Справа №2-а-5455/2010 р.
Постанова
Іменем України
12.11.2010 р. Суддя Московського суду м.Харкова Оксененко В.А., розглянувши в скороченному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про зобов'язання проведення перерахунку та виплати державної пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,
встановив :
Позивачка 20.10.2010 р. звернулась з адміністративним позовом, у якому просила суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити її, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи державну пенсію із 15 березня 2010 р. відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,з наступним її перерахунком у зв’язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком, вказавши наступне.
Вона є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 2-ї групи та має право на державну й додаткову пенсію відповідно до зазначеного Закону №796. Відповідач всупереч законодавству Україні неправильно обчислює її пенсію: замість 8 мінімальних пенсій за віком (як інваліду 2 групи) та 75% (від мінімальної пенсії за віком) додаткової пенсії нараховує та сплачує перелічені пенсії, виходячи з розрахункової величини відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 р. за №530 та Постанови КМУ від 16.07.2008 р. за №654. Рішенням Московського суду м.Харкова від 15.3.2010 р. її позовні вимоги були задоволені і до зазначеного часу ПФ зробив перерахунок; але, після цієї дати знову нараховує пенсії з порушенням Закону.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення й зазначив, що позивачки нарахована державна та додаткова пенсія відповідно до Закону України „Про державний бюджет на 2010 р.” Постановою КМУ від 28.05.2008 р. врегульовано питання соціального захисту інвалідів 2 групи, які приймали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, зокрема, передбачено, що щомісячна додаткова пенсія ним становить 20% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність; мінімальний розмір пенсії становить 965 гр. Усі види пенсій сплачуються за рахунок державного бюджету, тому, виплачувати пенсію позивачу відповідно до ст. 50,54 Закону „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підстав немає.
Сторони звернулись до суду з письмовими заявами про розгляд справи в їх відсутності і справа розглянута в скороченому порядку.
Вивчивши надані письмові доказі, суд приходить до наступного.
Як вбачається з наданих документів, позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, її визнано інвалідом 2 групи та вона відноситься до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії посвідчення НОМЕР_1, довідкою серії ВТЄ № 076760..
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі по тексту Закон №796).
Статтею 54 Закону №796, передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком... Крім того, ст.50 Закону №796 цим особам призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Отже, позивачки повинно бути нараховані пенсія та додаткова пенсія в зазначених розмірах, що і гарантовано ч.2 ст.46 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України №796, а не Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 р. та №654 від 16.07.2008 р., які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Суд не може взяти до уваги посилання відповідача на ч.5 ст.54 Закону №796, якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається КМУ та на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії, оскільки, надання законодавцем такого права КМУ не означає, що останній, встановлюючи такий порядок може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим Законом та для органів державної влади відсутність коштів не є підставою невиконання своїх зобов'язань.
Зі ст.ст.50, 54 Закону №796 випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за основу їх нарахування береться розмір мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який б визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Оскільки, позивачеки слід визначити пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачки повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Оскільки, позивачки слід визначити пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням викладеного, позов належить задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160, 195, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 КАС України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 р.", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 з 15.3.2010 р. по теперішній час відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по 2 групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру, встановленого ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з послідуючим перерахунком розміру вказаної пенсії в зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та провести виплату;
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 з 15.3.2010 р. по теперішній час відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру, встановленого ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із послідуючим перерахунком у зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та провести виплату.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд на протязі десяти днів.
Суддя: В.А.ОКСЕНЕНКО.