2-9893/2010
Р І Ш Е Н НЯ
Іменем України
/ЗАОЧНЕ/
31 грудня 2010 року м. Донецьк
Київський районний суд м. Донецька в складі
головуючого – судді Л.М. ПАВЛЕНКО
при секретарі – О.В. КОВАЛЬОВІЙ
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду Київського районного суду м. Донецька справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, індексації за несвоєчасну виплату зарплати, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, моральної шкоди
ВСТАНОВИВ
Позивач ОСОБА_1, звернулася до Київського районного суду м. Донецька із позовом до Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, індексації за несвоєчасну виплату зарплати, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, моральної шкоди .
В позові вказала, що в листопаді 2007 року згідно наказу № 21-к від 01.11.2007 року вона була прийнята на роботу на посаду головного бухгалтера Державного підприємства « Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля». Підприємство згідно до Наказу Мінвуглепрому № 338 від 10 липня 2008 року підлягає ліквідації.
У відповідності до ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України "Про оплату праці" Відповідач зобов'язаний своєчасно виплачувати заробітну плату, але не менш як 2 рази на місяць через проміжок часу,що не перевищує шістнадцяти календарних днів, але ці норми Відповідач порушує.
Згідно до довідки від 15.11.2010 станом на 15.11.2010 року заборгованість з заробітної плати складає 23471.92 гривень., в тому разі заборгованість, яка склалась на 01.11.2007 року - 23471,92 грн.
Згідно до Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушення строків ії виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року № 1427, відповідач повинен сплатити компенсацію за порушення строків виплати заробітної плати, яка складає 14411,19 гр.
У відповідності до ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних сум звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 КЗпП, при нявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування (в розмірі середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку), тому сумма компенсації за несоєчасну виплату заробітної плати складає 32500 гривень ( 1300 х 25 місяців=32500).
Згідно до ст. 237-1 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобовязан відшкодувати працівникові моральну шкоду, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих звязків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Фактом невиплати до теперішнього часу вищезазначених сум заборгованості по заробітної платі завдали їй моральної шкоди вираженої у наступному :
• невиплата своєчасно заробітної плати завдала для неї тяжке матеріальне становище, тобто, вона не має можливості гідно жити, нормально харчуватися, отримувати лікування, спілкуватися з рідними, тому що вона не отримую заробітну плату;
• щоб якось вижити вона змушена брати борг у друзів, родичів. Більшу частину цих брогів вона не має можливості повернути до цього часу,бо інших джерел доходів, крім заробленної у відповідача заробітної плати, у неї не має;
• матеріальне становище вимагає від неї значних додаткових зусиль для організації свого життя та вона відчуває значні моральні страждання, тому оцінює заподіяну їй моральну шкоду в 6000 (шість тисяч) гривень.
Однак Відповідач до наступного часу не виконує свої обов'язки, у зв'язку з чим вона подала позов до суду и просить стягнути з Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля» на її користь заборгованість з заробітної плати у розмірі 23471,92 грн, (двадцять три тисячи чотириста сімдесят одна грн. 92 коп), індексацію за несвоєчасно виплачену заробітну плату у розмірі 14411,19 грн. (чотирнадцять тисяч чотиреста одиннадцять грн. 11 коп.), компенсацію 32500 грн.( тридцять дві тисячи п'ятьсот грн)та моральну шкоду у розмірі 6000 грн.( шість тисяч грн.). Усього: 76383,11 грн.(Сімдесят шість тисяч триста вісімдесят три грн. 11 коп.)
Позивач в судове засідання не з’явилася, про час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена, направила заяву, в якій просила розглянути справу без неї участі, в зв’язку з чим суд вважає можливим відповідно до положень ст.169 ЦПК України розглянути справу без участі позивача на підставі наявних даних.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомленим, але про причини своєї неявки до суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надійшло, тому враховуючи, що позивач не заперечує проти ухвалення заочного рішення, суд відповідно до ч.1 ст.224 ЦПК України вважає необхідним розглянути справу на підставі наявних у справі доказів з ухваленням заочного рішення.
Судом встановлено, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 з 01 листопада 2007 року по 01.12.2008 року перебувала у трудових правовідносинах з відповідачем та працювала головним бухгалтером ДП «Фірма матеріально – технічного забезпечення та збуту продукції» п/о «Донецьквугілля», яке входить до галузі підприємств, підпорядкованих Міністерству вугільної промисловості України, що підтверджується ксерокопією трудової книжки та наказами. Згідно наказу №403 від 13.10.2010р. до наказу Мінвуглепрому від 10.07.2008р. №338 внесені зміни, згідно якого утворена ліквідаційна комісія ДП «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» у складі головуючого комісії Годз О.П. В порушення вимог ст. 115 КЗпП України відповідач перестав виплачувати позивачеві заробітну плату, в результаті чого виникла заборгованність у розмірі 23471,92 гр., що підтверджується довідкою відповідача від 05.03.2010р. за № 03/03/ 2010. За несвоєчасну виплату заробітної плати позивачеві нарахована компенсація відповідачем у розмірі 14411,19гр., що також підтверджується довідкою відповідача від 05.03.2010р. за № 03/03/ 2010. Оскільки відповідач добровільно вказані суми не виплачує, а тому суд стягує з відповідача на користь позивача вищезазначені суми та індексацію за несвоєчасну виплату зарплати за 29 місяців у розмірі 37700гр., із розрахунку 1300х29 місяців=32500гр.
Крім того, судом встановлено, що своїми протиправними діями відповідач заподіяв позивачу фізичні та моральні страждання. Вона полягає в тому, що у зв”язку з тим, що позивачу не виплачувалась заробітна плата, він не мав можливості нормально існувати, харчуватись та покупати необхідні для життя речі.
Згідно зі ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди” розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди, суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психологічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин.
Розмір відшкодування моральної ( немайнової ) шкоди, суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань ( фізичних, душевних, психічних тощо ), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат ( їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховується стан здоров”я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих та виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд, має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Таким чином, суд приходить висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути компенсацію за заподіяння моральної шкоди у розмірі 6000 грн.
Крім того, відповідно до ст. 88 ЦПК України, суд стягує з відповідача витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 120грн., та державний збір у розмірі 764 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 130, 174, 212, 213, 214, 215, 218, 224-229 ЦПК України, . 2 ст. 367 ЦПК України, ст. 34 ЗУ “Про оплату праці”, ст.ст. 116,117 КЗпП України, Положенням “Про порядок компенсації втрати частини заробітної плати у зв*язку з порушенням строків її виплати” , суд, -
В И Р І Ш И В
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі 70383 ( сімдесят тисяч триста вісімдесят три) гр.,11 коп. та моральну шкоду у розмірі 6000гр.
Стягнути з Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. судовий збір в розмірі 764гр. у доход держави.
Стягнути з Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. збір на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 (сто двадцять ) гривен.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ Л.М.ПАВЛЕНКО
2- /2011
Р І Ш Е Н НЯ
Іменем України
/ЗАОЧНЕ/
(вступна та резолютивна частини рішення)
10 січня 2011 року м. Донецьк
Київський районний суд м. Донецька в складі
головуючого – судді Л.М. ПАВЛЕНКО
при секретарі – О.В. КОВАЛЬОВІЙ
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду Київського районного суду м. Донецька справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, індексації за несвоєчасну виплату зарплати, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, моральної шкоди
ВСТАНОВИВ
Керуючись ст. 209 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі 70383 ( сімдесят тисяч триста вісімдесят три) гр.,11 коп. та моральну шкоду у розмірі 6000гр.
Стягнути з Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. судовий збір в розмірі 764гр. у доход держави.
Стягнути з Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. збір на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 (сто двадцять ) гривен.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ Л.М.ПАВЛЕНКО
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Про заочне рішення суду
10 січня 2011 року м. Донецьк
Київський районний суд м. Донецька в складі
головуючого – судді Л.М. ПАВЛЕНКО
при секретарі – О.В. КОВАЛЬОВІЙ
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду Київського районного суду м. Донецька справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, індексації за несвоєчасну виплату зарплати, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, моральної шкоди
ВСТАНОВИВ
Справу призначено на 10.01.2011р.
У судове засідання не з*явився представник відповідача – про розгляд справи повідомлений належним чином.
Дослівши матерали справи, суд згідно ст. 224 ЦПК України, приймає заочне рішення на підставі наявних в справі доказів у відсутність представника відповідача.
На підставі викладеного, та керуючись ст.225 ЦПК Украины, суд
УХВАЛИВ
Прийняти заочне рішення по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Фірма матеріально-технічного забезпечення та збуту продукції» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля», в особі голови ліквідаційної комісії ГОДЗ О. П. про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, індексації за несвоєчасну виплату зарплати, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, моральної шкоди.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Павленко