Справа № 2 – а –160
2011 рік.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2011 року суддя Єланецького районного суду Раєвич Т.М. розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області неправомірною та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за 2010 рік.
В С Т А Н О В И В :
02.02.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області неправомірною та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за 2010 рік, посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» він є дитиною війни та згідно ст. 6 вказаного Закону має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. У 2010 році дана допомога виплачувалася у меншому розмірі, а тому вважає, що за 2010 рік йому, як дитині війни не доплачено 1702 грн.
Ухвалою Єланецького районного суду від 02.02.2011 року позовні вимоги в частині стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за період з 01.01.2010 року по 01.08.2010 року залишені без розгляду у зв’язку з пропуском строку для звернення до суду.
Від відповідача надійшло заперечення на позов. У своєму запереченні відповідач зазначив, що Управління пенсійного фонду України в Єланецькому районні Миколаївської області діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Зокрема, відповідач зазначив, що Законом України « Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансування виплат по даному Закону проводиться з державного бюджету України, який затверджує Кабінет Міністрів України. Крім того, відповідач зазначив, що ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених згідно з цим Законом. З цього відповідач робить висновок, що зазначений мінімальний розмір пенсії за віком для перерахунків чи підвищення пенсій ним не застосовується. Також вказав, що жодним законом не передбачено, які органи повинні виплачувати підвищені пенсії, за рахунок яких коштів та джерел, в якому процедурному порядку здійснювати призначення і яким чином обчислювати вказаний розмір. Відповідач зазначив, що статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. Виходячи із зазначеного, відповідач вважає, що він діяв в межах свої повноважень та не порушив вимоги чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню по слідуючим підставам.
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Із цього слідує, що згідно ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус «дитини війни».
Відповідно до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсія або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Позивачу, як особі, що має статус «дитини війни» в період з 02.08.2010 року по 31.12.2010 року нараховане та виплачене підвищення до пенсії у сумі по 49 грн. 80 коп. щомісячно, тобто в розмірі, встановленому Постановою Кабінету міністрів України № 530 від 28.05.2010 року.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Посилання відповідача у запереченні на те, що законодавчо не визначено який розмір мінімальної пенсії за віком слід застосовувати для розрахунку підвищення до пенсії особам, які мають статус дітей війни, а також відсутність бюджетних коштів для забезпечення доплат до пенсії дітям війни не є переконливим і суд не бере їх до уваги, оскільки відсутність коштів не може бути підставою для невиконання зобов’язань, покладених на Пенсійний фонд законодавством України, крім того за чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір , немає.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районні Миколаївської області як орган, якому надано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинен був діяти відповідно до вимог ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» здійснити перерахунок і виплату позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що позивачу не зроблено, чим допущено протиправну бездіяльність, тому суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.
На підставі ст..ст.1,3,6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст..28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст..ст. 7-12, 71, 86, 99, 158 -163, 183-2, 256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області неправомірною та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за 2010 рік задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області неправомірною.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області здійснити перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_1 за період з 02.08.2010 року по 31.12.2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і провести відповідні виплати, з врахуванням виплачених сум.
Постанова суду винесена в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Одеського адміністративного апеляційного суду через Єланецький районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Т.М. Раєвич