Судове рішення #13211450

                                                                                                      Справа № 2-а-79/11

                                                 ПОСТАНОВА

                                   ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          24 січня 2011 року.

          Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Совгира І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі про зобов`язання здійснити перерахунок та нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -

                                                  ВСТАНОВИВ :

          Позивачка звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, зазначивши, що з 01.01.2006 року набув чинності Закон України “Про соціальний захист дітей війни”, згідно ст.1 якого вона є дитиною війни.

          А ст.6 даного Закону передбачено, що їм з 01.01.2006 року повинна виплачуватись щомісячна державна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

          Відповідно до п. 2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження  Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній  Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», виплата надбавки до пенсії мала здійснюватись відповідачем.

          Верховна Рада України своїм Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»призупинила дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

          Однак Конституційний Суд України рішенням № 6/рп/2007 від 09.07.2007 року визнав положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»такими, що не відповідають Конституції України.

          Відповідно до ч.2 ст.3 Закону  України “Про соціальний захист дітей війни” державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

          Розмір соціальної допомоги, згідно ст.6 вище вказаного Закону, становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

          Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

          У 2010 році відповідач був зобов`язаний здійснювати виплату їм державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

          Згідно з Законом України  №1646 від 20.10.2009 року,  розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становить  відповідно на  01.01.2010 року –695грн., на 01.04.2010 року –706грн., на 01.07.2010 року - 709грн. на місяць, з 1 жовтня 2010 року –907 гривень.

          Вона вважає, що невиплата їй соціальної допомоги є протиправною і суперечить Конституції України та законам України, цим порушено її права та інтереси, державні гарантії на достатній рівень життя.

          А тому, просить визнати відмову відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги дітям війни протиправною, зобов`язати відповідача здійснити перерахунок щомісячної соціальної допомоги з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком та виплатити її за період з 2008-2010 років в сумі 4350 грн. 90 коп.,  стягнути з відповідача судові витрати, та зобов"язати відповідача нараховувати цю соціальну допомогу в подальшому при нарахуванні пенсії.          

          Відповідач 24.01.2011 року надав до канцелярії суду заперечення проти позову, вказавши, що ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено виплату дітям війни в розмірі 30 відсотків доплати до пенсії, але даною нормою закону не передбачено, яким саме органом та в якому процедурному здійснюється призначення і виплата пенсії.

          В ст. 19 Конституції України  закріплено, що органи державної влади та їх посадовці повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.

          Згідно п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, основним його завданням є ефективне використання коштів, які відповідно до п.10 цього Положення використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.

          Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України.

          В ст.7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” зазначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

          Також законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком»як розрахункової величини для підвищення пенсії, згідно ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, так як ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності достатнього страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, при цьому застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених у відповідності з цим Законом.

          А тому, вони вважають, що діяли відповідно до вимог законодавства і просять відмовити в задоволенні вимог позивача, враховуючи при цьому пропущений позивачем строк звернення до суду, визначений ст. 99 КАС України.          

          Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню частково.

          Як встановлено судом і підтверджується відповідним пенсійним посвідченням НОМЕР_1, позивачка, згідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є дитиною війни. Відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, який набрав чинності 01.01.06 року, дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

          Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані.

          При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

          Як передбачено ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни», при визначенні розміру підвищення за основу її нарахування береться розмір мінімальної пенсії за віком.

          На даний час розмір мінімальної пенсії за віком законодавчо визначений лише ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність і поширюється на дані спірні правовідносини.

          Відповідно до ч. 1 ст. 2  Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15.07.1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

          Щодо невизначеності механізму, джерел та процедури виплати, то суд керується вимогами ст.72 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV, якою передбачено, що джерелами формування коштів Пенсійного фонду є також кошти Державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим законом.

          Статтею 113 Закону встановлено, що у разі виникнення дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій  у солідарній  системі (підвищення видатків  над доходами, у тому числі з врахуванням резерву коштів Пенсійного фонду) у зв`язку із забезпеченням виплати пенсій в розмірі, передбаченому статтею 28 цього Закону, такий дефіцит покривається за рахунок коштів Державного бюджету України.

          Постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 не може бути застосована, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами.

          Жодних обмежень щодо даних виплат дітям війни з 01.01.2010 року не встановлено, дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не призупинялася, а застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є, як вже зазначалося вище, безпідставним, оскільки Закон України “Про соціальний захист дітей війни”, яким  визначено розмір підвищення пенсії, має вищу юридичну силу, чим вказана постанова Кабінету Міністрів України і відповідач зобов`язаний був проводити виплати щомісячної державної соціальної допомоги позивачам, керуючись Законом України “Про соціальний захист дітей війни” .          

          Однак, позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду за захистом своїх прав, встановлений ч.2 ст.99 КАС України.          

          І хоча позивачкою і було заявлено вимогу про поновлення їй строку звернення до суду, але в матеріалах справи нею не наведено поважних причин для поновлення такого строку.

          Крім того, неможливо зробити перерахунок пенсії позивачу в майбутньому, у разі підвищення розміру мінімальної пенсії за віком, розмір якої відповідає розміру прожиткового мінімуму, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивача у майбутньому, а відповідно до вимог ст. 6 КАС України, в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.  

          З врахуванням цього, вважаю можливим вирішити спір в межах шестимісячного строку звернення до суду, відповідно за період з 17.07.2010 року по 31.12.2010 року, виходячи з дати звернення позивача до суду з вказаним позовом  –17.01.2011 року.

          Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, пропорційно до задоволених вимог.          

          На підставі викладеного та, керуючись ст.22 Конституції України, ст., ст.1, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України “Про державний бюджет України на 2010 рік”, ст.ст. 28, 72 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст., ст.17, 71, 99, 100, 159, 161-163, 183-І Кодексу  адміністративного  судочинства України,

                                                  

                                                  ПОСТАНОВИВ :

          Позов задовольнити частково.

          Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни»-  неправомірними.

          Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, з підвищенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати за період з 17.07.2011 року по 31.12.2010 року, з врахуванням виплачених сум.

          Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 одну гривню сімдесят копійок сплаченого судового збору.          

          Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту отримання її копії.


                                                  Суддя

  • Номер:
  • Опис: про виплату соціальної допомоги "Дітям війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.01.2011
  • Дата етапу: 16.03.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітя війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.12.2010
  • Дата етапу: 14.01.2011
  • Номер: 2-а-79/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень- УПФУ в Талалаївського районі не отриманої щомісячної державної
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2011
  • Дата етапу: 07.02.2011
  • Номер: 2-а-79/2011
  • Опис: зобовязання виплатити щомісячну соціальну допомогу дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.01.2011
  • Дата етапу: 07.08.2014
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.01.2011
  • Дата етапу: 02.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення з органу владних повноважень неотриманої щомісячної держ. соц. допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Варвинський районний суд Чернігівської області
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.12.2010
  • Дата етапу: 26.04.2011
  • Номер:
  • Опис: перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.01.2011
  • Дата етапу: 28.02.2011
  • Номер:
  • Опис: про визнання неправомірними дій державного виконавця та зобов"язання вчинити дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-79/11
  • Суд: Томашпільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Совгира І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.03.2011
  • Дата етапу: 03.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація