Справа № 2а-326/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2010 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:
Головуючого судді Кравчук Т.С.,
при секретарі Лахматовій С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому свої позовні вимоги ґрунтує наступним: ОСОБА_1 є майором запасу Збройних Сил України і пенсіонером Міністерства Оборони України і перед звільненням займав посаду начальника бази зберігання.
Безперервний стаж військової служби Позивача на момент звільнення складав 26 років.
Позивачу з 1 січня 2006 року Міністерством оборони України, а з 1 січня 2007 року - Пенсійним фондом України, сплачується пенсія з грошового забезпечення, яке складається, зокрема, з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, 100% відсоткової надбавки, надбавки за безперервну військову службу та премії у розмірі 33,3% грошового забезпечення.
Наказом Міністра оборони України № 175 від 14 квітня 2007 року, на виконання Постанови КМУ №594 від 28 березня 2007 року, з 1 квітня 2007 року грошове забезпечення діючих військовослужбовців було підвищено за рахунок введення в дію граничних розмірів премії діючим військовослужбовцям у відсотках від грошового забезпечення, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної служби.
Додатком №1 до Наказу Міністра оборони України № 175 від 14 квітня 2007 року, передбачено, що військовослужбовцю, який має посадовий оклад 152-159 гривень і безперервний стаж військової служби більше 25-ти років, щомісячна премія підвищується та становить 54% грошового забезпечення.
Частиною 3 статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції від 4 квітня 2006 року, передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року також визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Частиною 2 статті 51 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції від 4 квітня 2006 року встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Постановою КМУ №594 від 28 березня 2007 року „Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" передбачено дозвіл Міністерству оборони України здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня 2007 року преміювання військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Згідно Наказу Міністра оборони України № 175 від 14 квітня 2007 року, на виконання Постанови КМУ №594 від 28 березня 2007 року, з 1 квітня 2007 року грошове забезпечення діючих військовослужбовців було підвищено за рахунок введення в дію граничних розмірів премії діючим військовослужбовцям у відсотках від грошового забезпечення, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної служби.
Таким чином, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції від 4 квітня 2006 року, з 1 травня 2007 року пенсію Позивачу повинно бути перераховано з урахуванням підвищення щомісячної премії відповідної категорії військовослужбовців.
Проте обставини справи такі, що Відповідач, відповідальний за пенсійне забезпечення пенсіонерів ЗСУ, припустився невиконання вимог законодавства, ніж позивачу завдано майнової шкоди у розмірі суми недоотриманої пенсії за період з 1 травня 2007 року.
Оскільки унаслідок порушення права Позивача на перерахунок розміру пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, Позивачу заподіяно збитків у вигляді не одержаних доходів з пенсійного забезпечення, то, відповідно до статей 22, 170, 1166 частиною 1, 1173 Цивільного кодексу України, відшкодування майнової шкоди повинне бути проведено державою.
У зв'язку з цим є підстави для відшкодування заподіяної позивачу майнової шкоди державою за рахунок державного бюджету, спрямованих до відповідної установи Ощадного банку України для виплати пенсій згідно розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Представник Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області до судового засідання не з’явилася, надала до суду лист запереченням та просила суд у задоволенні позову - відмовити.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає позов необґрунтованим, недоведеним та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено здійснення перерахунку всіх призначених пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" від 28.03.07 №594 надано право з 01.04.07 Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань, Управлінню державної охорони преміювати військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
На виконання даної постанови, Міністерством оборони України видано наказ №175 від 14.04.2007р. "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", у п.1 якого зазначається, що з 01.04.07 року вводяться в дію граничні розміри премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби.
Згідно листа Міністерства юстиції України від 29.10.2007 №22-9-9290 за результатами проведеної правової експертизи наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 №175 встановлено, що він виданий в межах компетенції Міністерства оборони відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 №594, має організаційно-розпорядчий характер, спрямований на виконання рішення Кабінету Міністрів України, не містить нових правових норм і державній реєстрації в Міністерстві юстиції не підлягає.
Враховуючи тимчасовий характер дії постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 №594 та незмінність діючих норм законодавства в частині розміру фонду преміювання, підстав здійснювати перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу не вбачається.
Вказана позиція підтримана Міністерством фінансів України, Міністерством оборони України та Міністерством праці та соціальної політики України.
Преміювання військовослужбовців Міністерства оборони України здійснюється відповідно до Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, яке затверджено Наказом Міністерства ОБОРОНИ України від 05.03.2001 № 75, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.03.01 № 251/5442 в якому закріплено, що преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення (за місяць - 33,3 відсотка місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків) зміни в яке не вносилися.
Крім того, відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи на підставі Конституції та Законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
На підставі вищевикладеного, суд вважає безпідставними заявлені Позивачем вимоги до Головного управління пенсійного Фонду України в Одеській області.
Керуючись ст.ст. 7-16, 158-163 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подання протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги.
Суддя :