КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-2192/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Ткаченко О.Є.
Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
У Х В А Л А
Іменем України
"19" січня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Петрика І.Й.,
Суддів: Земляної Г.В.,
Парінова А.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2010 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів.
ВСТАНОВИВ:
Позивач (Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних в ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду –без змін з наступних підстав.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст.ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду –без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції, 13 березня 2008 року Чернігівським ОВК на підставі поданих позивачем списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оформлена та видана довідка про розмір грошового забезпечення (2425,88 грн.) для перерахунку пенсії за № 35325, згідно якої ГУ ПФУ в Чернігівській області ОСОБА_3 була обчислена пенсія за вислугу років з урахуванням надбавки за особливі умови служби у розмірі 170,00 грн. (20%), що не заперечується сторонами. За період з 01.01.2008 року по 30.06.2009 року переплата пенсії ОСОБА_3 склала в сумі 2080,80 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції керувався тим, що відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян»та ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»№ 489 від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року ГУ ПФУ в Чернігівській області надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»з 01.01.2008 року встановлений новий порядок обчислення та розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 року № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 року за № 1079/15770, передбачено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного у пункті 3.16 цього Положення, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів.
З такою правовою позицією суду першої інстанції колегія суддів може погодитися із огляду на наступне.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001. Пенсійний фонд України здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
ГУ ПФУ в Чернігівській області підвідомче та підконтрольне Пенсійному фонду України відповідно до п. 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
ГУ ПФУ в Чернігівській області, реалізує свої завдання та здійснює функції відповідно до Конституції та законів України, указів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261, постанов правління, наказів Фонду, інших нормативно-правових актів, а також Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополя, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002 р. № 11-2.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи вищевказані нормативно-правові акти, суд приходить до висновку, що підставою для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців є списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які подаються органами Пенсійного фонду України до обласних військових комісаріатів у десятиденних строк з моменту надходження інформації про зміну розміру грошового забезпечення за формою з додатком 1.
Враховуючи, що ГУ ПФУ в Чернігівській області на момент набрання чинності наказу № 260, списки за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій Чернігівському ОВК не подав, колегія суддів вважає, що у відповідача не було підстав для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Що стосується відшкодування майнової шкоди в сумі 2080,80 грн., то колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень або іншими порушеннями прав, свобод та інтересів суб’єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов’язковому з’ясуванню при вирішенні спору про відшкодування майнової шкоди, підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв’язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні.
З доказів по справі не вбачається, що внаслідок бездіяльності відповідача позивачу заподіяно майнову шкоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції всебічно, повно та об’єктивно розглянуто справу, правильно встановлено обставини, яким дано правильну правову оцінку та прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2010 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: І.Й. Петрик
Судді: Г.В. Земляна
А.Б. Парінов