Судове рішення #13252356

Справа № 2-а-12510   2010   рік

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

26 листопада 2010 року     Суддя  Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Дмитренко А.М. розглянувши в порядку скороченого провадження в м.Білій Церкві справу за адміністративним  позовом  ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м.Білій Церкві про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії ,-

                                                        В С Т А Н О В И В:

Позивач 15.11.2010 року звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з Чорнобильською катастрофою, і згідно законодавства розмір її пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не може бути нижчим ніж 8 мінімальних пенсій за віком, тоді як відповідачем виплачується  їй пенсія у нижчому розмірі, крім того, вона також має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, розмір якої згідно Закону становить 75 % від мінімальної пенсії за віком. Але відповідач на її звернення відмовився провести  перерахунок пенсії, додаткової пенсії, а тому позивач просила суд визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні  перерахунку пенсії і додаткової пенсії неправомірними, зобов’язати відповідача  провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з 1 січня 2009 року.

За ухвалою судді від 17.11.2010 року було залишено без розгляду позов в частині вимог з 01.01.2009 року по 14.05.2010 року в зв’язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Оглянувши матеріали даної справи, вважаю, що позов є обґрунтованим з наступних підстав.

Так, позивач є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов’язаного з Чорнобильською катастрофою, що стверджується матеріалами справи.

Позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ у м.Білій Церкві і одержує пенсію по інвалідності, яка призначена відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” /далі Закон/ , за станом на 01.11.2010 року розмір пенсії позивача становить  868 грн.

Відповідно до ст.49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3.4 встановлюються у вигляді: а/ державної пенсії; б/ додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

В ч.4 ст.54 цього Закону, яка визначає умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2-й групі інвалідності-8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст.50 ч.1 Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі  інвалідам  другої групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.

Ця додаткова пенсія відповідно до положень ст.53 цього Закону виплачується  повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до ч.5 ст.54 Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення вказаних пенсій передбачений постановою КМ України від 30.05.1997 року № 523 “Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка є чинною і положення постанови стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

                    Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ст.113 Конституції України КМ України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Згідно зі ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана ВР України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана ВР України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то виходячи з загального принципу пріоритетності нормативноправових актів, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст.ст.50,54  Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Так, в разі колізії між нормативно-правовими актами КМ України та Законами України застосуванню підлягають саме  положення Законів України, які є актами вищої юридичної сили.

Виходячи з положень ст.ст.50,54 Закону під час визначення  розміру пенсії та додаткової пенсії позивача за основу при їх розрахунку береться  мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та залежить від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

А тому положення ч.3 ст.28 вищевказаного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, за відсутності іншого законодавчо визначеного  мінімального розміру пенсії за віком, не є підставою для відмови в реалізації позивачем його права на одержання пенсії та додаткової пенсії в розмірах, передбачених Законом “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до ч.3 ст.67 вказаного вище Закону в новій редакції у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Отже, оскільки розмір пенсії та додаткової пенсії позивача необхідно розраховувати з мінімального розміру пенсії за віком, який залежить від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, про що вказано вище, то підставою для перерахунку пенсії позивача є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок повинен здійснюватися з дня встановлення цього мінімуму.  

Згідно з Законом України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати»  встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2010 року-695 грн., з 1 квітня-706 грн., з 1 липня -709 грн., з 1 жовтня-723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Такі ж розміри передбачено і ст.52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Згідно з п.28 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено на 2008 рік зміни до ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме: розмір пенсії по 1 групі інвалідності  становить 150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір додаткової пенсії-30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

                    Але за рішенням  Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп визнано неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», в т.ч. п.28 розділу 2 цього Закону.

                Отже, відмова управління ПФУ у м.Білій Церкві про перерахунок пенсії та додаткової пенсії позивачу виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком є необгрунтованою.                  

                     На підставі ст.4 п.18  Декрету КМ України «Про державне мито» позивач звільнена  від сплати держмита /судового збору/ на користь держави.

Відповідно до ч.1 ст.256 КАС України  негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

                     Керуючись ст.ст.19,113 Конституції України, ст.ст.49,50,53,54,62,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»”, Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, постановою КМ України від 30.05.1997 року  № 523 “Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст. 6,9,17,99, 183-2, 256 КАС України,-

                                       П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

  Визнати протиправною відмову управління Пенсійного Фонду України в м.Білій Церкві щодо перерахунку пенсії, додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 15 травня 2010 року.

Зобов’язати  управління Пенсійного Фонду України в м.Білій Церкві провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по  другій групі інвалідності відповідно до ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановивши її на рівні 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ч.1 ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановивши її на рівні 75 % від мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого в Законах про державний бюджет на відповідний рік, починаючи з 15 травня 2010 року з врахуванням виплаченої  пенсії.

                   Від сплати держмита /судового збору/ позивача  звільнити.

                   Постанова підлягає негайному виконанню.

                   Повтанова може бути оскаржена до  Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

                             Суддя                                Дмитренко А.М.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація