Справа №2-2994/2010
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2010 року м. Джанкой
Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:
головуючого, судді Спасьонової О.А.,
при секретарі Черкашиній Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
в с т а н о в и в:
29.09.2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 11.07.2008 року він уклав договір оренди земельної ділянки з ТОВ «Джанкой-Агро», відповідно до умов якого позивач надав відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2,2940 га за кадастровим номером №0121187200:05:001:0081, яка розташована на АДРЕСА_1 та належить позивачу на праві власності відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку. Договір зареєстровано в Джанкойському відділі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 07.04.2009 року №040900600024 . Позивач свої зобов’язання за договором оренди землі виконав належним чином – передав відповідачу в оренду земельну ділянку. Відповідач свої зобов’язання за договором виконує неналежним чином – не використовує земельну ділянку за цільовим призначенням, з 07.04.2009 року не сплачує орендну плату за користування земельною ділянкою та податок за землю. Позивач письмово звертався до відповідача з пропозицією розірвати договір, але відповіді не отримав. Просить розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 11.07.2008 року між ОСОБА_3 та ТОВ «Джанкой-Агро».
Позивач та представник позивача в судове засідання не з’явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надала суду заяву, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглянути у її відсутність, у разі неявки представника відповідача надала суду згоду на заочний розгляд справи.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань або заяв про відкладення судового засідання або про розгляд справи без його участі до суду від відповідача не надходило.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку є власником земельної ділянки площею 2,2940 га кадастровий номер 0121187200:05:001:0081 у межах згідно з планом Цілинної сільської ради Джанкойського району АР Крим, цільове призначення – ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно договору оренди землі від 11.07.2008 року, укладеного між ОСОБА_3 та ТОВ «Джанкой-Агро», позивач передав відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 2,2940 га, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 58124 грн. 07 коп. Договір зареєстровано в Джанкойському відділі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 07.04.2009 року №040900600024 . Згідно п. 8 договору договір укладено строком на 15 років.
Згідно акту приймання-передачі вказана земельна ділянка загальною площею 2,2940 га, розташована на АДРЕСА_1, була передана відповідачеві.
Відповідно до пунктів 10, 11, 12 Договору оренди землі, орендна плата вноситься орендарем один раз на рік у розмірі 2% від грошової оцінки земельної ділянки загальною сумою у грошовому вигляді або товаром за домовленістю сторін одним платежем у повному обсязі з 01 вересня по 15 грудня поточного року; орендар зобов’язується сплачувати податок за землю у строки та розмірі, передбачені Законом України «Про плату за землю».
Земельна ділянка відповідно до пунктів 15, 16 Договору передається в оренду для ведення сільськогосподарського виробництва, цільове призначення земельної ділянки – землі сільськогосподарського призначення, умовами збереження стану об’єкта оренди є дотримання технології вирощування сільськогосподарських культур та сівозмін, за стан збереження об’єкту відповідає орендар.
В силу частини 1 статті 792 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов’язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Згідно частини 5 статті 17 Закону України «Про плату за землю» несплата земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності виробниками сільськогосподарської і рибної продукції та громадянами протягом року, іншими платниками – протягом півроку вважається систематичною і є підставою для припинення права користування земельними ділянками.
Згідно довідки Виконавчого комітету Цілинної сільської ради Джанкойського району АР Крим №623 «и» від 16.08.2010 року власник земельної ділянки ОСОБА_3, який уклав з ТОВ «Джанкой-Агро» договір оренди земельної ділянки, самостійно сплачує земельний податок.
Листом Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим №7394/9/17.02 від 17.12.2010 року підтверджується, що відповідачем у 2010 році податок з доходів фізичних осіб не сплачувався.
Згідно пункту 16 Договору оренди цільове призначення земельної ділянки – землі сільськогосподарського призначення, проте згідно довідки Виконавчого комітету Цілинної сільської ради Джанкойського району АР Крим №462 «в» від 21.06.2010 року станом на 01.06.2010 року земельна ділянка, яка належить ОСОБА_3, не використовується орендарем ТОВ «Джанкой-Агро» за цільовим призначенням – земельна ділянка не засівалася та не знаходилася під парами з 2008 року. Крім того, відповідно до клопотання Північного регіонального відділу Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель АР Крим при Державному комітеті України по земельних ресурсах №03-46/1 від 25.08.2009 року, в ході здійснення державного контролю за використанням і охороню земель Північним регіональним відділом в травні 2009 року на АДРЕСА_1 був виявлений факт порушення вимог земельного законодавства – неприйняття заходів по боротьбі з бур’янами на земельних ділянках ТОВ «Джанкой-Агро».
У відповідності з пунктом 39 Договору оренди, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до статті 60 Цивільно-процесуального кодексу України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Відповідач не надав суду доказів використання земельної ділянки відповідно до умов договору.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України «Про плату за землю» нарахування громадянам сум земельного податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
З урахуванням наведеного, оскільки відповідачем суттєво порушуються умови договору щодо сплати орендної плати, податку за землю та використання орендованої земельної ділянки за цільовим призначенням, суд вважає, що такий договір підлягає розірванню.
Відповідно до вимог статті 88 Цивільного процесуального кодексу України суд стягує з відповідача витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн. 50 коп. та судовий збір в розмірі 8 грн. 50 коп.
З урахуванням викладеного, на підставі статей 526, 651, 792 Цивільного кодексу України, статей 13, 25, 31 Закону України «Про оренду землі», статей 14, 17 Закону України «Про плату за землю», керуючись статтями 10, 11, 60, 88, 212, 215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой-Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки – задовольнити.
Розірвати договір оренди землі, укладений 11.07.2008 року між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Джанкой-Агро», зареєстрований Джанкойським відділом Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 07.04.2009 року №040900600024.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Джанкой-Агро» на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 46 грн. (сорок шість грн.).
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою в Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 (десяти днів) з дня отримання копії.
Суддя Спасьонова О.А.