Судове рішення #13248979

Справа  № 2-а-2137/2010

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2010 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Компанієць О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Смілі про перерахунок пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії; йому встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС. У зв’язку з цим йому виплачується пенсія по інвалідності з доплатами, визначеними Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі в тексті рішення – Закон № 796).

Вважаючи, що розрахунок пенсії йому здійснюється незаконно виходячи з відправної суми для розрахунку 19 грн. 91 коп., ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії УПФУ в м. Смілі щодо призначення та виплати йому держаної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, віднесеній до І категорії ІІІ групи інвалідності; просив зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити йому державну та додаткову пенсію відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону № 796 з 1 липня 2008 року.

В направлених до суду запереченнях відповідач позов не визнав, оскільки пенсія і доплата до пенсії позивачу виплачується в розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року, № 894 від 13 липня 2004 року, № 1293 від 27 грудня 2005 року, № 530 від 28 травня 2008 року і № 654 від 16 липня 2008 року.

Позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Як вбачається з наданого позивачем посвідчення серії НОМЕР_1, він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії. Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК від 14 серпня 1997 року ОСОБА_1 безстроково встановлено ІІІ групу інвалідності у зв’язку із захворюванням, пов’язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС.

15 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Смілі із заявою про донарахування і виплату йому державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону № 796. Листом від 8 листопада ц.р. відповідач відмовив йому у задоволенні заяви.

Статтею 49 Закону № 796 особам, віднесеним до І, ІІ, ІІІ і ІV категорій постраждалих від Чорнобильської катастрофи, пенсії встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до І категорії постраждалих, визначено у ч. 4 ст. 54 Закону № 796. Відповідно до цієї норми в усіх випадках пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по ІІІ групі інвалідності не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст.ст. 50, 54 цього Закону особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, виплата якої здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу. Розмір цієї додаткової пенсії становить для інвалідів ІІІ групи 50% мінімальної пенсії за віком.

Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що розрахунок пенсій, які призначаються відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796, належить проводити, виходячи з відправної суми для розрахунку 19 грн. 91 коп., визначеної Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року, а не з мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Дійсно, згідно зі ст. 54 Закону № 796 порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов’язаного з аварією на ЧАЕС, визначається Кабінетом Міністрів України. Однак такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною і її положення щодо визначення розміру допомоги відповідають положенням ст.ст. 50, 54 Закону № 796.

 При цьому суд вважає надуманими твердження про те, що у відповідності до ч. 3 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, визначений абзацом 1 частини 1 цієї статті, використовується винятково для визначення розміру пенсій, призначених згідно з цим Законом. Це положення частини 3 статті 28 не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з цим розміром. Чинним законодавством не встановлено іншого розміру мінімальної пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.

Виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій, визначених статтями 50, 54 Закону № 796, належить застосовувати розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Згідно зі ст. 67 Закону № 796 розмір пенсії підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Крім індексації пенсії,  яка здійснюється відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, у разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому ч. 2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове  державне пенсійне  страхування».

Частиною 2 ст. 99 КАС України визначено 6-місячний строк звернення до суду, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Однак, згідно з ч. 2 ст. 87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд

вирішив:

Позов задоволити повністю.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Смілі щодо призначення та виплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, віднесеної до І категорії ІІІ групи інвалідності.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Смілі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії ІІІ групи інвалідності, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і виплатити перераховану пенсію з 1 липня 2008 року по 30 листопада 2010 року з урахуванням раніше сплачених сум цієї пенсії.

Постанова підлягає до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через міськрайонний суд шляхом подання протягом 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги особою, яка її подасть, одночасно має бути надіслана в Київський адміністративний апеляційний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі оскарження – після розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не буде скасовано.

Суддя                                                                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація