Справа № 2-6430/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2010 року м. Димитров
Димитровсьий міський суд Донецької області у складі:
головуючої – судді Перекупка І.Г.,
при секретарі Трифонової І.О.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бояр С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Димитров Донецької області справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про безоплатне забезпечення вугіллям на побутові потреби,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся з позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про безоплатне забезпечення вугіллям на побутові потреби. В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 пояснив, що 19 вересня 1985 року його було прийнято до тресту «Красноармійськвуглебуд» Димитровського ШСУ № 2, яке пізніше стало назватися Державне відкрите акціонерне товариство «Вуглебуд» (далі ДВАТ «Вуглебуд») де проробив до 04 жовтня 1994 року, що підтверджується записом у трудової книзі та довідкою наданою ДВАТ «Вуглебуд». До 1996 року трест «Красноармійськвуглебуд» знаходилося у складі виробничого об'єднання «Красноармійськвугілля». Наказом від 29 червня 1996 року № 315«а» Міністерства вугільної промисловості було реорганізовано трест «Красноармійськвуглебуд» на Державне відкрите акціонерне товариство «Вуглебуд», що підтверджується довідкою, наданою з архівного відділу Димитровської міської ради від 14 жовтня 2009 року № 08-20-102.
Відповідно до Галузевої Угоди, «Гірничого Закону України» позивач має право на отримання безоплатного палива на побутові нужди яке здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру.
Безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого Підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі:
- на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки - 7,5 років;
• - на роботах, пов'язаних з підземними умовами, чоловіки - не менше 15 років, жінки -12,5 років;
• - на роботах у технологічному ланцюжку і на поверхні діючих і тих, що будуються, шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтовуглебудівельних підприємствах чоловіки не менше 20 років, жінки - 15 років.
Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. На підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Особи, які мають право на безоплатне забезпечення побутовим вугіллям, але пішли на пенсію з підприємств інших галузей економіки України, забезпечуються паливом на побутові потреби відповідно до ст. 43, 48 «Гірничого закону України» за останнім місцем роботи на вуглевидобувному (перероблювальному) або шахтовуглебудівельному підприємстві.
У судовому засіданні позивач на позовних вимогах наполягав.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав та пояснив суду, що згідно ст. 43 Гірничого Закону України підприємства по добичі вугілля безкоштовно надають вугілля на побутові нужди наступним категоріям громадян:
пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок: на роботах, пов'язаних із підземними умовами - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
Згідно Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року № 889-ІV з доповненнями та змінами: не обкладається податком вартість вугілля та вугільних брикетів, безкоштовно наданих в об’емах та по переліку професій, встановлених Кабінетом Міністрів України платнику податків з числа осіб, перебуваючи у трудових відносинах з вугледобувними підприємствами, а також:
а) непрацюючими пенсіонерами, маючими стаж роботи не менше 20 років на поверхні шахти;
б) осіб, які отримали інвалідність внаслідок увіччя чи професіонального захворювання під час роботи на такому підприємстві;
в) члену сім’ї загиблого працівника, отримуючому пенсію внаслідок з утратою годувальника.
Крім того, представник відповідача посилаючись на «Галузеву угоду» пояснив, що порядок забезпечення побутовим паливом визначений п. 12.10. «Галузевої Угоди» укладеної між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками України. У вказаному пункті зазначено, що правом на безкоштовне отримання побутового палива мають особи при наявності достатнього стажу і забезпечується побутовим вугіллям тим підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. Це означає, що оскільки позивач звільнився з підприємства ДВАТ «Вуглебуд» саме у зв'язку із звільненням на пенсію, відповідач по справі не несе жодних зобов'язань, щодо забезпечення позивача безкоштовним паливом на побутові потреби. Окрім цього у своїй повсякденній діяльності ДП «Красноармійськвугілля» та його відокремлені підрозділи керуються «Колективним договором на 2007 р.» Згідно п. 10.12. забезпечення побутовим паливом здійснюється тією шахтою, з якої працівники вийшли на пенсію. Також слід зазначити, що ДП «Красноармійськвугілля» у порядку виключення надавало у 2007 році вугілля на побутові потреби із зазначенням про необхідність звернутись до Облдержадміністрації та Кабінету Міністрів України стосовно вирішення питання забезпечення безкоштовним вугіллям працівників, що були звільнені на пенсію з інших підприємств вугільної галузі. На підставі викладеного представник відповідача наполягав,що вимоги позивача з приводу зобов'язання ДП «Красноармійськвугілля» надавати паливо відповідно до діючого законодавства на побутові потреби працівникам, що вийшли на пенсію з інших підприємств, які не відносяться до структури ДП «Красноармійськвугілля» безпідставними, необґрунтованими.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вивченням трудової книжки (а. с. 9-21) на ім’я ОСОБА_1 встановлено, що останній з 19 вересня 1985 року по 04 жовтня 1994 року, працював у тресті «Красноармійськвуглебуд» Димитровського ШСУ № 2.
Згідно рішення виконавчого комітету Димитровськоїх міської Ради народних депутатів від 13 листопада 1996 року № 416 реорганізовано Державний спеціалізований вуглебудівний трест «Красноармійськвуглебуд» в Державне відкрите акціонерне товариство «Вуглебуд». (а. с. 24).
Згідно довідки ДВАТ «Вуглебуд», ОСОБА_1 працював на вказаному підприємстві з 19 вересня 1985 року по 04 жовтня 1994 року. ДВАТ «Вуглебуд» по 1997 рік входило у склад в/о «Красноармійськвугілля». (а. с. 28).
Згідно довідки Управління пенсійного фонду України в м. Димитров Донецької області, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФ України в м. Димитров з 01 січня 1991 року. Останнє місто роботи Димитровське шахто будівельне управління № 2.
Крім того, згідно п. 12.10. «Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об’єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості з доповненнями та змінами» передбачено, що порядок забезпечення паливом на побутові потреби і компенсації витрат за спожиті електроенергію та газ працівниками і пенсіонерами Підприємств вугільної промисловості встановлюється колективними договорами на Підприємствах відповідно до Гірничого закону України, цієї Угоди, а також, (до приведення нормативно-правових актів у відповідність до Гірничого закону), чинною «Інструкцією про порядок забезпечення трудящих виробничих одиниць, підприємств і організацій вугільної промисловості паливом на побутові потреби» від 11.05.76 р. Мінвуглепром за участю Профспілок після прийняття змін до ч.8 ст. 43 Гірничого закону України протягом трьох місяців підготує і подасть на затвердження в установленому порядку проект нормативно-правового акту про порядок звільнення робітників і пенсіонерів гірничих підприємств від сплати за використані електроенергію та газ.
Безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру. Списки вуглеотримувачів складаються щорічно з 1 по 15 грудня, станом на 1 грудня, підписуються за згодою з профкомом керівником підприємства, головним бухгалтером, відділом кадрів. На тих, що поступили пізніше складаються додаткові списки.
Інваліди і ветерани війни, інваліди праці вугледобувних, вуглепе-реробних, шахтовуглебудівельних підприємств, та ветерани праці, які відпрацювали в галузі необхідний термін, обумовлений цим пунктом Угоди, сім'ї загиблих на виробництві, непрацюючі вдови померлих працівників і пенсіонерів, що мають право на отримання пенсії в зв'язку з втратою годувальника, забезпечуються вугіллям вугледобувними, вугле-переробними, шахтовуглебудівельними підприємствами безоплатно.
Доставка палива інвалідам праці, батькам або вдовам загиблих на Підприємствах вугільної промисловості проводиться безоплатно, якщо вони не працюють.
Безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого Підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі:
- на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки -
7,5 років;
• - на роботах, пов'язаних з підземними умовами, чоловіки - не менше 15 років, жінки - 12,5 років;
• - на роботах у технологічному ланцюжку і на поверхні діючих і тих, що будуються, шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтовуглебудівельних підприємствах чоловіки не менше 20 років, жінки- 15 років.
Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. На Підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Особи, які мають право на безоплатне забезпечення побутовим вугіллям, але пішли на пенсію з підприємств інших галузей економіки України, забезпечуються паливом на побутові потреби відповідно до ст. 43, 48 Гірничого закону України за останнім місцем роботи на вуглевидобувному (перероблювальному) або шахтовуглебудівельному Підприємстві.
Категорії осіб, яким забезпечується безоплатна доставка вугілля, установлюються колективними договорами на Підприємствах.
Працівникам Підприємств з видобутку (переробки) вугілля, шахтовуглебудівельних підприємств, непрацюючим пенсіонерам цих Підприємств, іншим особам, що мають право на безоплатне отримання вугілля, що відпрацювали вищевказаний термін, але живуть у будинках з центральним або іншим непічним опаленням, компенсуються витрати з оплати за комунальні послуги (за газ і електроенергію) за фактичними витратами на один будинок або квартиру, але не більше ніж на суму вартості установленої норми відпуску вугілля на побутові потреби на рік.
Право на безоплатне забезпечення вугіллям і його доставку поширюється на непрацюючих інвалідів з дитинства після смерті батьків, які за життя користувались цими пільгами, якщо це передбачено колективним договором на Підприємстві.
Пенсіонери, інваліди праці, сім'ї загиблих і померлих, що одержували паливо на побутові потреби відповідно до діючих раніше нормативних документів до набрання чинності Гірничого закону України зберігають право на його одержання на попередніх умовах (безоплатно або за пільговими цінами) згідно із цією Угодою та Інструкцією із забезпечення побутовим паливом. Пільгова ціна побутового палива для осіб, визначених розділом II інструкції 1976 р. встановлюється колективним договором на Підприємстві, але не може перевищувати 50% відпускної ціни, що склалася по Підприємству.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 07.10.99 суми витрат, пов'язаних з безоплатним наданням вугілля на побутові потреби і компенсації за газ і електроенергію працівникам Підприємств вугільної промисловості, непрацюючим пенсіонерам, що мають вищезазначений стаж роботи, інвалідам із числа осіб, що одержали під час роботи на цих Підприємствах каліцтво, професійне захворювання, а також інвалідів загального захворювання, якщо вони користувались цим правом до настання інвалідності, сім'ям загиблих на виробництві, що одержують пенсію в зв'язку з утратою годувальника, відносяться на валові витрати Підприємств. Інші витрати з забезпечення пільговим побутовим паливом забезпечуються за рахунок власних коштів Підприємств.
Працівники інших Підприємств, не зазначених в цьому пункті, забезпечуються пільговим паливом на побутові потреби за рахунок власних коштів Підприємства відповідно до колективних договорів.
Вугільні Підприємства можуть компенсувати працівникам, непрацюючим пенсіонерам та інвалідам, сім'ям загиблих вартість комунальних послуг, не передбачених законодавством і цією Угодою, за рахунок власних коштів, якщо це передбачено в колективному договорі.
Виключення із списків осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби, здійснюється спільним рішенням керівництва підприємства та профспілкового комітету з зазначенням обгрунтування.
Згідно ст. 43 Гірничого Закону України підприємства по добичі вугілля безкоштовно надають вугілля на побутові нужди наступним категоріям громадян:
пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок: на роботах, пов'язаних із підземними умовами - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
З урахуванням викладенного свідчить, що ОСОБА_1 працював на ДВАТ «Вуглебуд», з 19 вересня 1985 року по 04 жовтня 1994 року. ДВАТ «Вуглебуд» по 1997 рік входило у склад в/о «Красноармійськвугілля» тобто у позивача є всі підстави забезпечення паливом на побутові потреби в/о «Красноармійськвугілля».
З урахуванням вище викладеного, керуючись вимогами п. 12.10. «Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об’єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості з доповненнями та змінами», ст. 43 Гірничого Закону України, ст.ст.10, 11, 57, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд,-
В И Р I Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про відновлення прав та соціальних гарантій працівників гірничих підприємств, задовольнити.
Зобов’язати Державнє підприємство «Красноармійськвугілля» забезпечити ОСОБА_1 безоплатним побутовим вугільним паливом за нормою 5,9 тонн на рік з часу вступу данного рішення до законної сили.
Рішення суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь в справі і не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя