Справа №2а-1590/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2010 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Свяченої Ю.Б.
при секретарі Крецу М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити дії, перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду, в подальшому уточнивши позовні вимоги, з позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити дії, перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона, як мати малолітньої дитини, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Також, посилаючись на те, що вона отримує цю допомогу в меншому розмірі, ніж передбачено Законом № 2811-ХІІ, просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради щомісячно виплачувати допомогу з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не менш прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 27.10.2007 року до закінчення строку передбаченої законом виплати.
В судовому засіданні позивач підтримала свої позовні вимоги, зазначивши, що нею, з вини відповідача, недоотримано допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 12 864 грн. 82 коп., які і просила стягнути на її користь з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради. Крім того, просила зобов»язати відповідача призначити та сплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років щомісяця, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Також просила поновити їй строк звернення до суду.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, не повідомивши суд про причини неявки.
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача – суб»єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких
самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
Суд, вивчивши матеріали справи, повно і всебічно з”ясувавши обставини, заслухавши пояснення позивача, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1, маючи доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, здійснює за нею нагляд і має право на отримання допомоги по догляду за дитиною у розмірі, встановленому частиною першою статтею 15 Закону №2811-ХІІ.
З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач, відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” отримує одноразову державну допомогу при народженні дитини та державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, одноразова допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово в дев’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта протягом наступних 12 місяців у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що, після народження дитини, позивачу правильно була нарахована та виплачена грошова допомога при народженні дитини відповідно до положень Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" які не визнавались неконституційними.
Статтею 3 Закону № 2811-ХІІ передбачено виплату допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразової допомоги при народженні дитини; допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інших видів допомоги.
Частиною першою статті 14 зазначеного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 15 цього ж Закону встановлено розмір допомоги, згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Абзацом третім частини другої статті 56, пунктами 7, 14 статті 71 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на
2007 рік»(далі –Закон № 489-V) зупинено на 2007 рік дію, зокрема статті 15 Закону № 2811-ХІІ і встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року
№ 6-рп/2007 пункт 14 статті 71 Закону № 489-V в частині зупинення
на 2007 рік дії зазначених вище положень Закону № 2811-ХІІ визнано такими, що не відповідає Конституції України.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони,
інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними,
втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Статтею 62 Закону № 489-V затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років з 1 квітня –у розмірі 463 грн., з 1 жовтня – 470 гривень.
Отже, спірні відносини з 1 січня по 9 липня 2007 року регулюються
відповідно до пункту 14 частини першої статті 71 Закону № 489-V, а з 9 липня
по 31 грудня 2007 року – до статті 15 Закону № 2811-ХІІ.
Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
За таких обставин, суд приходить до висновку відносно того, що права позивача підлягають захисту з 27.10.2007 року по 31.12.2007 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд приймає доводи позивача щодо поновлення пропущеного строку звернення до суду, та вважає їх поважними.
За таких підстав, суд дійшов до висновку, що права позивача підлягають захисту з 27 жовтня 2007 року, а оскільки дія Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» закінчується 31 грудня 2007 року, то й перерахунок повинен здійснюватися до цієї дати.
На думку суду, буде правомірно відмовити позивачу у задоволенні позову в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2008 року з огляду на наступне.
Пунктом 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»було викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»у період з січня по вересень 2008 року такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнавались.
Отже, з 01.01.2008 р. позивач не має права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у зв’язку із дією положень пункту 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
За таких обставин суд виходить з того, що з 01.01.2008 року позивач має право щомісячно отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України № 2811-ХІІ.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-12, 71, 122, ч.4 ст. 128, 160-163, КАС України, ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 15 Законом України № 2811-ХІІ, ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» суд –
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити дії, перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – задовольнити частково.
Стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27.10.2007 року по 31.12.2007 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через Приморський районний суд м. Одеси. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Судя Ю.Б.Свячена
- Номер:
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1590/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Свячена Юлія Борисівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.10.2010
- Дата етапу: 20.10.2010