Апеляційний суд Запорізької області
Судова палата з цивільних справ
Україна, 69000, м.Запоріжжя, пр.Леніна,162
Суддя 1-ї інстанції Галущенко Ю.А. Суддя доповідач Бондар М.С .
25 січня 2011 року Справа № 22-421/11
У Х В А Л А
Іменем України
Коллегія судової палаті з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючий - суддя : Бондар М.С., судді: Гончар О.С., Кухар С.В.
секретар - Волчанова І.М.
при участі: прокурора - адвоката -
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за
апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу судді Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 26.11.2010 року у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту, -
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення юридичного факту зазначаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько – ОСОБА_2, після смерті якого відкрилася спадщина. В нотаріальній конторі, куди вона звернулася з заявою про прийняття спадщини, відмовили у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно, оскільки у свідоцтві про смерть батька в прізвищі батька допущена помилка. Замість ОСОБА_2 зазначено ОСОБА_2.. Тому просила встановити той факт, що вони є донькою померлого.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 26.11.2010 року у відкритті провадження у справі відмовлено, так як суддя вбачив у зверненні заявника спір про право.
У скарзі ОСОБА_1 просила скасувати прийняту ухвалу, посилаючись на її необґрунтованість і неузгодженість з нормами процесуального права.
Заслухавши заявника, колегія суддів судової палаті з цивільних справ апеляційного суду дійшла до висновку, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.312 ЦПК суд апеляційної інстанції може змінити ухвалу суду першої інстанції у разі правильного по суті вирішення питання, але з помилковим застосуванням процесуальних норм.
У своєму зверненні до суду заявник просив встановити юридичний факт, а саме факт родинних стосунків. Обґрунтування заяви зводилось до того, що у свідоцтві про смерть у написанні прізвища її померлого батька допущена помилка і це є перешкодою для отримання спадщиною.
За змістом ч.2 ст.256 ЦПК суд в порядку окремого провадження може встановити юридичний факт, якщо законом не визначено іншого порядку його встановлення.
Статтею 22 Закону Законом України " Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що в несення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Таким чином, на цей час існує встановлений законом порядок поновлення ( зміни) документу про акт громадянського стану.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції неправильно встановлені обставини справи та неправильно застосовані норми матеріального права, а тому ухвала підлягає зміні в частині правового обґрунтування мотивів відмови.
Керуючись ст.307,312,313,314,315,317 ЦПК України, судова колегія, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу судді Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 26.11.2010 року цій у справі про відмову у відкриття провадження у справі змінити в частині його правового обґрунтування.
Ухвала судової колегії може бути оскаржена безпосередньо до Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: Судді: