КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2011 року Справа № 2а-3799/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Петренко О.С.
за участю секретаря: Господарікова М.О.
представників:
позивача Стойко А.В.
Салюк Н.В.
відповідача Шарко Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: прокурора Кіровського району, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія Укренерго", в інтересах якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" в особі інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області
до відповідача: КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги"
про стягнення штрафу, суд -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кіровського району, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія Укренерго", в інтересах якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" в особі інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 17000 грн.
Обгрунтувавши тим, що постановою №1/30-0103 від 13.07.10 року на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику накладено штраф у розмірі 17000 грн. Оскільки вказана сума штрафу добровільно відповідачем до Державного бюджету України у встановлений строк не перерахована, прокурор просить стягнути їх примусово.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання прибув та позовні вимоги не визнав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в запереченні з наступних підстав.
На думку відповідача, даний позов підписаний особою, у якої відсутнє право на звернення до суду, оскільки з боку відповідача не було вчинено жодних дій, які б порушували інтереси держави. Також відповідач вважає, що відносини, які виникли між позивачем і відповідачем регулюються Кодексом про адміністративні правопорушення України, так як в діях КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" не було складу адміністративного правопорушення (проступку). Поряд з цим, відповідач не вбачає своєї провини у вчиненому правопорушенні, тому що КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" є власністю Кіровоградської міської ради, якою не було закладено в кошторис видатків статтю витрат на обставини, що були вказані в приписі № 01/30-0026 від 15.02.2010 року. Розгляд справи, по результатам якої було винесено постанову №01/30-0103, було проведено без участі відповідача, що є на його думку порушенням ст. 268 КпАП України.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються у відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Статтею 60 КАС України визначено, що у випадках встановлених законом, прокурор може звернутися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
У відповідності до статуту, комунальний заклад "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" є багатопрофільним, лікувально-профілактичним, засновниом якого є Кіровоградська міська рада, юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, гербову та круглі печатки зі своїм найменуванням, штампи, бланки (а.с. 47-53).
У судовому засіданні встановлено, що КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" є споживачем електричної енергії та є об'єктом державного енергетичного нагляду.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначаються, а відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі регулюються Законом України “Про електроенергетику”.
Відповідно до статті 9 цього Закону та пункту 1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, державний нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року № 422 “Про державний енергетичний нагляд” безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд вказаним Положенням, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”.
Частиною 4 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, безперешкодного доступу до електричних і тепловикористо-вуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
В ході судового розгляду справи встановлено, що 12.02.2010 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймачів споживачів, які мають струмоприймачі 1-ї категорії та особливої групи. За результатами обстеження складено акт № 01/30-0048 від 12.02.2010 року /а.с. 11-12/, на підставі якого головному лікареві Мінічу О.П. виданий для обов'язкового виконання припис № 01/30-0026 від 15.02.2010 рок. Акт та припис були особисто вручені головному лікареві Мінічу О.П., про що свідчить його підпис /а.с. 12,13/.
Про виконання припису в цілому лікарня повинна була повідомити інспекцію Держенергонагляду до 15.05.2010 року.
03.06.2010 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження лікарні з питання перевірки виданого припису № 01/30-0026 від 15.02.2010 року. При цьому було виявлено, що із 19-ти пунктів припису не виконано 11, що було зафіксовано в акті перевірки № 01/30-0254 від 03.06.2010 року, на підставі якого складено акт перевірки (протокол) № 01/30-0254 від 03.06.2010 року щодо накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику згідно з Постановою КМУ № 1312 від 21.07.1999 року./а.с. 14-15/. Обстеження проводилось в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання, що перевіряється - інженера енергетичної служби Сподіна І.І. Акт перевірки був вручений особисто головному лікарю Мінічу О.П., про що свідчить його підпис. Акт перевірки (протокол) вручений через поштове відділення зв'язку 02.07.2010р. та отриманий уповноваженою Краснокутською, про що свідчить поштове повідомлення про вручення(а.с. 16).
За результатами перевірки дотримання законодавства про електроенергетику КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" встановлено, що споживач не додержується вимог пункту 5.1.8. «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених наказом Мінпаливенерго № 258 від 25.07.2006р., підпунктів 4, 5 і 13 пункту 10.2 „Правил користування електричною енергією", затверджених постановою від 31.07.1996р. № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17 жовтня 2005 р. № 910), частин 2, 3 статті 26 Закону України «Про електроенергетику»та ухиляється від виконання припису № 01/30-0026 від 15.02.2010р., за що несе відповідальність, передбачену частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику».
На підставі вищевикладеного, керуючись статтею 27 Закону України «Про електроенергетику», «Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99р. № 1312, інспекцією енергонагляду в Кіровоградській області накладено штраф на КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме: 17000,00 (сімнадцять тисяч грн.), які необхідно було сплатити до Державного бюджету протягом 30 днів з дня прийняття Постанови.
Листом (вих. № 45-768 від 29.06.2010р. з поштовим повідомленням про вручення № 124040) головного лікаря Мініча О.П. було повідомлено про те, що 06.07.2010 року відбудеться розгляд матеріалів перевірки виконання законодавства в галузі електроенергетики КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" і накладення штрафу на заклад в зв'язку з порушенням ЗУ "Про електроенергетику" (а.с. 17,18).
05.07.2010 року до інспекції Держенергонагляду надійшов лист в.о.головного лікаря Заремби В.П. із проханням про перенесення терміну розгляду питання щодо виконання законодавства про електроенергетику Кіровоградською міською лікарнею швидкої медичної допомоги до виходу головного лікаря Мініча О.П. із відпустки. (а.с. 19).
Термін розгляду вищезазначеного питання був перенесений на 13.07.2010 року, оскільки керівник інспекції Держенергонагляду, який видав направлення на здійснення заходу, згідно з пунктом 10.7. «Інструкції з проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів», затвердженої наказом Мінпаливенерго України від 24.12.2004р. № 817 (у редакції наказу Мінпаливенерго від 25.06.1008р.), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2008р. за № 714/15405, повинен протягом 15 днів із дня отримання документів для розгляду справи (29.06.10р.) прийняти рішення щодо накладення штрафних санкцій. Відповідь про це була направлена 06.07.2010р. на ім'я в.о.головного лікаря Заремби В.П. (вих.№ 45/795) та отримана 09.07.10 року уповноваженою особою - Краснокутською, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с. 20,21).
Постанова про накладення штрафу № 1/30-0103 від 13.07.2010 року була направлена рекомендованим листом 15.07.2010 року та отримана 19.07.2010 року уповноваженою особою - Краснокутською, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с. 22,23), у встановленому порядку не оскаржена, однак штраф добровільно не сплачений.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена статтею 27 Закону України "Про електроенергетику". Частиною 3 зазначеної статті визначено, що суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ч.6 ст. 27 Закону).
Процедура притягнення до відповідальності в сфері електроенергетики встановлена постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.99 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" (надалі - Положення). Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 Положення передбачено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за наведені правопорушення у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Оскільки діяльність інспекції Держенергонагляду має на меті забезпечення встановлених державою відносин і норм у сфері енергопостачання, то порушення у цій сфері завдають шкоди функціонуванню об'єднаної енергетичної системи України та забезпеченню її енергетичної безпеки. Несвоєчасне надходження штрафних санкцій до бюджету зумовлює недофінансування соціальних програм, бюджетних установ, організацій, що в цілому погіршує соціальну політику.
Правовідносини сторін є публічними. ДП НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції і який підпорядкований державному органу - Міністерству палива та енергетики України.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що правовідносини, що виникли між сторонами по справі регулюються безпосередньо Кодексом України про адміністративні правопорушення. При цьому за Кодексом України про адміністративні правопорушення суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення є фізична особа (у тому числі службова), а не юридична особа (підприємство, установу, організацію). Тому відсутні правові підстави для застосування Кодексу України про адміністративні правопорушення до правовідносин, пов'язаних зі стягненням штрафних санкцій з суб'єктів господарювання - юридичних осіб за порушення ними встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Між тим, статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтями 239, 241 ГК України визначено, що однією з адміністративно-господарських санкцій може бути адміністративно-господарський штраф, який стягується з суб'єкта господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Згідно зі ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, накладений на відповідача штраф за порушення законодавства про електроенергетику є адміністративно - господарською санкцією, при застосуванні якої інспекція Держенергонагляду в Кіровоградській області діяла у межах повноважень, наданих Законом України "Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.99 року.
Наданий відповідачем план заходів на усунення пунктів припису "Держенергонагляду" від 15.02.2010 року № 01/30-0026 (а.с. 32-34) не є доказами повного та своєчасного виконання ним припису інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області, ухилення від виконання яких і стало підставою для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій у виді штрафу.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст.94 КАС України).
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з КЗ "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" (вул. Короленка, 56, м. Кіровоград, ідентифікаційний код 05493852; р/р №35418004001600 у ВДК м. Кіровограда, МФО 823016) до Державного бюджету України (р/р №31112106700002, банк одержувача –ГУДК в Кіровоградській області, код бюджетної класифікації 21081100, одержувач –УДК у м. Кіровограді, код одержувача 24145329, МФО 823016) штраф у сумі 17000,00 грн. ( сімнадцять тисяч гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України –з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом