РІШЕННЯ 2о-219/09
Іменем України
22 липня 2009 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Чередніченко Н.П.
при секретарі Гайді В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлена особа ОСОБА_2 про встановлення факту проживання, -
встановив:
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту проживання мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1помер ОСОБА_3, який мешкав в АДРЕСА_1 внаслідок чого відкрилася спадщина, яка складається з: 55/100 двокімнатної квартири по АДРЕСА_1, яка належала покійному із колишньою дружиною ОСОБА_2 та заявнику по справі ; садового будинку площею 50, 60 кв. м. , розташованого в СТ « Водник «, садового масиву «Русанівські сади « по АДРЕСА_2 ; земельною ділянки, площею 0, 0634 га за адресою АДРЕСА_2, ділянка 28 ; вкладів в Шевченківське відділення Ощадного банку філія № 5441/0122, рахунок НОМЕР_1.
Колишня дружина померлого, (мати заявника) проживає разом з донькою в США, не виявила бажання заявляти про своє право на спадкування майна за спадкодавцем, інші родичі, або можливі спадкоємці відсутні. З 1987 року заявник постійно проживав із ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у вищевказаній квартирі однією родиною до 23.04.2001 року. Наівіть після розірвання шлюбу всі продовжували проживати у вказаній квартирі. В 1997 року сестра заявника виїхала на постійне проживання до США, де і проживає по сьогоднішній день зі своєю родиною. Після її від»їзду залишилася її однокімнатна квартира, і заявник вимушений був виписатися із квартири АДРЕСА_1 і прописатися за адресою АДРЕСА_3, з метою укладення відповідних договорів на утримання квартири, електро та газопостачання, водовідведень, тощо. Однак постійно продовжував проживати в квартирі АДРЕСА_1 разом з матір»ю та ОСОБА_3. В грудні 2005 року мати заявника виїхала до США і останній час постійно там проживає. Заявник із спадкодавцем продовжував разом проживати, вести спільне господарство. Однак в грудні 2008 року спадкодавець захворів на онкологічне захворювання і всі витрати за медичне обслуговування та допомогу взяв на себе заявник по справі, доглядаючи ОСОБА_3 Інших родичів у померлого не було. ОСОБА_3 помер в лікарні, оскільки захворювання його було неоперабельне.
В судовому засіданні заявник повністю підтримав свої вимоги та просить суд винести рішення про: встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1989 року по 2009 рік.
Зацікавлена особа до суду не з»явилася. Причина її неявки суду невідома.
Вислухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи вважаю, що вимоги заявника підлягають задоволенню в повному обсязі, зі слідуючих підстав.
Згідно вимог ст. 256 ЦПК України, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються судовим порядком, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, а також при неможливості одержання заінтерисованими особами відповідних документів чи при неможливості відновлення загублених або знищених документів, що посвідчують ці факти
ОСОБА_3 є власником садового будинку АДРЕСА_4 товаристві «Водник «, загальною площею 50, 60 кв. м. , який розташований по АДРЕСА_2, садівницького масиву «Русанівські сади « (а.с. 4). Крім того він є власником земельної ділянки на якій розташований вказаний будинок (а.с. 5); крім того померлий є співвласником квартири АДРЕСА_1.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9)
Всі витрати по похованню останнього взяв на себе заявник по справі (а.с. 6, 7, 8)
Враховуючи приписи ст..1264 ЦК України та відповідно до ч.2п.2Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування «, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Згідно із частиною 2 п.21 - до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім»єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов2язані спільним побутом, мали взаємні права та обов»язки, зокрема вітчим, мачуха, пасинки, інші особи, які взяли до себе члена сім»ї, дитину, тощо.
Згідно з приписами ч. 1 п.23, якщо постійне проживання особи із спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв»язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщину.
Отже в порядку п.5 ст. 234, 235ч.2, 256, 257-259 ЦПК, з огляду на відсутність інших можливих спадкоємців, заявник звернувся до суду з метою встановлення юридичного факту - постійного проживання спільно із спадкодавцем протягом більше п»яти років, що передували даті відкриття спадщини, тобто з 1989 року з метою наступного звернення до нотаріуса для прийняття спадщини в порядку ст.. 1264 ЦК України. Документи, що підтверджують фактичне постійне проживання заявника із спадкодавцем є: свідоцтво про право спільної часткової власності на квартиру АДРЕСА_1, фінансові документи, що стверджують витрати заявника на утримання спадкодавця, фінансові документи, що стверджують витрати заявника на поховання спадкодавця, документи що стверджують відсутність матері заявника, колишньої дружини спадкодавця ОСОБА_2, в Україні протягом останніх років
За наведених вище обставин вимоги заявника - обгрунтовані і як такі, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 212-215 ЦПК України, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 спільно із ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1989 року по 2009 рік в квартирі АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд міста Києва.