Справа № 2-280/11
Ряд стат звіту 26
Код суду 0707
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2011 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі: головуючого –судді Доджанин В.М.
при секретарі Пуга В.П.
за участю: позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мукачево цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення суми боргу за борговою розпискою,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_2 матеріальної шкоди / за розпискою про грошове зобов’язання/ в розмірі 15 708,84 гривень. Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 02 березня 2010 року ОСОБА_2 позичив у нього для власних потреб 15 708,84 гривень. На підтвердження договору позики ОСОБА_2 власноручно написав розписку, якою зобов’язався повернути 15 708,84 гривень ОСОБА_1 до 31 березня 2010 року. Однак, гроші відповідач не повернув. На вимогу повернути борг –спочатку обіцяв розрахуватися, останнім часом уникає зустрічей, що він ОСОБА_1.) розцінює, як ухилення від виконання зобов’язання про повернення грошей, тому просить суд стягнути з відповідача суму боргу в розмірі 17 492,32 гривень з яких: 15 708,84 грн. - суму основного боргу, 1494,27 грн. - сума пені, 289,21 грн. - річні проценти від простроченої суми, та судові витрати.
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги повністю, з наведених у заяві підстав просив суд їх задоволити.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про причину неявки суд не повідомив. Про час і місце розгляду справи повідомлявся на останню відому суду адресу, про що наявні розписки в матеріалах справи. Заперечення на позов не подав. Заяви про розгляд справи у його відсутності не подано.
За згодою позивача, суд знаходить можливим розглянути справу у відсутності відповідача, згідно вимог ст. 169 ч.4 ЦПК України, на підставі наявних у справі даних та доказів з постановленням заочного рішення, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення позивача, перевіривши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 надав суду розписку від 02.03.2010, з якої випливає, що ОСОБА_2 взяв у борг в ОСОБА_1 15 708,84 гривень із зобов'язанням повернути вказану суму до 31 березня 2010 року. Дана розписка написана ОСОБА_2 власноручно і ним підписана.
За ч. 1 ст. 1046 ЦК, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Відповідно до вимог ст. 1047 ЦК договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей. Розписка - це є борговий документ, що підтверджує укладення договору позики, Розписка якщо вона знаходиться у позикодавця, засвідчує факт отримання боржником грошей або речей позичальником. Борговий документ підтверджує факт отримання боржником грошей, волевиявлення боржника у точно визначений строк повернути гроші. Обов’язковим реквізитом боргового документу є власноручний підпис боржника (позичальника) дата і місце видачі такого.
Отже, на підтвердження вимог названого закону відповідач видав позивачеві розписку про позичені гроші, яка ніким не оспорюється. Така форма надана договору за бажанням сторін.
За правилами ст. 526 ЦК, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обіг або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України - боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно із ч. 1 ст. 1049 ЦК позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти в такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, в такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
На підставі ч. 1 ст. 1050 ЦК України - якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549 - 552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (ч. 2 ст. 549 ЦК України).
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).
Позивач просить повернути суму боргу 17 492,32 гривень з яких: 15 708,84 грн. - суму основного боргу, 1494,27 грн. - сума пені, 289,21 грн. - річні проценти від простроченої суми, та судові витрати в розмірі 295,00 гривень.
До цього часу позичальник не повернув позикодавцеві позику.
З урахуванням встановленого в судовому засіданні, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. ст.10, 60, 88, ч. 4 ст.169,208, 209, 212-218 ЦПК України та ст.ст. 23, 256, 526, 549-552, 625, 1047-1050 ЦК України, суд заочно -
р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 задоволити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1, в користь ОСОБА_1, мешканця АДРЕСА_2 на відшкодування боргу за борговою розпискою суму з урахуванням пені та річних процентів від простроченої суми в розмірі 17 492,32 гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 у відшкодування судових витрат суму 295,00 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Закарпатської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий підпис Довжанин В.М.
Копія вірна:
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду Довжанин В.М.
Копія вірна:
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду Довжанин В.М.
- Номер: 2-зз/208/13/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-4225/10
- Суд: Заводський районний суд м. Дніпродзержинська
- Суддя: Довжанин В.М.
- Результати справи: скасування заходів забезпечення позову, доказів
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.10.2019
- Дата етапу: 22.11.2019