Судове рішення #13197661

Справа № 2-1482/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2010 року                         м. Джанкой

    Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:

            головуючого судді         Спасьонової О.А.

            при секретарі             Черкашиній Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

11.03.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла його мати – ОСОБА_4, після смерті якої залишилась спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 4,9641 га, яка розташована на АДРЕСА_2. Крім нього, спадкодавцями за законом є його брати – відповідачі по справі. Після смерті матері у встановлений законом шестимісячний строк він звернувся до приватного нотаріуса Кіровського району АР Крим за місцем свого проживання, де написав заяву про прийняття спадщини та видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом. Вказана заява не була ним направлена до Джанкойської міської державної нотаріальної контори, оскільки він вважав, що приватний нотаріус самостійно це зробить. До Джанкойської міської державної нотаріальної контори він звернувся в березні 2010 року, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено у зв’язку з пропуском встановленого законом строку.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та пояснив, що 29.01.2010 року при складанні заяви про прийняття спадщини приватний нотаріус Кіровського району АР Крим ОСОБА_5 роз’яснила йому, що до Джанкойської міської державної нотаріальної контори йому звертатися не треба, його заява буде передана електронною поштою. Вважає, що до Джанкойської міської державної нотаріальної контори у встановлений законом строк не звернувся з поважних причини, просив позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав та пояснив, що в січні 2010 року він та його брат ОСОБА_1 звернулися до приватного нотаріуса Кіровського району АР Крим, де позивачем було складно заяву про прийняття спадщини після смерті матері. Нотаріус роз’яснила їм, що звертатися до Джанкойської міської державної нотаріальної контори не треба, оскільки вони звернулися до неї в установлений законом строк.    

Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що при житті їхня мати бажала, щоб все належне їй майно після її смерті перейшло йому та ОСОБА_2, позивач обіцяв матері не претендувати на спадщину. Крім того, надана позивачем заява про прийняття спадщини, яка засвідчена приватним нотаріусом Кіровського району АР Крим, викликає у нього сумніви щодо дати її складання. Сам він та його брат ОСОБА_2 звернулися до Джанкойської міської державної нотаріальної контори у встановлений законом строк. Вважає, що позивачем без поважних причини пропущений строк звернення до нотаріальної контори.

Заслухавши сторони, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_4, про що ІНФОРМАЦІЯ_2 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Джанкойського міськрайонного управління юстиції АР Крим було зроблено відповідний актовий запис №479 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1

Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 4,9641 га, яка розташована на АДРЕСА_2.

Позивач ОСОБА_1 та відповідачі по справі ОСОБА_2 і ОСОБА_3 – сини померлої ОСОБА_4, є спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвами про їх народження.

Як вбачається з відповіді Джанкойської міської державної нотаріальної контори, із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року, звернулись її сини – ОСОБА_3 та ОСОБА_2, заведена спадкова справа №46 за 2010 рік, заповіт померлою не посвідчувався.

Доводи позивача про те, що він своєчасно не звернувся до Джанкойської міської державної нотаріальної контори у зв’язку з тим, що 29.01.2010 року при складанні заяви про прийняття спадщини приватний нотаріус Кіровського району АР Крим ОСОБА_5 роз’яснила йому, що до Джанкойської міської державної нотаріальної контори йому звертатися не треба, його заява буде передана електронною поштою, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та спростовуються відповіддю приватного нотаріуса Кіровського району АР Крим ОСОБА_5, згідно якої при засвідченні 29.01.2010 року справжності підпису ОСОБА_1, нею позивачеві був роз’яснений передбачений законом порядок подання заяви про прийняття спадщини, а саме: необхідність у шестимісячний строк із дня смерті спадкодавця подати заяву про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини.

Між тим, позивач в межах встановленого законом строку написав заяву про прийняття спадщини, справжність його підпису на заяві нотаріально засвідчено, але ця заява не була ним подана до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. У цей же час судом беззаперечно встановлено, що заява про прийняття спадщини написана саме позивачем, у встановлений законом строк і ця заява дійсно відповідає його волевиявленню.

Доводи відповідача про те, що заява про прийняття спадщини позивачем складена після спливу встановленого законом шестимісячного строку із дня смерті спадкодавця суд вважає надуманими та не приймає до уваги.  

Показання свідка ОСОБА_6, яка була допитана в судовому засіданні за клопотанням відповідача ОСОБА_3, про те, що позивач обіцяв матері не приймати спадщину, та сам не хотів її приймати, не стосуються пропуску позивачем встановленого законом строку подання заяви про прийняття спадщини, тому не можуть бути прийняти судом до уваги.

Таким чином, суд вважає, що позивачем доведено поважність причин пропуску строку, передбаченого законом для прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Відповідно до статті 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов, суд визначає позивачеві додатковий строк 2 місяця для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4.

З урахуванням викладеного, на підставі статті 1272 Цивільного кодексу України, керуючись статтями 10, 60, 88, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,На підставі статті 1272 Цивільного кодексу України, керуючись статтями 10, 60, 88, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини – з адовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю м. Первомайськ Одеської області додатковий строк 2 (два) місяця для подання заяви про прийняття спадщини, що залишалась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 .

    Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому частиною 4 статті 295 Цивільного процесуального кодексу України .

    Суддя                             Спасьонова О.А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація