Судове рішення #13267141

Справа №2-2353/10

РІШЕННЯ

іменем України

02 грудня 2010 року                             м. Дергачі


Дергачівський районний суд Харківської області

у складі головуючого - судді Болибок Є.А.

за участю секретаря судового засідання Бондаренко А.В.


розглянувши цивільну справу за позовом прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_4, треті особи: опікунська рада при виконкомі Дергачівської міської ради Харківської області, служба у справах дітей Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_5, про позбавлення батьківських прав, призначення опікуна та стягнення аліментів на утримання дитини, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Дергачівського району Харківської області  звернувся  до суду з позовом до ОСОБА_4, треті особи: опікунська рада при виконкомі Дергачівської міської ради Харківської області, служба у справах дітей Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав, призначення опікуном ОСОБА_5 та стягнення аліментів у відношенні малолітнього ОСОБА_3, та стягнення з ОСОБА_4 аліментів у розмірі                  ? частини усіх видів заробітку щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до її повноліття.  В обґрунтування позову прокурор зазначив, що згідно ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави у суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадян або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи моральний стан, з інших повноважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження. Підставою представництва прокуратурою Дергачівського району у суді в даному випадку є те, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є неповнолітнім і не може самостійно захистити свої права. Прокуратура Дергачівського району Харківської області просить розглянути питання про позбавлення батьківських прав громадянку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка проживає за адресою: Харківська область м. Дергачі АДРЕСА_1 у відношенні неповнолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_4 з дитиною не проживає практично з моменту народження. Не відвідує, не цікавиться його здоров’ям та розвитком, має іншу сім’ю, перебуває на обліку у лікаря гінеколога у зв’язку з вагітністю, повністю самоухилилася від його утримання. Власноручно написала заяву про позбавлення її батьківських прав у відношенні свого малолітнього сина. Батько дитини ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року. З 2005 року вихованням та утриманням дитини займався батько, маючи невеликий дохід (пенсію), він намагався приділити дитині необхідну увагу для його повноцінного розвитку та компенсувати відсутність материнської турботи. Малолітній ОСОБА_3 проживає разом з своєю бабусею ОСОБА_5, отримує достатньо уваги, тепла, ласки з її боку та родичів. Бабуся повністю взяла на себе обов’язки по вихованню, та утриманню свого онука, висловила бажання продовжувати виконувати обов’язки опікуна.

Відповідач ОСОБА_4, у судове засідання не з’явилася, подала до суду заяву, в якій зазначила, що позов визнає та просить справу розглядати у її відсутність.  

Третя особа ОСОБА_5, подала до суду заяву, в якій зазначила, що не заперечує проти позову, просить призначити її опікуном ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.    

У судовому засіданні представник прокуратури Дергачівського району Харківської області Бережна І.М. позов підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

У судовому засіданні представник служби у справах дітей Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області доводи заяви підтримала у повному обсязі, просила позбавити батьківських прав ОСОБА_4 у відношенні її малолітнього сина та стягнути аліменти на його утримання.

У судове засідання представник Дергачівської міської ради Харківської області не з’явився, до суду надійшла письмова заява, в якій міський голова зазначив, що позов визнає та просить справу розглядати у відсутність представника міської ради.

Судом встановлені обставини і визначені відповідно до них правовідносини.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Дергачівського районного управління юстиції Харківської області, ОСОБА_3, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, його батьками є: батько – ОСОБА_6, мати – ОСОБА_4.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Дергачівського районного управління юстиції Харківської області, ОСОБА_6  помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року.

Згідно довідки №44 від 16.06.2010 року, ОСОБА_3, навчається в Дергачівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1.

Згідно довідки №133 від 05.07.2010 року ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, на обліку в психіатричному кабінеті Дергачівської центральної районної лікарні не перебуває.

Згідно висновку Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області №01-23/1650 від 14.07.2010 року, перший заступник голови районної державної адміністрації, голова комісії з питань захисту прав дитини вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_4 у відношенні  малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно подання Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області №01-28/1629 від 13.07.2010 року, перший заступник голови районної державної адміністрації вважає за доцільне призначити ОСОБА_5 опікуном для малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно довідки про склад сім’ї, виданої КП «Дергачівський комунальник», ОСОБА_5 проживає разом з чоловіком ОСОБА_8, донькою ОСОБА_9 та онуком ОСОБА_3, за адресою Харківська область м. Дергачі АДРЕСА_2

Всебічно, повно, об’єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з’ясувавши обставини, на які посилалася сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних мотивів.

Суд вважає встановленою наявність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги позивача про позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 у відношенні малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1,  та стягнення аліментів на його утримання, оскільки відповідач не виховує ОСОБА_3, не піклується про його здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, не створює належні умови для розвитку його природних здібностей, не готує сина до самостійного життя та праці.

Суд застосовує наступні нормативно-правові акти.

Згідно ст. 51 Конституції України, батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.

Згідно ч.1 ст. 12 Закону України від 26.04.2001 року №2402-ІІІ «Про охорону дитинства», батьки мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно ч.1 ст. 150  СК України, батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей.

Згідно ч.2 ст. 150 СК України, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно ч.3 ст. 150 СК України, батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти.

Згідно п.2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх  обов'язків по вихованню дітей.

Згідно ч.2 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини та платника аліментів, наявність у нього інших дітей, непрацездатних батьків та інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно 243 СК України, опіка,  піклування  встановлюється  над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка  встановлюється  над   дитиною,   яка   не   досягла чотирнадцяти  років,  а  піклування  -  над  дитиною  у  віці  від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та  піклування,  а також судом у випадках,  передбачених Цивільним кодексом України.

Згідно ч.3 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вони позбавлені батьківського піклування

Згідно ч.3 ст. 88 ЦПК України, суд стягує з відповідача в дохід держави судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Згідно п.4 ч.3 ст. 81 ЦПК України, суд стягує з відповідача витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Згідно п.1 ч.1 ст. 367 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про стягнення аліментів -  у межах платежу за один місяць.

Згідно ч.3 ст. 10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини,  на  які  вона посилається  як  на  підставу  своїх  вимог  або заперечень,  крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як  за  зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін  та  інших осіб, які беруть участь у справі.

На підставі ст. 51 Конституції України, Законом України «Про охорону дитинства» №2402-ІІІ від 26.04.2001 року,  ст.ст. 150 ч.1-3, 164  ч.1 п.2, 166 ч.2, 180, 182 СК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 208, 209, 212-215, 367 ЦПК України, суд -  

ВИРІШИВ :

Позов прокурора Дергачівського району Харківської області задовольнити повністю.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, у відношенні малолітнього сина: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, аліменти на утримання дитини – сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі ? частини усіх видів заробітку відповідача щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до його повноліття починаючи з 02.08.2010 року і до досягнення ОСОБА_3 повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Встановити опіку над малолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, призначити опікуном ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.

Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дітей.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Харківської області через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи,  які брали  участь  у справі,  але  не  були  присутні  у  судовому  засіданні  під  час проголошення судового рішення,  можуть  подати  апеляційну  скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ч.1 ст. 223 ЦПК України.

                С уддя                                     Є.А. Болибок

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація