Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133060729

21.12.2021


Справа № 431/6303/21

Провадження №2-о/431/2349/21

                         

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

21 грудня 2021 року Старобільський районний суд Луганської області

                                  у складі: головуючого судді                   Пелиха О.О.,

                                           за участю секретаря с/з                  Бітарової В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Старобільську Луганської області в приміщенні Старобільського районного суду Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Старобільському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України.

ВСТАНОВИВ:

       Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, в якій просила суд встановити, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ народила дитину.

В обґрунтування заяви заявник посилалася на те, що на підтвердження факту народження дитини їй було видане медичне свідоцтво про народження, яке є не дійсним на території України. У зв`язку із чим вона не має можливості звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації народження дитини. Встановлення факту народження дитини у певний час має для неї юридичне значення, оскільки  надасть право на складання актового запису про народження дитини.

У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася, в заяві просила суд розглянути справу без її участі.

Заінтересована особа – представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Старобільському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) до суду не з`явився. В своїй письмовій заяві, наданій суду, вважав заяву ОСОБА_1 такою, що підлягає задоволенню та просив суд розглянути справу у відсутності їх представника.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази по справі, перевіривши наведені в заяві доводи, суд вважає заяву обґрунтованою і такою, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

Судом  встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

        ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дитину, що підтверджується копією свідоцтва про народження.

            Згідно інформаційного листа ВССУ «Про застосування положень ст.2571 ЦПК України документи видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку ст.2571 ЦПК України.   

          Згідно Наказу міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції", доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян на території Луганської області тимчасово припинено до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану, що знаходяться, зокрема на території м. Луганськ Луганської області.

         За загальним правилом документи, видані органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, їх акти (рішення, документи) є недійсними і не створюють правових наслідків.

       Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлює обов`язковість прецедентів Європейського суду для національних судів України та впроваджує в українське судочинство практику європейських стандартів прав людини. Згідно ст.17 вказаного Закону суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

       Оцінюючи вказану ксерокопію медичного свідоцтва про народження, суд враховує практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), зокрема висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

    Враховуючи практику ЄСПЛ, суд вважає, що надана заявником ксерокопія свідоцтва про народження є підтвердженням того, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м. Луганськ Луганської області народила дитину.

ОСОБА_1 у шлюбі не перебуває. 

   Відповідно до ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.   

       Таким чином, у судовому засіданні було достовірно встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в місті Луганськ Луганської області та його матір`ю є ОСОБА_1 , батьком згідно ст.135 СК України – ОСОБА_3 , громадянин України.

       Встановлення факту народження особи в певний час має для заявника юридичне значення, оскільки дасть їй право на отримання свідоцтва про народження дитини.

   Керуючись ст. ст. 12-13, 259, 263-265, п.7 ч.1 ст. 315, 317, ч. 2 ст. 319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

       Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Старобільському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

            Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, факт народження особи в певний час на тимчасово окупованій території України – ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області, Україна, матір`ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , батьком згідно ст.135 СК України – ОСОБА_3 , громадянин України.

          Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Луганського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Старобільський районний суд Луганської області.

           Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

         Рішення підлягає негайному виконанню.

       Оскарження рішення не зупиняє його виконання.                           

                     

                         Суддя                                                                  О.О. Пелих  


  • Номер: 2-о/431/2349/21
  • Опис: за заявою Чикова Юлії Сергіївни ,заінтересована особа Старобільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Старобільському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління юстиції /м. Харків/ про встановлення факту народження
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 431/6303/21
  • Суд: Старобільський районний суд Луганської області
  • Суддя: Пелих О.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.12.2021
  • Дата етапу: 15.12.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація