Справа №2-а-7078/2010 р.
Постанова
Іменем України
27.12.2010 р. Суддя Московського суду м.Харкова Оксененко В.А., розглянувши в скороченному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про зобов'язання проведення перерахунку та виплати державної пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,
встановив :
Позивачка звернулась 08.11.2010 р. з позовом, у якому просила суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити її, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи державну пенсію із 2008 р. відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вказавши наступне.
Вона є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 3-ї групи та має право на державну й додаткову пенсію відповідно до зазначеного Закону №796. Відповідач всупереч законодавству Україні неправильно обчислює їй пенсію: замість 6 мінімальних пенсій за віком (як інваліду 3 групи) та 50% (від мінімальної пенсії за віком) додаткової пенсії нараховує та сплачує перелічені пенсії, виходячи з розрахункової величини відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 р. за №530 та Постанови КМУ від 16.07.2008 р. за №654, що становить значно меншу суму.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення й зазначив, що позивачки нарахована державна та додаткова пенсія відповідно до ст. 50 Закону України "Про державний бюджет на 2008 р." Постановою КМУ від 28.05.2008 р. врегульовано питання соціального захисту інвалідів 3 гр., які приймали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. Усі види пенсій сплачуються за рахунок державного бюджету, тому, виплачувати пенсію позивачу відповідно до ст. 50,54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підстав немає.
Сторони звернулись до суду з письмовими заявами про розгляд справу в їх відсутності. Тому, справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Вивчивши надані письмові доказі, суд приходить до наступного.
Як вбачається з наданих документів, позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, її визнано інвалідом 3 групи та вона відноситься до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії посвідчення НОМЕР_1 від 14.02.97 р., копією довідки серії МСЕ за № 024462.
В жовтні 2010 р. позивачка звернулась до УПФУ в Московському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії та додаткової пенсії відповідно до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак її було відмовлено, із чим погодитись не можна.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі по тексту Закон №796).
Статтею 54 Закону №796, передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Крім того, ст.50 Закону №796 цим особам призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України №796, а не Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 р. та №654 від 16.07.2008 р., які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Суд частково не може взяти до уваги посилання відповідача на ч.5 ст.54 Закону №796, якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається КМУ та на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії, оскільки, надання законодавцем такого права КМУ не означає, що останній, встановлюючи такий порядок може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим Законом та для органів державної влади відсутність коштів не є підставою невиконання своїх зобов'язань.
Зі ст.ст.50, 54 Закону №796 випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за основу їх нарахування береться розмір мінімальної пенсії за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який б визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Згідно ст.58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність встановлюється у розмірі: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня -481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн. Відповідно до ст.54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 р." прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлений в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Оскільки, позивачеві слід визначити пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними. Отже, з 01.01.2008 р. по 22.05.2008 р. органі УПФУ діяли у відповідності з діючим законодавством.
Відповідно до ст. 76 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», дія якого поширюється на правовідносини щодо ліквідації наслідків аварії ЧАЄС, право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяння життю і здоров’ю особи, не обмежується строком давності.
З урахуванням викладеного, позов належить задоволенню.
Керуючись ст. 2,6,7,18, 183-2, 160 КАС України, Законами України "Про державний бюджет на 2008-2010 р.", Постановою КМУ від 18.03.2009 р. №211, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії з 22.05.2008 р. по теперішній час відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по 3 групі інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з послідуючим перерахунком розміру вказаної пенсії в зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та провести виплату.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії з 22.05.2008 р. по теперішній час відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із послідуючим перерахунком у зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та провести виплату.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Московський районний суд м. Харкова протягом 10 днів.
СУДДЯ: В.А. ОКСЕНЕНКО.