Судове рішення #13274803

 

Справа №2-а-71/11

 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

4 січня 2011 року суддя Згурівського районного суду Київської області Хижний Р.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження в смт.Згурівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він є учасником  ліквідації  наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Внаслідок захворювання пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії  на ЧАЕС позивачу встановлено 2 групу інвалідності.  Позивач перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов’язаного  з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Розмір призначеної і виплачуваної йому  пенсії не відповідає розміру установленому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області (далі - Управління) відмовило позивачу у приведенні даного розміру пенсій у відповідність із законом. Позивачем недоотримано суму  пенсії з вини відповідача. Саме тому позивач просить суд: визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Згурівському районі Київської області щодо відмови йому у перерахунку щомісячної додаткової та основної пенсій, у розмірах, відповідно, 100 процентів мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протиправною; зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Згурівському районі Київської області: - здійснити позивачу перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи  з 17.06.2010 року  по даний час; здійснити позивачу перерахунок та виплату щомісячної основної пенсії у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком,   яка передбачена ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи  з 17.06.2010 року по даний час; в разі задоволення позову не застосовувати  до відповідача положень ст. 94 КАС України.

Відповідач заперечень проти позову не надав, одержав копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви та доданих до неї документів 23 грудня 2010 року (а.с.14 — копія супровідного листа).

Суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Встановлено, що до суду позивач за захистом  своїх прав звернувся 17.12.2010 року. Позивач є учасником  ліквідації  наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії (а.с.6 - копія посвідчення), одержує пенсію по І групі інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначену згідно із ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.  (а.с. 10, 11, 12 -  довідка МСЕК, лист та довідка Управління). При подачі позовної заяви позивачем сплачено судовий збір на користь держави в розмірі 3 грн. 40 коп. (а.с.2 квитанція).

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону Закон № 1058-ІУ рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивачці, передбаченого ст.6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивачки та відповідач у справі є належним.

Відповідно до ст. 49 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій  1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам І групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно із ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок із ЧАЕС, не можуть бути нижчими по І групі інвалідності, ніж 10 мінімальних пенсій за віком.

Управління ПФУ нараховує та виплачує позивачу основну і додаткову пенсії у розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року  № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та  від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд дійшов висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, а не розміри визначені, вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України.

На день розгляду справи розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.  

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.  

Таким чином, при визначенні розміру пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що Управління ПФУ повинно виплачувати позивачу основну та додаткову пенсії, передбачені ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком – прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.

Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 3 ст. 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Згідно з ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, як  позивач  звернувся до суду 17.12.2010 року то суд вважає, що дії відповідача Управління ПФУ щодо непроведення перерахунку розміру основної та додаткової пенсій позивачу згідно із ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплати йому недоплаченої суми пенсії протиправними з 17.06.2010 року  по 17.12.2010 року. На підставі  викладеного суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу основної та додаткової пенсій згідно із ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  з 17.06.2010 року по 17.12.2010 року, з врахуванням  фактично виплачених сум.

Так  як  позивачем сплачено  судовий збір при подачі  позовної  заяви суд вважає за  можливе не застосовувати до відповідача ст. 94 КАС України.

На підставі ст. ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст. 71, 86,  159 – 163, 183-2, 256 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задоволити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Згурівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку щомісячної додаткової та основної пенсій, у розмірах, відповідно, 100 процентів мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність незаконними, за період з 17 червня 2010 року по 17 грудня 2010 року протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи з 17 червня 2010 року по 17.12.2010 року, за виключенням суми фактично проведених виплат.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної основної пенсії у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком,   яка передбачена ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28 лютого 1991 року, виходячи з мінімального розміру пенсій за віком, відповідно до частини 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058, починаючи з 17 червня 2010 року і по 17 грудня  2010 року за виключенням суми фактично проведених виплат.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області виконати постанову негайно.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного адміністративного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку є остаточною.

ГОЛОВУЮЧИЙ                     Р.В. ХИЖНИЙ

  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-71/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Хижний Роман Віталійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.01.2011
  • Дата етапу: 02.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація