Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22-ц-210/11 Головуючий у суді І-ї інстанції Панфілова А.В.
Категорія 48 Доповідач Сукач Т. О.
РІШЕННЯ
Іменем України
20 січня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі :
Головуючого – Бубличенко В.П.
суддів Сукач Т.О.
Фомічова С.Є.
при секретарі Савченко Н.В..
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на утримання дитини та дружини, за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Кіровського районного суду міста Кіровограда 17 листопада 2010 рок і
в с т а н о в и л а :
В травні 2010 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на утримання дитини та на своє утримання. В обґрунтування вимог зазначала, що з 24 листопада 2006 року вона перебуває в шлюбі з відповідачем. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син - ОСОБА_5. Син проживає разом з нею на перебуває на її утриманні. Відповідач матеріальної допомоги на утримання сина не надає.
В даний час вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і також має право на утримання від відповідача.
Посилаючись на зазначені обставини та ст.180, ч.2 ст.84 СК України просила суд задовольнити її вимоги.
Рішенням Кіровського районного суду міста Кіровограда від 17 листопада 2010 року позов задоволено частково. З відповідача на користь позивачки на утримання сина, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, стягнуто аліментів в розмірі ј частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 30 % від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 05.05.2010 року і до 09.05.2027 року, та на її утримання - щомісячно 300 грн. з часу пред’явлення позову і до досягнення дитиною трирічного віку, тобто з 05.05.2010 року по 09.05.2012 року.
В апеляційній скарзі відповідач ставить питання про скасування рішення суду в частині вирішення вимог про стягнення коштів на утримання позивачки та просить ухвалити в цій частині нове рішення, яким аліменти на її утримання визначити в розмірі 1/10 частини усіх видів його заробітку (доходів). Зазначає, що, визначаючи розмір аліментів на утримання позивачки, суд в рішенні зазначив, але не врахував його стан здоров’я та матеріальний стан. За рішенням суду з нього стягнуто 50 % заробітку, що на його думку є несправедливим.
Рішення суду в частині стягнення аліментів на утримання сина відповідачем не оскаржується.
Заслухавши доповідача, пояснення відповідача, який підтримував доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу позивачки, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду у встановлених ст.303 ЦПК України межах, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду повинне бути змінено з таких підстав.
Судом встановлено, що сторони знаходяться в шлюбі з 24 листопада 2004 року, від шлюбу мають неповнолітнього сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом із позивачкою, оскільки сторони фактично припинили шлюбні відносини й мешкають окремо. З 18 серпня 2009 року позивачка перебуває у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.3,4,16,17).
За змістом частини 2 статті 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка –батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
Частиною 1 статті 80 СК України передбачено, що аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) з другого подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.
В позовній заяві позивачка просила суд стягнути з відповідача кошти на своє утримання в розмірі ј частини від його заробітку (доходу).
Відповідно до частини 1 статті 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь.
Стягуючи з відповідача на утримання позивачки аліменти не в у частці від заробітку (доходу) відповідача, а в твердій грошовій сумі, суд на порушення вимог ст.ст.213,214 ЦПК України, свій висновок належним чином не мотивував.
В апеляційній скарзі, не заперечуючи проти того, що він повинен утримувати позивачку під час перебування її у відпустці по догляду за дитиною, відповідач зазначає, що його заробітна плата без утримання обов’язкових платежів складає 1530 грн., він хворіє на захворювання, лікування яких потребує матеріальних затрат, а тому на утримання позивачки може сплачувати аліменти у розмірі 1/10 частини свого заробітку.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач працює в управлінні фізичної культури та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації і отримує заробітну плату в розмірі 1 530, 32 грн., хворіє на виразкове захворювання та простатит, перебуває на диспансерному обліку (а.с.18-23,44).
Право на утримання дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу (частина 4 статті 84 СК України).
За таких обставин колегія суддів вважає, що доводи відповідача про його матеріальний стан, стан його здоров’я заслуговують на увагу та є підставою для зміни рішення суду першої інстанції і стягнення на утримання позивачки аліментів у розмірі 1/8 частини заробітної плати (доходу) відповідача.
Неправильне застосування судом матеріального права та порушення норм процесуального права відповідно до пункту 4 частин 1 статті 309 ЦПК України є підставою для зміни в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.307,309,313,314,316 ЦПК України колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Рішення Кіровського районного суду міста Кіровограда від 17 листопада 2010 року в частині вирішення судом позову про стягнення аліментів на утримання ОСОБА_3 змінити, стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 аліменти на її утримання в розмірі 1/8 частини всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з 5 травня 2010 року до досягнення сином трьох років, тобто до 9 .05. 2012 року.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді