Справа № 2-А-3451/2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2010 року смт. Красногвардійське
Суддя Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим Дегтярьова В.Ю.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим про зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 у листопаді 2010 року звернулася до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи вимоги тим, що має статус дитини війни та відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має право на пільги, зокрема, на отримання підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку відповідач їй недоплачує. Просила зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим (далі – УПФУ) нарахувати та стягнути на її користь недоплачену щомісячну соціальну допомогу з 01.09.2009 року довічно.
У відповідності до п.2 ч.1, ч.4 ст.1832 КАС України дана справа розглядається в порядку скороченого провадження одноособово суддею без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши доводи позовної заяви та наданих представником відповідача заперечень проти позову, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.11 ч.1 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст.71 ч.1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є громадянкою України, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, має статус дитини війни відповідно до ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, згідно з якою дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (02.09.1945) було менше 18 років, у зв'язку з чим має право на всі пільги та соціальні гарантії, передбачені цим Законом, у тому числі право на підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком, що передбачено статтею шостою зазначеного Закону.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” № 2195-IV від 18.11.2004 р. (далі – Закон № 2195-IV) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Основного закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” у редакції цього Закону від 18.11.2004 року № 2195-ІV, поновили свою дію з 22 травня 2008 року.
Отже, з цієї дати особи зі статусом дітей війни мають право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
Оскільки правові положення, які передбачають соціальні виплати, встановлені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-1У від 18.11.2004 року, є чинними, тобто не скасовані, не змінені, позивачка є дитиною війни, має право на їх одержання, и органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У від 09.07.2003 року мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, але головним розпорядником коштів для виплати до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є Пенсійний фонд України.
Згідно з п.3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24 жовтня 2007 року до основних засад Пенсійного фонду України відноситься, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплат пенсій та інших виплат, які здійснюються за рахунок коштів Пенсійного Фонду.
Таким чином, саме відповідач повинен виплачувати щомісячну державну соціальну допомогу. Відсутність бюджетних коштів не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
На підставі вищезазначеного, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги про виплату підвищеної пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком є обґрунтованими за період з 01.01.2009 р. по 28.12.2010 р., однак позивачка звернулася з адміністративним позовом до суду лише 29 листопада 2010 р., тобто поза межами шестимісячного строку, встановленого статтею 99 КАС України.
Доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав позивачка не надала.
Відповідач в наданому письмовому клопотанні наполягав на застосуванні положень статей 99, 100 КАС України в частині відмови в задоволенні позову у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду, тому суд приходить до висновку, що задоволенню підлягають вимоги позивачки щодо зобов’язання нарахування та виплати підвищеної пенсії за період з 29 травня 2010 року по 28 грудня 2010 року.
Позовні вимоги у частині зобов'язання УПФУ у подальшому призначати та сплачувати щомісячно з урахуванням підвищення пенсію задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів та держави.
Таким чином, законодавством передбачено захист прав та інтересів особи, які порушені, але не встановлення права на майбутнє.
Відповідно до ст.94 ч.1 КАС України на користь позивача підлягають стягненню здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, ст.ст.11, 71, 86, 94, 122, 158, 160-163, 1832 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково .
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районі АР Крим здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії дитини війни ОСОБА_1 відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 від 18.11.04 р., починаючи з 29 травня 2010 року по 28 грудня 2010 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за законом, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, яки втратили працездатність та з урахуванням раніше сплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 03,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Красногвардійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк після отримання копії цієї постанови апеляційної скарги.
Суддя