справа №2-850/2010
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2010 року м. Джанкой
Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:
головуючого, судді Спасьонової О.А.,
при секретарі Черкашиній Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Кримської Республіканської дирекції до ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет іпотеки, -
в с т а н о в и в:
17.11.2009 року позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет іпотеки. Уточнені позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.04.2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль», та ОСОБА_4 був укладений кредитний договір №014/02-4/65-08, на підставі якого позивачем ОСОБА_4 був наданий кредит на суму 65000 доларів США зі сплатою 14,5% річних строком до 13.04.2018 року на придбання нової сільськогосподарської техніки. 22.04.2008 року кредитні кошти в сумі 65000 доларів США були перераховані на відкритий на ім’я відповідача рахунок. У відповідності п.1.5.1 кредитного договору погашення відповідної частини кредиту здійснюється позичальником щомісяця у розмірі та строки, визначені у графіку повернення кредиту та сплати процентів шляхом внесення готівки в касу банку або безготівковим перерахуванням на позичковий рахунок. Згідно вимог п.1.4.1.3 кредитного договору відсотки за користування кредитними коштами нараховуються не пізніше дати, визначеної у Графіку повернення кредиту та сплати процентів, кожного календарного місяця на фактичну суму непогашених кредитних коштів і за фактичний час користування такими коштами виходячи з фактичної кількості календарних днів у місяці та році, та сплачуються позичальником відповідно до умов п.1.5 кредитного договору. У забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором 15.04.2008 року між ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» та ТОВ «Адоніс» був укладений договір поруки, відповідно до умов якого у випадку невиконання ОСОБА_4 зобов’язань за кредитним договором ТОВ «Адоніс» взяло на себе зобов’язання нести солідарну відповідальність перед банком. Також, у забезпечення виконання умов кредитного договору 18.04.2008 року між ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» та ТОВ «Адоніс» був укладений договір іпотеки, предметом якого є нежитлова будівля (кафе-магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. В порушення умов кредитного договору відповідач свої зобов’язання за кредитним договором виконує неналежним чином, станом на 01.05.2010 року утворилась заборгованість за кредитним договором на загальну суму 62344,32 долара США. В рахунок часткового задоволення вимог позивач просить звернути стягнення на предмет іпотеки, а також стягнути судові витрати в сумі 1820 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просив стягнути з солідарно з ОСОБА_4 та ТОВ «Адоніс» на користь ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» заборгованість за кредитним договором №014/02-4/65-08 від 15.04.2008 року в сумі 62344,32 долара США, яка на день розгляду справи відповідно до курсу НБУ складає 493143 грн. 57 коп. В рахунок часткового задоволення вимог ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» просив звернути стягнення на предмет іпотеки – нежитлову будівлю (кафе-магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, стягнути солідарно з ОСОБА_4 та ТОВ з обмеженою відповідальністю «Адоніс» судові витрати в розмірі 1820 грн.
Відповідач ОСОБА_4 та представник відповідача ТОВ «Адоніс» в судове засідання не з’явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Заяв або клопотань про відкладення судового засідання чи про розгляд справи без їх участі від відповідачів не надходило.
Представник позивача надав суду згоду на заочний розгляд справи, предмет чи підстави позову або розмір позовних вимог не змінював.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням статті 224 Цивільного процесуального кодексу України. Представнику позивача роз’яснено, що у випадку проведення заочного розгляду справи він не має права змінити предмет або підстави позову, а також розмір позовних вимог. Крім того, роз’яснені особливості оскарження заочного рішення суду, передбачені статтею 228 Цивільного процесуального кодексу України.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 15.04.2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль», та ОСОБА_4 був укладений кредитний договір №014/02-4/65-08, на підставі якого позивачем ОСОБА_4 був наданий кредит на суму 65000 доларів США зі сплатою 14,5% річних строком до 13.04.2018 року на придбання нової сільськогосподарської техніки. 22.04.2008 року кредитні кошти в сумі 65000 доларів США були перераховані на відкритий на ім’я відповідача рахунок. У відповідності до п.1.5.1 кредитного договору погашення відповідної частини кредиту здійснюється позичальником щомісяця у розмірі та строки, визначені у графіку повернення кредиту та сплати процентів шляхом внесення готівки в касу банку або безготівковим перерахуванням на позичковий рахунок. Згідно вимог п.1.4.1.3 кредитного договору відсотки за користування кредитними коштами нараховуються не пізніше дати, визначеної у Графіку повернення кредиту та сплати процентів, кожного календарного місяця на фактичну суму непогашених кредитних коштів і за фактичний час користування такими коштами виходячи з фактичної кількості календарних днів у місяці та році, та сплачуються позичальником відповідно до умов п.1.5 кредитного договору.
15.04.2008 року між ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» та ТОВ «Адоніс» у забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором був укладений договір поруки, відповідно до умов якого у випадку невиконання ОСОБА_4 зобов’язань за кредитним договором ТОВ «Адоніс» взяло на себе зобов’язання нести солідарну відповідальність перед банком.
18.04.2008 року між ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» та ТОВ «Адоніс» у забезпечення виконання умов кредитного договору був укладений договір іпотеки, предметом якого є нежитлова будівля (кафе-магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Умовами договору іпотеки передбачено, що у випадку невиконання чи неналежного виконання відповідачем ОСОБА_4 зобов’язань за кредитним договором, іпотекодержатель реалізує своє право шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
В порушення прийнятих на себе зобов’язань по кредитному договору відповідач ОСОБА_4 своєчасно не повернув банку відповідну частину кредитних коштів у вигляді щомісячних платежів та не сплатив відсотки за користування кредитними коштами, станом на 01.05.2010 року утворилась заборгованість за кредитним договором на загальну суму 62344,32 долара США, яка складається із заборгованості за кредитом – 55244 долара США, відсотків за користування кредитними коштами – 6099,18 доларів США, пені 1001,14 доларів США, що за курсом НБУ станом на 17.05.2010 року складає 493767 грн. 01 коп.
У зв’язку з пред’явленням позову про стягнення суми кредиту в іноземній валюті, суд проводить розрахунок переведення іноземної валюти – долару США в українську за курсом, встановленим Національним банком України на день ухвалення рішення.
Згідно довідки банківської установи, встановлений Національним банком України офіційний курс української гривні до долару США на день розгляду справи в суді – 15.06.2010 року складає 791,4900 гривен за 100 долар США.
Таким чином, загальна сума заборгованості за кредитним договором в розмірі 62344,32 долара США відповідно до курсу, встановленого Національним банком України на день ухвалення рішення складає 493143 грн. 57 коп. (заборгованість за кредитом в розмірі 55244 долара США складає 436980 грн. 04 коп., заборгованість по нарахованим, але не сплаченим відсоткам за користування кредитом в розмірі 6099,18 доларів США складає 48244 грн. 51 коп., пеня за порушення строків повернення кредиту в розмірі 371,14 доларів США складає 2935 грн. 71 коп., пеня за порушення строків сплати відсотків в розмірі 630 доларів США складає 4983 грн. 31 коп.).
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином згідно з умовами договору, а одностороння відмова від зобов’язання та одностороння зміна умов зобов’язання згідно зі статтею 525 ЦК України не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивач виконав належним чином свої зобов’язання за договором, тобто надав відповідачу ОСОБА_4 обумовлену договором суму кредиту, але відповідач ОСОБА_4, у свою чергу, умови Кредитного договору належним чином не виконав.
Відповідно до статті 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку.
Відповідно до вимог статті 554 ЦК України при порушенні боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлена додаткова (субсідіарна) відповідальність поручителя.
Таким чином, позовні вимоги позивача про солідарне стягнення з відповідачів на його користь заборгованості по кредитному договору є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 546 ЦК України виконання зобов’язання може забезпечуватися заставою.
Відповідно до статті 572 ЦК України через заставу кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником зобов’язання, забезпеченого заставою, отримати задоволення за рахунок закладеного майна.
Відповідно до статті 575 ЦК України іпотека є окремим видом застави, а саме заставою нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи.
Відповідно до статті 589 ЦК України при невиконанні зобов’язання, забезпеченого заставою, заставодержатель отримує право звернути стягнення на предмет застави. За рахунок предмету застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, визначену на момент фактичного задоволення, включаючи сплату відсотків, неустойки, збитків, витрат на пред’явлення вимог.
Дані права заставодержателя ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» визначені і договором іпотеки від 18.04.2008 року.
Правовідносини, пов’язані із зверненням стягнення на нерухоме майно, що є предметом іпотеки, регулюються Законом України «Про іпотеку», відповідно до статей 12, 33 якого у разі порушення іпотекодавцем обов’язків, встановлених іпотечним договором, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов’язання, а в разі його невиконання – звернути стягнення на предмет іпотеки. У разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов’язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов’язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду.
Статтею 35 Закону України «Про іпотеку» встановлено право іпотекодержателя почати процедуру звернення стягнення на предмет іпотеки у разі, якщо вимоги іпотекодержателя залишаться без задоволення.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач письмово звертався із вимогами про погашення простроченої заборгованості за кредитним договором, проте вони залишені відповідачами без відповіді та без виконання.
Таким чином, стягнення суми заборгованості по кредитному договору повинно бути звернено на предмет іпотеки – нежитлову будівлю (кафе-магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до вимог частини 4 статті 591 ЦК України якщо сума, отримана від реалізації предмета застави, не покриває вимоги заставодержателя, він має право отримати достатню суму з іншого майна боржника в порядку черговості відповідно до вимог статті 112 цього Кодексу, якщо інше не встановлено договором або законом.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 88 Цивільного процесуального кодексу України, суд стягує з відповідачів на користь позивача сплачені судові витрати – судовий збір у розмірі 1700 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн., а всього 1820 грн.
З урахуванням викладеного, на підставі статей 509, 525-527, 530, 533, 546-554, 572-575, 589, 610, 611, 625-629, 1050, 1054 Цивільного кодексу України, керуючись статтями 10, 11, 60, 88, 212, 215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Кримської Республіканської дирекції до ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет іпотеки – задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_4 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» на користь Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» заборгованість за кредитним договором №014/02-4/65-08 від 15.04.2008 року в сумі 493143 грн. 57 коп. (чотириста дев’яносто три тисячі сто сорок три грн. п’ятдесят сім коп.).
В рахунок часткового задоволення вимог Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» звернути стягнення на предмет іпотеки від 18.04.2008 року, реєстровий №993 – нежитлову будівлю (кафе-магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнути солідарно з ОСОБА_4 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Адоніс» судові витрати в розмірі 1820 (одна тисяча вісімсот двадцять) грн.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому частиною 4 статті 295 Цивільного процесуального кодексу України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою в Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 (десяти днів) з дня отримання копії.
Суддя Спасьонова О.А.
- Номер:
- Опис: про стягнення аліментів.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-850/2010
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Спасьонова Олена Анатоліївна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.10.2010
- Дата етапу: 07.12.2010
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-850/2010
- Суд: Козелецький районний суд Чернігівської області
- Суддя: Спасьонова Олена Анатоліївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.07.2010
- Дата етапу: 09.07.2010