Судове рішення #13195465

  справа №1519/2а-452/11    

     

ПОСТАНОВА

Іменем    України  

„21” січня 2011 року                                             м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Гуревського В.К.,

при секретарі – Кузнецовій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, а саме зобов’язання перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

 

29 жовтня 2010 р. ОСОБА_1  звернулась до суду з адміністративним позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та про зобов’язання вчинити певні дії, вказуючи на те, що відповідачем, в порушення ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, ст. 43 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (в редакції до внесення змін) з 17 червня 2009 року державна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років здійснюється в розмірі нижчому, ніж передбачено законом. Зменшення розміру такої допомоги, є неприпустимим, оскільки суперечить ст.ст.22,46 Конституції України. Позивач просила стягнути з відповідача загальну суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18 грудня 2008 р. по 21 жовтня 2010 р в розмірі 12457,0 грн. Крім того, позивачка просила зобов’язати відповідача призначити та сплачувати їй, відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” - щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця, до закінчення строку передбаченої законом виплати, а саме: з 21 жовтня 2010 р. по 18 грудня 2011 р.

Ухвалою суду від 21 січня 2010 р. вимоги ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в частині стягнення з відповідача загальної суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 18 грудня 2008 р. по 23 січня 2010 р. у відповідному розмірі були залишені без розгляду, у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.

В частині розгляду позовних вимог щодо стягнення з відповідача суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 січня по 21 жовтня 2010 р. у відповідному розмірі, а також вимоги щодо зобов’язання відповідача призначити та сплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця до закінчення строку передбаченої виплати починаючи з 21 жовтня 2010 р. по 18 грудня 2011 р. позивачкою не був пропущений строк позовної давності. Отже, суд в даному провадженні розглядає позовні вимоги лише в частині за вищевказаний період.

Від відповідача надійшло заперечення на вищевказаний позов, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі наступного. Так, 01.01.2008 року набрали чинності зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Оскільки саме така сума нараховується та виплачується позивачці як щомісячна допомога на дитину, представник відповідача просила в позові відмовити.

Сторони в судове засідання з’явилися, позивач наполягав на задоволенні позовної заяви, представник відповідача позов не визнав.

Дослідивши наявні в справі докази, оцінивши  повідомлені позивачем, відповідачем обставини  суд дійшов висновку, що є наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення. Вимоги адміністративного позову не підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_2, що підтверджується відповідною копією свідоцтва про народження.

Будучи застрахованою особою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, позивач перебуває на обліку в управлінні соцзахисту населення в Малиновському районі м. Одеси. Допомога призначена на період її соціальної відпустки з 18 грудня 2008 року по 18 грудня 2011 року.

Відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року, який набрав чинності з 01.01.2001 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Зазначена стаття була виключена на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 27.12.2007 року. Дія цієї статті відновлена рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року. Цим судовим рішенням відновлена дія пункту 5 розділу ІХ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до якого до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.

Крім того, статтею 4 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 року, який прийнятий на виконання Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», дія якої також відновлена рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, визначено, що виходячи з можливостей Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, виплата, передбачена ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлюється в розмірі, не нижчим ніж 23% прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Правовідносини між сторонами з приводу нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років також регулюються нормами Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в новій редакції від 22.03.2001 року, який набрав чинності з 01.01.2002 року.

Стаття 15 цього закону в редакції до 28.12.2007 року встановлювала надання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років.

Згідно п.3 розділу VIII Прикінцевих положень даного Закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтями 15, 18 і 20 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.

Таким чином, на законодавчому рівні з часу набранням законами чинності виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку передбачена в частковому співвідношенні до прожиткового мінімуму, а не в повному обсязі.

Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року внесені зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Посилання позивача на неконституційність положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», якими зменшений розмір виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, що є порушенням ч.3 статті 22 Конституції України, суд не приймає до уваги, оскільки звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не відбувалось. Порядком введення в дію законів, які встановлюють таку виплату, передбачена виплата допомоги лише в частковому співвідношенні до прожиткового мінімуму з поступовим збільшенням, а не в повному розмірі прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до Законів України. Управління праці та соціального захисту населення Малиновської районної адміністрації, та Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси здійснювало нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в рамках Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції від 27.12.2007 року.

Конституційний Суд України, розглядаючи питання щодо неконституційності внесення Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 27.12.2007 року змін до законів України щодо скасування чи зміни обсягу прав і обов’язків, пільг, компенсацій або гарантій (рішення № 10-рп від 22.05.2008 рік) та скасовуючи ці зміни, не визнав неконституційними п.23 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Згідно ст.147 Конституції України невідповідність тих чи інших положень закону та інших правових актів Конституції України належить лише до компетенції Конституційного Суду України.

Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, беручі до уваги застосуванням суб’єктом владних повноважень при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до 3-х років положень Закону України «Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми», які не визнані неконституційними, за відсутністю визначення Верховною Радою України інших розмірів виплат, ніж ті, що передбачені зазначеним законом, суд вважає, що підстав для визнання дій відповідача протиправними немає. Відсутні також підстави для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок грошової допомоги та стягнення грошової заборгованості.

  Що стосується перерахунку допомоги на майбутнє (2011 рік), то в задоволенні даної частини суд вважає за необхідне також відмовити, оскільки відсутні факти порушення прав позивачки у майбутньому.

Керуючись ст.ст. 9-11,70,99, 100, 159-163,167, 183-2 КАС України, суд

 

ПОСТАНОВИВ:

 

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі управління соціального захисту населення про стягнення з   відповідача суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 січня 2010 р. по 21 жовтня 2010 р. у відповідному розмірі, а також вимоги щодо зобов’язання відповідача призначити та сплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця до закінчення строку передбаченої виплати починаючи з 21 жовтня 2010 р. по 18 грудня 2011 р. – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя                                   Гуревський В.К.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація