Справа № 2-2468/2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2010 року м. Джанкой
Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:
головуючого, судді Спасьонової О.А.,
при секретарі Черкашиній Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Джанкойської об’єднаної Державної податкової інспекції, Джанкойського споживчого товариства про визнання угоди купівлі-продажу дійсною та визнання права власності, –
в с т а н о в и в:
22.04.2003 року ОСОБА_3, як фізична особа, звернувся до суду з позовом до Джанкойської об’єднаної Державної податкової інспекції про визнання дійсною угоди купівлі-продажу нежитлового приміщення – магазину №123 літ.12 площею 114,1 кв. м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1, яка відбулася між ним та Джанкойською об’єднаною Державною податковою інспекцією 15.04.2003 року на цільовому аукціоні на Феодосійській товарній біржі, та визнання за ним права власності на вказане нежитлове приміщення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що дане нежитлове приміщення належало Джанкойському споживчому товариству, за яким числився податковий борг, у зв’язку з чим майно знаходилось у податковій заставі. На підставі статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які знаходяться в податковій заставі, Джанкойська ОДПІ через Феодосійську товарну біржу здійснила реалізацію спірного нежитлового приміщення. Вартість приміщення згідно звіту Феодосійської товарної біржі складала 30000 грн. Він повністю виконав всі умови договору – вніс вказану суму на розрахунковий рахунок Феодосійської товарної біржі. Однак відповідач не має можливості належним чином посвідчити договір купівлі-продажу нежитлового приміщення, у зв’язку з чим він просить визнати вказану угоду дійсною та визнати за ним право власності на спірне майно.
В ході розгляду справи в якості відповідача до участі у справі було залучено Джанкойське споживче товариство.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, та пояснили, що ОСОБА_3 є добросовісним набувачем спірного майна, він виконав умови договору купівлі-продажу, вніс на розрахунковий рахунок Феодосійської товарної біржі визначену в ході торгів вартість майна, тому є всі підстави для визнання угоди дійсною та визнання за ОСОБА_3 права власності на нежитлове приміщення – магазин №123 літ.12 площею 114,1 кв. м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Представники відповідача – Джанкойської об’єднаної Державної податкової інспекції в судовому засіданні позовні вимоги визнали в повному обсязі та пояснили, що позивач придбав на торгах цільового аукціону Феодосійської товарної біржі нежитлове приміщення – магазин №123 літ.12 площею 114,1 кв. м. по АДРЕСА_1, яке належало Джанкойському споживчому товариству. У зв’язку з тим, що за даним підприємством числився податковий борг, вказане майно знаходилось у податковій заставі. Відповідно до діючого законодавства Джанкойська ОДПІ передала в реалізацію спірне нежитлове приміщення через Феодосійську товарну біржу. ОСОБА_3 повністю виконав всі умови договору, грошові кошти поступили на розрахунковий рахунок Феодосійської товарної біржі. Посвідчити угоду купівлі-продажу нежитлового приміщення немає можливості, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на цей об’єкт нерухомості.
Представники відповідача – Джанкойського споживчого товариства в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та пояснили, що нежитлове приміщення – магазин №123 літ.12 площею 114,1 кв. м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1 на час проведення аукціону належало Джанкойському споживчому товариству та знаходилось під умовним адміністративним арештом. Однак Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачена продаж з аукціону активів платника податків, яке знаходиться під адміністративним арештом. Відповідно до Правил підготовки, організації та проведення на Феодосійській товарній біржі аукціонів по продажу активів платників податків, які знаходяться в податковій заставі, можлива реалізація активів, які знаходяться в податковій заставі, але не під адміністративним арештом. На підставі рішення Джанкойської ОДПІ від 04.04.2003 року та рішення Господарського суду АР Крим від 10.04.2003 року активи Джанкойського СТ з 04.04.2003 року до 07.07.2003 року знаходились під адміністративним арештом, що виключає податкову заставу спірного приміщення. За таких причин Феодосійська товарна біржа не мала права здійснювати продаж на аукціоні нежитлового приміщення, яке знаходилось під адміністративним арештом. Крім того, на час проведення аукціону Джанкойське споживче товариство не мало податкового боргу, його активи не знаходились в податковій заставі, тому у Джанкойської ОДПІ не було підстав для продажу майна Джанкойського СТ з аукціону. Про недійсність аукціону та протоколу про хід торгів від 15.04.2003 року свідчать такі обставини, як накладення на спірне приміщення арешту ухвалою Джанкойського районного суду від 14.04.2003 року, а також наявність вироку Красногвардійського районного суду від 24.03.2005 року, яким посадові особи Джанкойської ОДПІ засуджені за оформлення заявок на продаж активів платника податків в Феодосійську товарну біржу. Просили в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Згідно з частиною 1 статті 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що 15.04.2003 року в ході торгів на цільовому аукціоні Феодосійської товарної біржі фізична особа ОСОБА_3, як переможець торгів, придбав нежитлове приміщення – магазин №123 літ.12 площею 114,1 кв. м., розташований за адресою: АДРЕСА_1, який належав Джанкойському споживчому товариству. Дана угода купівлі-продажу відбулася між ним та Джанкойською об’єднаною Державною податковою інспекцією, оскільки на час проведення аукціону активи Джанкойського споживчого товариства знаходились в податковій заставі та під адміністративним арештом. Вартість приміщення, визначена в ході торгів, була в повному обсязі сплачена позивачем шляхом внесення грошових коштів на розрахунковий рахунок Феодосійської товарної біржі.
В своєму позові позивач ставить питання про визнання договору купівлі-продажу нежитлового приміщення – магазину №123 літ.12 площею 114,1 кв. м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 дійсним, зазначаючи, що Джанкойська об’єднана Державна податкова інспекція не має можливості нотаріально посвідчити дану угоду.
Згідно положень статті 47 Цивільного кодексу України, який діяв на час укладення договору купівлі-продажу, недотримання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення угоди тягне за собою недійсність угоди.
Частина 2 вказаної статті встановлює, що якщо одна із сторін повністю або частково виконала угоду, яка потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального посвідчення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконала угоду, визнати угоду дійсною. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення угоди не вимагається.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з того, що договір купівлі-продажу нежитлового приміщення – магазину №123 літ.12 площею 114,1 кв. м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 є правочином, який підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
В ході розгляду справи позивачем не було доведено, що відповідач – Джанкойська ОДПІ дійсно ухилилась від нотаріального посвідчення договору і що втрачена така можливість. При цьому, відомості щодо звернення до нотаріуса, відмови нотаріуса в посвідченні правочину та оскарження його дій відсутні. Відповідач – Джанкойська ОДПІ не заперечувала проти позову та визнала його в повному обсязі, що свідчить про відсутність спору між сторонами.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають та не приймає визнання відповідачем – Джанкойською об’єднаною Державною податковою інспекцію позову.
Посилання представників відповідача – Джанкойської ОДПІ на те, що посвідчити договір купівлі-продажу нежитлового приміщення немає можливості, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на цей об’єкт нерухомості, суд знаходить безпідставними.
Згідно свідоцтва про право власності, виданого 26.10.1999 року Джанкойською міською радою АР Крим, магазин №123 по АДРЕСА_1 належало Джанкойському споживчому товариству на праві колективної власності. (а.с.140). Згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого 03.06.2003 року, 32/100 частки нежитлової будівлі – магазину №123 під літ. «12» по вул. Калініна в м. Джанкой належало ОСОБА_3 на підставі рішення Джанкойського міського суду від 29.04.2003 року. (а.с.134). Із довідки, виданої КРП «БРТІ м. Джанкой» 14.09.2009 року вбачається, що на підставі ухвали Апеляційного суду АР Крим від 23.03.2004 року в реєстраційній книзі списано запис про право власності на 32/100 частки нежитлового приміщення магазину №123 літ. «12» за ОСОБА_3, запис в електронному реєстрі прав власності скасований. (а.с.269).
В ході розгляду справи було встановлено, що постанова Джанкойського районного суду від 14.04.2003 року про накладення арешту на майно Джанкойського споживчого товариства не була виконана, тому спірне майно не знаходиться під арештом.
Доводи представників відповідача – Джанкойського споживчого товариства про те, що не було підстав для продажу майна Джанкойського споживчого товариства з аукціону судом не приймаються до уваги, оскільки визнання аукціону Феодосійської товарної біржі недійсним не є предметом позову.
Відповідно до вимог статті 88 Цивільного процесуального кодексу судові витрати, понесені позивачем, стягненню з відповідачів не підлягають.
З урахуванням викладеного, на підставі статті 47 Цивільного кодексу України 1963 року, к еруючись статтями 10, 60, 88, 212, 215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Джанкойської об’єднаної Державної податкової інспекції, Джанкойського споживчого товариства про визнання угоди дійсною та визнання права власності – відмовити.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Спасьонова О.А.