Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #132683670


Справа № 481/883/21

Провадж.№ 2/481/271/2021


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

       23 вересня 2021 року Новобузький районний суд Миколаївської області в складі:       головуючої судді – Васильченко Н.О.,

за участю секретаря – Кузьміної Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк», треті особи: приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар Ірина Михайлівна, Новобузький районний відділ державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню,

       

ВСТАНОВИВ:

       Позивач ОСОБА_1 звернувся до Новобузького районного суду Миколаївської області з позовом до Акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк», треті особи: приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар Ірина Михайлівна, Новобузький РВ ДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), яким просить визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис №715, що вчинений 29 січня 2016 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар І.М., про стягнення з нього на користь АТ «Комерційний банк «Приватбанк» грошових коштів в розмірі 53810,87 грн.

       В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що в липні 2021 року була заблокована його банківська картка по виплаті заробітної плати, після чого він звернувся до Новобузького районного відділу державної виконавчої служби для з`ясування причини блокування його картки. Державний виконавець надав йому копію постанови, винесену 28.01.2019 року, про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, згідно виконавчого напису №715 вчиненого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар І.М., про стягнення з нього заборгованості в розмірі 53810,87 грн. на користь АТ КБ «Приват Банк». З вказаним виконавчим написом він не згодний, так як будь яких кредитних договорів з АТ КБ «Приват Банк» та будь якими іншими банками не укладав та грошові кошти не отримував.Вважає, що виконавчий напис вчинений нотаріусом з порушенням порядку вчинення такої нотаріальної дії, оскільки обтяжувач (стягувач), в разі наміру звернення стягнення в позасудовому порядку за допомогою виконавчого напису нотаріуса, зобов`язаний надіслати боржнику письмове повідомлення. Банк письмової вимоги про усунення порушення ним виконання зобов`язань йому не направляв, будь-яких документів на підставі яких було вчинено виконавчий напис не надавались та він з ними не ознайомлювався.

       Позивач в судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

       Представник позивача в судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

       Представник відповідача в судове засідання не з`явився, але надав до суду пояснення в якому зазначив, що виконавчий напис був вчинений із дотримання вимог ст.ст. 8788 ЗУ «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Зазначає, що боржнику (позивачу по справі) надсилалась вимога про необхідність виконання зобов`язань та надавалася можливість висловити свої заперечення щодо безспірності грошових вимог, але боржник не висловив своєї незгоди та зобов`язання за кредитним договором не виконав. Також, банком було подано нотаріусу необхідні документи для вчинення виконавчого напису. У зв`язку з вищенаведеним просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та розглянути справу у його відсутність.

Третя особа приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар І.М. в судове засідання не з`явилася, але надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Третя особа представник Новобузького районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

       Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явились, а відтак, відповідно до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

       Відповідно до ст.ст. 13, 43, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом; учасники сторін зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

       Судом встановлено, що 29 січня 2016 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар І.М., за заявою відповідача ПАТ «Комерційний банк «Приватбанк», вчинено виконавчий напис (реєстраційний № 715) щодо стягнення з позивача заборгованості в розмірі 53810,87 грн. (а.с. 9).

       За заявою відповідача ПАТ «Приватбанк»,старшим державним виконавцем Новобузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Піскуном В.В. відкрито виконавче провадження ВП №58146640 від 22.01.2019 року, по виконанню згаданого вище виконавчого напису (а.с. 8).

       27 лютого 2019 року старшим державним виконавцем Новобузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Піскуном В.В. винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника,відповідно до якої з ОСОБА_1 стягнуто на користь ПАТ «Приват Банк» борг у розмірі 53810,87 грн. (а.с. 8).

       Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, передбачено, що стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

       Перелік документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється п. 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.

       Згідно гл. 16 Порядку для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, або на правочинах, що передбачають звернення стягнення на майно на підставі виконавчих написів.

       Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, установлюється Кабінетом Міністрів України.

       Для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником, нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо. Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.

       Вчинення виконавчого напису в разі порушення умов кредитного договору, здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих боржнику повідомлень. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка боржника на письмовому повідомленні про його отримання або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення повідомлення на вказану в кредитному договорі адресу.

       Умови вчинення виконавчих написів визначені Порядком вчинення виконавчих дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595, відповідно до якого «нотаріус вчиняє виконавчі написи: якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем; за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.

       Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172» (пункт 3 глави 16 Порядку вчинення виконавчих дій нотаріусами України).

       Відповідно до пункту 1 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України «для одержання виконавчого напису подаються: а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів); б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання».

       Отже, однією з основних умов вчинення виконавчих написів є наявність документів, що підтверджують безспірність заборгованості боржника. Ознакою безспірності вимоги є відсутність заперечень боржника щодо заборгованості та її розрахунку, а також відсутність будь-яких суперечностей у поданих документах. На підтвердження безспірності заборгованості нотаріусу мають бути надані документи, що свідчать про визнання боржником вимог стягувача. Тобто, нотаріус повинен упевнитися в розумінні боржником пред`явлених до нього вимог і визнання їх.

       Відповідно до п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні» при вирішення справ пов`язаних з оскарженням відмови у видачі виконавчого напису або його видачею відповідно до Закону України «Про нотаріат» виконавчий напис може бути вчинено нотаріусом за умови, що наявність безспірної заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем підтверджується відповідними документами.

       Пунктом 8 зазначеної вище постанови передбачено, що суд при вирішенні питання про обґрунтованість повинен виходити з того, що нотаріальні дії повинні вчинятись у суворій відповідності з встановленими для даного органу чи особи компетенцією і порядком їх вчинення.

       На думку суду, у даному випадку, нотаріус при вчиненні оспорюваного виконавчого напису не переконався належним чином у безспірності розміру сум, що підлягають стягненню за виконавчим написом, чим порушив норми Закону України «Про нотаріат»та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.

       У виконавчому написі приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар І.М. реєстраційний номер №715 від 29.01.2016 року вказано, що строк за яким проводиться стягнення складає п`ять років дев`ять місяців тридцять днів, а саме з 05.03.2010 року по 04.01.2016 року, сума заборгованості складає 52110,87 грн.

       Як вбачається з вищезазначеного виконавчого напису він вчинений 29.01.2016 року. З письмової вимоги про усунення порушень за кредитним договором б/н від 23.12.2013 року вбачається, що вона датована 15.01.2016 року, тобто виконавчий напис вчинено нотаріусом до спливу тридцяти денного строку з моменту надіслання боржнику вимоги про погашення боргу.

       Крім цього, вимога про усунення порушень за кредитним договором ОСОБА_1 направлена 19.01.2016 року, докази отримання її ОСОБА_1 на момент вчинення виконавчого напису у нотаріуса були відсутні, оскільки повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка на письмовому повідомленні про його отримання. Відповідачем не надано доказів надання нотаріусу даного повідомлення, а отже нотаріусом при здійсненні виконавчого напису не дотримано вимог Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

       Суд зауважує, що наданий відповідачем розрахунок суми заборгованості не може вважатися належним та допустимим доказом існування безспірної заборгованості позивача перед відповідачем, оскільки складений у довільній формі.

       Матеріалами справи підтверджується, що при вчиненні виконавчого напису №715 від 29.01.2016 року, нотаріус не мав у своєму розпорядженні документів у необхідній кількості для встановлення реальності та безспірності боргу. Відповідачем не доведено документально ні перед нотаріусом, ні перед судом розміру боргу позивача за кредитним договором.

       Враховуючи викладене, оскільки оспорюваний виконавчий напис нотаріусом вчинено з порушенням діючого законодавства, суд вважає за необхідне, задовольняючи позов, визнати даний виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.

       Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір сплачений позивачем у розмірі 908,00 грн.        

       Керуючись 10, 12, 76-81, 89, 141, 258, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,


УХВАЛИВ:

       Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк», треті особи: приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар Ірина Михайлівна, Новобузький районний відділ державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню –задовольнити повністю.

       Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис вчинений 29 січня 2016 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар Іриною Михайлівною, зареєстрованого в реєстрі за № 715.

       Стягнути з Акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк»на користь ОСОБА_1 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частин або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

       Відповідач: Акціонерне товариство «Комерційний банк «Приват Банк», адреса місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570, МФО 305299.

Третя особа: Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Бондар Ірина Михайлівна, місце знаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Центральна, 6, оф. 9.

       Третя особа: Новобузький районний відділ державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), місце знаходження: 55601, м. Новий Буг, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 1-а, Миколаївська область.








Суддя Н.О. Васильченко













Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація