Судове рішення #13275174

                                                                                                                   Справа №2-А-10/2011р.

                                                                             

                          П О С Т А Н О В А

                                                                          ім»ям України  

                   06.01.2011р.  Примрський районний суд Запорізької області

                                     в складі: головуючого - судді Картофлицького Г.В.

                                                    при секретарі Мамедової С.О.

      розглянувши у порядку скороченого  провадження позовну заяву   ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,  

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду 23.12.2010р. із зазначеним позовом в якому просить визнати   дії відповідача  щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007р. протиправними та зобов`язати його провести перерахунок пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009р. працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період та виплачувати в подальшому пенсію в розмірі після проведення перерахунку.  

Позов  обґрунтувала тим, що  йому призначена пенсія за віком. 11.10.10р. він  звернувся  до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі і стажу, згідно п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте відповідачем перерахунок було здійснено із застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу за 2007 рік, чим було обмежено його право на пенсійне забезпечення у повному обсязі.

Управління Пенсійного фонду заперечує тим, що пенсію позивачу нараховано за вимогами пп.3 п.11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.08р., за якою береться для перерахунку пенсії показник за 2007р. – 1197,91 грн.

За вимогами ст.183-2 КАС України справу розглянуто без виклику сторін.

Вивчивши докази по справі, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Так, перерахунок працюючим пенсіонерам передбачено статтею 42  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

          Відповідно до п. З ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 -IV (в редакції до внесення змін згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати  (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону (за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року), із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період призначення пенсії не підлягає виключенню, згідно з абзацом  третім частини першої статті 40 цього Закону.

Конституційний суд України в рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-рп (справа про набуття чинності Конституцією України) зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Тобто, загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.  

Тобто, внесення змін до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-ІV від 28.12.2007р., яким було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону  - автоматично виключило попередню редакцію Закону.  

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»  в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, при цьому рішення щодо відновлення зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.  Таким чином, зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, при цьому, додаткових вимог стосовно порядку його виконання визначено не було. Разом з тим, жодного відповідного нормативного акту прийнято не було.

Відповідно до п.2 та п.3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини, громадянина, забезпечує проведення політики у сфері соціального захисту населення.

          Як вбачається з постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремим категорій громадян», пп.3 п. 11, до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році проводяться Пенсійним фондом України із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.).

Слід зауважити, що протягом 2010 року жодного нормативного акту щодо врегулювання питання застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка застосовується саме для перерахунку пенсії згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» урядом прийнято не було, в зв`язку з чим Пенсійним фондом України спільно з Міністерством праці та соціальної політики України було прийнято рішення щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні при перерахунку пенсії за 2007 рік.

            Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках передбачених законом.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плату працівників зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

З 01.01.2007 року набув чинності Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» і п.26 ст.71 Закону була зупинена на 2007 рік ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

          Відповідно до положення ст.102 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було встановлено: установити, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

За п.п. 9, 10. 35 Закону  « Про державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни в ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»  і частина була викладена в такій редакції: «у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі №1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення підпунктів 1-6,8-12 пункту 35 розділу П «Внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Постановою КМУ № 530 зі змінами внесеними Постановою KMУ № 355 від 14.04.2009 року визначено, підпункт 3 п. П: У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону  продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню, згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, 4096/02-1 вказано, що до законодавчого врегулювання питання показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до пункту 11 Постанови KMУ від 28.05.2008 р. № 530 проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Відповідно до ст.8 Конституції У країни в Україні визнається і діє принцип верховенства права Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

          Тому суд не бере до уваги посилання представника відповідача на  вказані підзаконні акти, а вважає, що помилково для перерахунку пенсії у 2010 році  було застосовано показник середньої заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік -1197,91 грн., а необхідно застосовувати такий показник за 2009р., який становить -   1650,43грн.

 Після прийняття Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, знову  почали діяти положення ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких при здійсненні перерахунку пенсії, застосовується показник середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону  враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, спільний же лист Міністерства праці та соціального захисту населення і Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не має юридичної сили.

           Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.          

          Таким чином, суд дійшов  висновку, що з цих питань  позовні вимоги позивача відповідають  вимогам закону, а заперечення відповідача необґрунтовані.

          Частиною 2 ст.99 КАС України встановлено шести місячний  строк звернення до суду.  Позов подано 23.12.2010р., тому, згідно ст.100 КАС України, суд залишає без розгляду позовні вимоги  за межами строку позовної давності.

          Щодо вимоги про забезпечення виплат в подальшому, то суд зазначає, що не може вирішувати спірні правовідносини, які ще не відбулись, тому розгляд такого питання є передчасним, і в цих вимогах потрібно відмовити.

          Оскільки  згідно п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» Пенсійний фонд України, його підприємства, установи та організації звільняються від сплати державного мита, тому понесені позивачем судові витрати по справі 3,40 грн. підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету, проте про їх стягнення позивачем не заявлено вимог і суд не вирішує питання про їх відшкодування.      

          На  підставі викладеного,  ст.ст. 2,4,6,8,9,19,69,94,99,102,104,159,160,163 КАС України суд,    

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління  Пенсійного Фонду України  в Приморському районі Запорізької області щодо застосування  показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік - 1197,91грн  при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов’язати  Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі Запорізької області здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком   починаючи з 23 червня 2010 року, з урахуванням  показника середньої заробітної плати працівників, в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески  за  2009 рік-1650,43 грн та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову – відмовити.

Копію постанови надіслати сторонам .  

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області  протягом 10 днів

           Суддя                                                  Г.В.Картофлицький

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація