Справа № 2-10/2010
РІШЕННЯ
іменем України
26 листопада 2010 року
Новосанжарський районний суд Полтавської області, в складі :
головуючого – судді Киричка С.А.
при секретарі – Авакян Л.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нові Санжари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі Полтавської області про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі Полтавської області у якому просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі щодо відмови йому в перерахунку пенсії відповідно статей 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч.3 ст.67 вказаного закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом із 01.11.2009 року протиправними та зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно ст.ст.50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням частини 3 статті 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом із 01.11.2010 року на момент виплат з урахуванням проведених виплат та провести відповідні виплати. Окрім того просив стягнути із відповідача витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії та інвалідом 2 групи, внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до положень Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” йому призначено пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю як інваліду 2 групи у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Розміри призначеної і виплачуваної йому на даний час пенсії не відповідає розмірам, установленим законом та є нижчими, оскільки не враховано підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який є вихідним критерієм при обчислення розміру мінімальної пенсії за віком.
04.11.2010 року позивач уточнив позовні вимоги та просив та зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно ст.ст.50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням частини 3 статті 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом із 01.11.2010 року по 31 березня 2010 року та з 01 липня 2010 року з урахуванням проведених виплат та провести відповідні виплати.
Відповідач надав заперечення на позов, в яких просить суд у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування своїх доводів зазначив, що при вирішенні питань пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи органи Пенсійного фонду керуються постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.08, згідно з якою для учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у 1987-1990 роках, інвалідів 2 групи встановлено доплату в розмірі 8200 грн. А також постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08, якою встановлено розміри додаткових пенсій за шкоду заподіяну здоров’ю відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема для 1 категорії інвалідам другої групи – 20 відсотків. При цьому, зважаючи на відсутність інших нормативних актів, вважає вказані постанови Кабінету Міністрів нормативними документами, які регулюють питання пенсійного забезпечення та обов’язковими для виконання.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали уточнені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених в письмовому запереченні.
Виходячи із пояснень позивача та його представника, відповідача та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, від 21.06.1994 року, а також інвалідом 2 групи відповідно довідки НОМЕР_2 , через захворювання, пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою Новосанжарського районного суду від 06.05.2009 року постановлено зобов’язати Управління пенсійного фонду в Новосанжарському районі Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19 січня 2009 року відповідно до вимог ч.4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 75 відсотків мінімальних пенсій за віком в розмірі встановленому ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
На підставі вказаної постанови управлінням Пенсійного фонду в Решетилівському районі позивачу здійснено перерахунок пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 75 відсотків мінімальних пенсій за віком, із 19.01.2009 року з розміру мінімальної пенсії за віком 498 грн.
Позивач звертався до відповідача із заявою про збільшення розміру пенсії у зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність із 01.11.2009 року, однак йому було відмовлено.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров»я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ ( надалі – Закон).
Відповідно до ч.3 ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Виходячи з положень ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, суд не вважає перешкодою для застосування даної величини( мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком. А відсутність іншого визначення мінімального розміру пенсії за віком не може бути підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи те, що мінімальний розмір пенсії за віком згідно частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (набрав чинності з 01 січня 2004 року) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розрахунок державної і додаткової пенсії позивачу повинен здійснюватися із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст.1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 листопада 2009 року - 573 гривень, з 1 січня 2010 року - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання державної пенсії у розмірі передбаченому частиною четвертою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії у розмірі, визначеному ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням частини першої статті 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 01.11.2009 року.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України» та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Керуючись ст. 8, 19, 22, 46, 55, 64, 95, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 49,50,54,67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 ЗУ " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 212-215 ЦПК України,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку призначеної пенсії відповідно до ч.4 ст.54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням частини 3 статті 67 зазначеного Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 листопада 2009 року незаконними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі Полтавської області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.4 ст.54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням частини 3 статті 67 зазначеного Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 листопада 2009 року по 31 березня 2010 року та з 01 липня 2010 року та провести відповідні виплати.
Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати на ІТЗ розгляду справи в суді в розмірі 37 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення надруковане суддею власноручно та є оригіналом.
Суддя Новосанжарського
районного суду С.А.Киричок
- Номер: 22-ц/781/1562/16
- Опис: про встановлення порядку користування земельною ділянкою
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-10
- Суд: Апеляційний суд Кіровоградської області
- Суддя: Киричок Станіслав Анатолійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.12.2015
- Дата етапу: 07.06.2016
- Номер: 22-ц/781/279/16
- Опис: про встановлення порядку користування зем. ділянкою
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-10
- Суд: Апеляційний суд Кіровоградської області
- Суддя: Киричок Станіслав Анатолійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.12.2015
- Дата етапу: 23.12.2015
- Номер: 22-ц/781/1563/16
- Опис: заява про відновлення втраченого судового провадження
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-10
- Суд: Апеляційний суд Кіровоградської області
- Суддя: Киричок Станіслав Анатолійович
- Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.06.2016
- Дата етапу: 07.07.2016
- Номер: 2-зз/126/2/2024
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-10
- Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
- Суддя: Киричок Станіслав Анатолійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.04.2024
- Дата етапу: 01.04.2024
- Номер: 2-зз/126/2/2024
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-10
- Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
- Суддя: Киричок Станіслав Анатолійович
- Результати справи: скасування заходів забезпечення позову, доказів
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.04.2024
- Дата етапу: 08.04.2024
- Номер: 2-зз/126/2/2024
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-10
- Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
- Суддя: Киричок Станіслав Анатолійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.04.2024
- Дата етапу: 08.04.2024