ресурсів у Донецькій області скласти та видати ОСОБА_2 державний акт на право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2,  з урахуванням даних технічного паспорту та  архівних даних, які є в Бюро технічної інвентаризації, та  відповідно до вимог діючого законодавства України.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Адміністративного апеляційного суду Донецької області через Жданівський міський суд протягом 10 днів з дня її оголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала участь але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.


Суддя Жданівського міського

суду Донецької області                                        П.М. Бузанов


  • Номер: А/875/10531/15
  • Опис: про визнання рішення нечинним про передачу землі у приватну власність
  • Тип справи: За нововиявленими обставинами (2 інстанція)
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Київський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.05.2015
  • Дата етапу: 11.12.2015
  • Номер: 8-а/143/1/2015
  • Опис: перегляд судової справи 2-а-1/11 за позовом до Управління пенсійного фонду України в погребищенському районі
  • Тип справи: на заяву про перегляд постанови (ухвали) в адміністративних справах за нововиявленими обставинами
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи: заяву залишено без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.07.2015
  • Дата етапу: 02.09.2015
  • Номер:
  • Опис: зобов'язання зарахувати у стаж роботи, що надає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання період роботи стажистом на посаді помічника прокурора, призначити довічне грошове утримання з грудня 2004 року та виплачувати його
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Вінницький апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.10.2015
  • Дата етапу: 25.12.2015
  • Номер:
  • Опис: про визнання дій протиправними
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.11.2015
  • Дата етапу: 28.11.2016
  • Номер:
  • Опис: зобов'язання зарахувати у стаж роботи, що надає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання період роботи стажистом на посаді помічника прокурора, призначити довічне грошове утримання з грудня 2004 року та виплачувати його
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.12.2015
  • Дата етапу: 22.12.2015
  • Номер: 4-с/460/23/16
  • Опис: скарга на дії державного виконавця
  • Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Яворівський районний суд Львівської області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи: повернуто скаргу
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.03.2016
  • Дата етапу: 29.09.2016
  • Номер: 2-а/509/6/20
  • Опис: про відміну постанови відділу державної виконавчої служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції Одеської області від 30.09.2005р. "Про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання листа 2-316, виданого 10.10.2000 року".
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Овідіопольський районний суд Одеської області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.07.2018
  • Дата етапу: 28.07.2020
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченої грошового утримання судді та компенсації за його несвоєчасну виплату
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.02.2019
  • Дата етапу: 20.02.2019
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченого грошового утримання судді та компенсації за його несвоєчасну виплату
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.03.2019
  • Дата етапу: 02.04.2019
  • Номер: К/9901/12064/19
  • Опис: стягнення недоплаченого грошового утримання судді та компенсації за його несвоєчасну виплату
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відкрито провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.05.2019
  • Дата етапу: 13.05.2019
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченого грошового утримання судді та компенсації за його несвоєчасну виплату
  • Тип справи: На новий розгляд (2 інстанція)
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.10.2020
  • Дата етапу: 13.10.2020
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченого грошового утримання судді та компенсації за його несвоєчасну виплату
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.05.2021
  • Дата етапу: 14.07.2021
  • Номер: 2-а/215/1/24
  • Опис: визнання бездіяльності ст. слідчого прокуратури Терн. району Кокушкова Г.В. незаконною та стягнення матеріальної та моральної шкоди
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.10.2006
  • Дата етапу: 08.01.2015
  • Номер:
  • Опис: визнання незаконними дії посадових осібі знятті з реєстраційного обліку
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи: залишено без розгляду
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.06.2006
  • Дата етапу: 01.02.2011
  • Номер: 2-а/245/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення з органу владних повноважень - УПФУ В Талалаївському районі доплати до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.12.2010
  • Дата етапу: 12.01.2011
  • Номер: 2-а-1/2011
  • Опис: ст ягнення недоплоченоі державноі та додатковоі пенсіі та зобов"язання здійснити перерахунок пенсіі
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.06.2010
  • Дата етапу: 10.12.2012
  • Номер: 2-а/182/11
  • Опис: Про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Зборівський районний суд Тернопільської області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.12.2010
  • Дата етапу: 29.03.2011
  • Номер: 2-а/215/1/25
  • Опис: визнання бездіяльності ст. слідчого прокуратури Терн. району Кокушкова Г.В. незаконною та стягнення матеріальної та моральної шкоди
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.10.2006
  • Дата етапу: 08.01.2015
  • Номер: 2-а/462/4/25
  • Опис: скасувати постанову про накладення адмін. стягнення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Залізничний районний суд м. Львова
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.11.2006
  • Дата етапу: 27.12.2012
  • Номер:
  • Опис: про визнання недостовірними протоколи та скасування постанови про адміністративне правопорушення старшого інспектора ІДПС ВОДТП ВДАІ ст. л-том Жуковським О.О.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Хорольський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.11.2010
  • Дата етапу: 28.04.2011
  • Номер:
  • Опис: про визнання акту обстежень нечинним та зобов"язати включити в списки на відшкодування шкоди внаслідок стихійного лиха
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.07.2009
  • Дата етапу: 04.04.2011
  • Номер: 2-а-1/11
  • Опис: про визнання акту обстежень нечинним та зобов"язати включити в списки на відшкодування шкоди внаслідок стихійного лиха
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1/11
  • Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Бузанов П.М.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.07.2009
  • Дата етапу: 10.12.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація