Справа № 2а-22
2011 р.
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
м. Вугледар 10 січня 2011 року
Вугледарський міський суд Донецької області - місцевий адміністративний суд, в складі: головуючої судді Биліни Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Вугледар Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, який передував року звернення про перерахунок пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером і отримує пенсію за віком. У 2010 році УПФУ м.Вугледар позивачу був зроблений перерахунок пенсії по показнику середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. Позивач не погодися з зазначеним перерахунком та 18 жовтня 2010 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». На що отримав відмову від 22.10.2010 року. Позивач вважає дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік при перерахунку пенсії в 2010 році такими, що порушують норми діючого законодавства, його права та інтереси. Просить суд зобов’язати УПФУ м.Вугледар здійснити перерахунок пенсії в 2010 році з урахуванням заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Позивач в судове засідання не з’явився, до судового засідання надав заяву з проханням розглянути справ без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, до судового засідання надав заяву про розгляд справи без його участі та заперечення, відповідно до яких позов не визнано з тих підстав, що відповідно до заяви позивача та інших документів, було здійснено перерахунок пенсії, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік. Згідно п.3, п.п.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, тобто право на перерахунок для позивача настало при умові сплати страхових внесків. Крім того перерахунки пенсій провадяться відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,92 грн.
Суд, дослідивши докази, надані сторонами на обґрунтування своїх вимог та заперечень, вважає, що вимоги, викладені в позові, підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст.42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжила працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. (Постанова набрала чинності з 22.05.2008 року)
В судовому засіданні встановлено та ніким не спростовано, що позивач набув право на перерахунок пенсії, так як після призначення пенсії він продовжував працювати і на дату звернення до відповідача 10.09.2010 року позивач відпрацював 24 місяці.
У відповідності до п.4, п.п.1,2 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії –з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Показник середньої заробітної плати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні в 2009 році дорівнює 1650,43 грн.
Посилання відповідача, що хоча рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року внесені зміни до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій визнані неконституційними, але рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, суд не може прийняти до уваги, так як рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли в наслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
На підставі викладеного у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, керуючись ст. ст. ст.ст. 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управляння Пенсійного фонду України в м.Вугледар Донецької області у здійснені перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням показника заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Вугледар Донецької області з 01 вересня 2010 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд через місцевий адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а суб’єктом владних повноважень який не приймав участі у справі в десяти денний строк з дня закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя Вугледарського
міського суду Т.І.Биліна