Судове рішення #13246240

  Справа № 2 –  а -  3260/ 2010 року

   

  П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

        28 грудня 2010 року Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Зайончковська І.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом  ОСОБА_1 до управління ПФУ в Смілянському районі  про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „дітям війни”,

                        в с т а н о в и в :

      Згідно пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 12 листопада 2003 року ОСОБА_1 має статус „дитина війни”.      

      В зв”язку з цим у 2010 році їй виплачувалась доплата до пенсії в розмірі по 49,80 грн. щомісячно.

      Позивачка в позові просить зобов’язати відповідача провести їй нарахування щомісячної надбавки до пенсії відповідно до ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року, згідно якої дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, та зобов’язати відповідача виплатити на її користь неотримані кошти за період з 1 січня 2010 року по день винесення постанови, з врахуванням раніше отриманих сум. На підтримку своїх позовних вимог вона посилалася на те, що рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року та 22 травня 2008 року положення ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 рік” та „Про державний бюджет України на 2008 рік”, в частині зупинення виплати їй доплати до пенсії згідно вказаного закону та внесення до нього змін, визнані неконституційними, а тому норми спеціального закону повинні виконуватися належним чином, а також на те, що соціальні гарантії визначені спеціальним законом не можуть бути обмежені чи скасовані іншими нормативно-правовими актами.

      Ухвалою Смілянського міськрайсуду від 8 грудня 2010 року про відкриття скороченого провадження по даній справі позов щодо проведення позивачці перерахунку та виплати підвищення до пенсії в частині вимог за період з 1 січня 2010 року по 31 травня  2010 року залишено без розгляду.

      Відповідачем, у визначений судом строк, не подано заперечень на позов та необхідних до нього документів

      Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

      Відповідно до ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” в редакції від 18 листопада 2004 року дітям війни пенсія підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Позивачці пенсію та доплату до неї в розмірі по 49,80 грн. щомісячно сплачує саме відповідач. Як вбачається з листа управління ПФУ в Смілянському районі на адресу позивачки такий розмір підвищення встановлений Постановою КМУ № 530 від 28 травня 2008 року. Разом з тим, оскільки право позивачки на отримання пенсії у підвищеному розмірі було передбачено діючим законодавством, та з врахуванням того, що спеціальний закон має вищу юридичну силу, ніж підзаконний акт, яким є Постанова КМУ, вона не може відміняти чи змінювати обсяг прав, що передбачені ЗУ, а тим більше не відповідати його нормам в повному об’ємі, так як нормативний акт виконавчого органу повинен лише визначати порядок реалізації закону та його застосування.

      Таким чином у 2010 році норма ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” була чинною, а тому розмір щомісячної надбавки до пенсії повинен був становить 30% мінімальної пенсії за віком і виплачуватися саме в цьому розмірі, в зв’язку з чим вимоги позивачки обґрунтовані та підлягають задоволенню.

      Суд не може прийняти до уваги посилання відповідача в листі позивачці на те, що термін мінімальна пенсія за віком стосується лише ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оскільки ніяким іншим законом України не визначено це поняття та її грошовий еквівалент.

      В ухвалі Конституційного Суду України від 19 травня 2009 року № 27-у/2009 про відмову у відкритті конституційного провадження за зверненням ПФУ з приводу тлумачення даного поняття та застосування його до ЗУ „ Про соціальний захист дітей війни”, зазначено, що ст. 28 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” чітко визначає поняття мінімальної пенсії за віком у вигляді прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, та про застосування такого терміну лише в контексті цього закону, а тому не потребує ніякого додаткового тлумачення. Також ним зазначено, що непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ст. 28 цього Закону на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, свідчить про наявність прогалини у законодавстві, де не визначено механізм вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, що може бути усунуто лише самим законодавцем.

      Разом з тим ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” є діючим, а тому повинен виконуватися, і в разі відсутності визначення термінів для його застосування, необхідно виходити з аналогії закону, оскільки ці поняття визначені іншими законами держави.

      Оскільки підвищення пенсії є одноразовою щомісячною виплатою, то стягнення повинні проводитися за повний місяць в межах строку на звернення до суду.

       Вимоги про повернення витрат по справі позивачкою не заявлялись.

       На підставі ст. ст. 3, 6, 7 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”, ст. 28 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ст. ст. 22, 48 Конституції України, керуючись ст. ст. 9, 11, 159, 161, 163, 1832 КАС України, суддя, -

                    п о с т а н о в и в :

      Позов задоволити частково.

      Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Смілянському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з нарахуванням щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 1 червня по 30 листопада 2010 року з врахуванням раніше виплачених сум та виплатити нараховані суми.

       Постанову допустити до негайного виконання.

       Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Смілянський міськрайсуд шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги особою, яка її подасть, одночасно має бути надіслана в Київський апеляційний адміністративний суд.

      Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження – після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.

     

                                                          Головуюча :  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація