Судове рішення #13249052

              Справа № 22-ц-885  2011р.          Головуючий 1 інстанції:

                                             Гришин П.В.

         Категорія: оренда землі         Доповідач: Малінська С.М.        

Рішення

                                  іменем      України

       24 січня   2011 р.

Судова колегія судової палати у цивільних справах  апеляційного суду  Харківської області  у складі :

Головуючого  - судді-  Малінської С.М.

суддів         -     Даниленка В.М. , Швецової Л.А.

при секретарі :  Рогачевській С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в м.Харкові  цивільну справу за апеляційною скаргою представника сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «За мир» Майбороза Романа Миколайовича на рішення Зачепилівського районного суду Харківської області від 17 грудня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «За мир», третя особа – Харківська регіональна філія Центру  державного земельного контролю  про  розірвання дії договору оренди  та  витребування майна із чужого незаконного володіння ,-

 

ВСТАНОВИЛА:

    Позивач ОСОБА_3 звернулась у суд з позовною заявою до  СТОВ « За мир» , третя особа – Харківська регіональна філія Центру  державного земельного контролю  про  розірвання дії договору оренди  та  витребування майна із чужого незаконного володіння .

    В обґрунтування позовних вимог , ОСОБА_3 посилається на те , що вона успадкувала земельну ділянку площею 4,1038 га  після смерті своєї матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, яка  за життя уклала 16.02.2005 року договір оренди з відповідачем даної земельної ділянки. Позивач неодноразово зверталась до відповідача з вимогою про повернення  земельної ділянки їй , але СТОВ « За мир»  відмовилось розірвати договір оренди  за № 325 від 16.02.2005року  та не повертає земельну ділянку.

        Рішенням  Зачепилівського районного суду Харківської області від 17 грудня 2010 року   позовні вимоги було задоволено. Розірвано  договір оренди земельної ділянки №325, укладеного 16.02.2005року  між  СТОВ « За мир» та ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Забов’язано СТОВ « За мир» повернути ОСОБА_3 спірну ділянку.  

    Не погодившись з висновками суду ,  представником СТОВ « За мир » Майбороза Романом Миколайовичем  подано апеляційну скаргу ,  у якій він просить скасувати вищевказане рішення  суду і  постановити нове  рішення про  відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 , оскільки судом порушені норми матеріального  і процесуального права.

    Вислухавши  суддю-доповідача , осіб , що приймали участь у справі , дослідивши матеріали справи , судова колегія вважає  необхідним  апеляційну  скаргу задовольнити , рішення суду  скасувати з ухваленням нового рішення    з наступних підстав.

    Відповідно до  ч.ч.3;4 ст. 31 ЗУ « Про оренду землі» договір оренди землі  може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу  однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку , встановленому законом.

    Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається , якщо інше не передбачено законом або цим договором.

    Згідно  до ч. 4 ст. 32 ЗУ «Про  оренду землі»   перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи ,  а також реорганізація юридичної особи – орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору , якщо інше не передбачено договором оренди землі.

    Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3 суд першої інстанції послався на те . що  пунктом 39 договору оренди земельної ділянки №325, укладеного 16.02.2005року  між  СТОВ « За мир» та ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року , передбачено  , що умовами розірвання договору в односторонньому порядку є  : 1) невиконання договірних обов’язків;  2) згідно з поданою заявою орендодавця. Оскільки ОСОБА_3 двічі письмово зверталась до відповідача з заявою про розірвання вищевказаного договору оренди , то  заперечення відповідача про неможливість розірвання даного договору є безпідставними , оскільки в самому договорі  , підписаному сторонами є умова розірвання договору в односторонньому порядку – згідно з поданою заявою орендодавця.

    Але з такими висновками суду судова колегія погодитись не може з  наступних підстав.

    Матеріали справи свідчать , що на підставі державного акту на  право власності на земельну ділянку  серія ХР № 064023 , зареєстрованому в Книзі записів  реєстрації  державних актів  на право власності  на землю за №848 10.11.2004 року   ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 4,1038 га  , розташованої  на території  Чернещинської сільської ради Зачепилівського району  Харківської області ( а.с.8). 16.02.2005 року   ОСОБА_4 уклала договір оренди земельної ділянки з СТОВ « За мир» за № 325(а.с.13-14). Згідно до п.  39 договору оренди земельної ділянки №325 передбачено  , що умовами розірвання договору в односторонньому порядку є  :  невиконання договірних обов’язків та   згідно з поданою заявою орендодавця ( а.с.14). На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_3 успадкувала земельну ділянку площею 4,1038 га  після смерті своєї матері ОСОБА_4( а.с.7).

    Оскільки відповідно до ч.4 ст. 32 ЗУ « Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи  не є підставою для  розірвання договору , якщо інше не передбачено договором оренди землі , то судова колегія вважає , що  сам факт переходу права власності на  вищевказану земельну ділянку  від ОСОБА_4 до ОСОБА_3 не  є безумовною підставою розірвання договору оренди. Посилання суду першої інстанції на те,  що п. 39 договору про оренду землі за № 325  від 16.02.2005 року  передбачено дві підстави  розірвання договору в односторонньому порядку , а саме : 1) невиконання договірних обов’язків;  2) згідно з поданою заявою орендодавця є неправильним.  Пунктом 39 вищевказаного договору передбачена одна підстава  розірвання цього договору в односторонньому порядку - невиконання договірних обов’язків та   згідно з поданою заявою орендодавця. Тобто для розірвання в односторонньому порядку  договору оренди необхідно  як порушення умов договору так і заява орендодавця щодо розірвання цього договору.

    Оскільки  доказів порушення СТОВ « За мир»  умов договору оренди матеріали справи не містять , а наявність тільки заяви  орендодавця щодо розірвання договору  не є підставою для його розірвання в односторонньому порядку , судова колегія вважає за необхідним апеляційну скаргу задовольнити , рішення суду першої інстанції скасувати,  відмовити ОСОБА_3 у задоволенні її позовних вимог.

    На підставі наведенного і керуючись ч.ч.3;4 ст. 31 ; ч.4 ст. 32 ЗУ « Про оренду землі»; ст.ст. 292 ; 294-296; 303 ; 304 ; 307 ч.1 п.2 ; 309; 313-315 ; 317 ; 319 ; 325 ЦПК України , судова колегія,-

В И Р І Ш И Л А  :

    Апеляційну скаргу сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «За мир»   задовольнити .

    Рішення  Зачепилівського районного суду Харківської області від 17 грудня 2010 року  скасувати.

    Відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог.

Рішення    апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення , але може бути оскаржено в касаційному порядку  безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ  протягом  двадцяти днів   з дня  набрання законної сили.

   

       Головуючий :      

              судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація