СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 грудня 2010 року Справа № 5002-29/349.1-2010
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заплава Л.М.,
суддів Прокопанич Г.К.,
Остапової К.А.,
за участю представників сторін:
представник позивача, не з'явився, Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим;
представник відповідача, Бекірова Емілія Сіммарівна, довіреність № 02/14-1355 від 20.12.10, Лівадійська селищна рада;
представник третьої особи, не з'явився, державне підприємство "Лівадія";
представник третьої особи, не з'явився, державний концерн "Національне виробничо-аграрне об'єднання "Масандра";
представник третьої особи, не з'явився, Міністерство аграрної політики України;
прокуратура міста Севастополя, Ковалевич Олег Михайлович, посвідчення НОМЕР_1
розглянувши апеляційну скаргу Лівадійської селищної ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Башилашвілі О.І.) від 22.11.2010 у справі № 5002-29/349.1-2010
за позовом заступника прокурора міста Ялти (вул. Кірова, 18,Ялта,98600)
в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114,Сімферополь,95038)
до Лівадійської селищної ради (вул. Батуріна, 8,Лівадія, м. Ялта,98655)
за участю 3-х осіб Державного підприємства "Лівадія" (вул. Виноградна, 2,Лівадія, м. Ялта,98655)
Державного концерну "Національне виробничо-аграрне об'єднання "Масандра" (вул. Мира, 6,Масандра, м. Ялта,98650)
Міністерства аграрної політики України (вул. Хрещатик, 24,Київ 1,01001)
про визнання недійсним та скасування рішення
для відома: прокуратура Автономної Республіки Крим (вул.Севастопольська,21,Сфімферополь)
прокуратура міста Севастополя (вул.Павліченко,1,Севастополь)
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора міста Ялти в інтересах держави в особі Республіканського комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим звернувся до господарського суду Автономної Республіки з позовом до Лівадійської селищної ради, за участю 3-х осіб Державного підприємства "Лівадія", Державного концерну "Національне виробничо-аграрне об'єднання "Масандра", Міністерства аграрної політики України про визнання недійсним рішення Лівадійської селищної ради № 34 від 11.06.08 "Про надання дозволу ДП "Лівадія" на припинення права постійного користування земельною ділянкою орієнтовною площею 2,5га, розташовану за адресою: м. Ялта, смт. Виноградне, відділення "Чехово", район санаторію "Узбекистан" та скасування його.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 16.03.2010 у справі №2-8/349-2010 позов задоволено. Визнано недійсним рішення Лівадійської селищної ради № 34 від 11.06.2008 "Про надання дозволу державному підприємству "Лівадія" на припинення права постійного користування земельною ділянкою орієнтовною площею 2,5 га, розташованою за адресою: місто Ялта, смт. Виноградне, Бахчисарайське шосе, район санаторію "Узбекістан" та переведення її до земель запасу Лівадійської селищної ради".
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 13.04.2010 вищезазначене рішення скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Постановою Вищого господарського суду України від 20.07.2010 рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 16.03.2010 року та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 13.04.2010 скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Автономної Республіки Крим.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 22.11.2010 (суддя Башилашвілі О.І.) у справі № 5002-29/349.1-2010 позов заступника прокурора міста Ялти в інтересах держави в особі Республіканського комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим задоволено. Визнано недійсним рішення Лівадійської селищної Ради № 34 від 11.06.2008 "Про надання дозволу ДП «Лівадія»на припинення права постійного користування земельною ділянкою орієнтованою площею 2,5га, розташованої за адресою м. Ялта, смт. Виноградне, вул. Бахчисарайське шосе, район санаторію «Узбекистан»в землі запасу Лівадійської селищної ради».
Не погодившись з постановленим судовим актом, Лівадійська селищна рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції скасувати, у позові відмовити.
Доводи апеляційної скарги мотивовані порушенням судом при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, а також неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи.
На підставі розпорядження секретаря судової палати Севастопольського апеляційного господарського суду від 21.12.2010 у зв’язку з хворобою судді Градової О.Г. здійснено її заміну на суддю Остапову К.А.
У судове засідання 21.12.2010 представники Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, державного підприємства "Лівадія", Державного концерну "Національне виробничо-аграрне об'єднання "Масандра", Міністерства аграрної політики України не з’явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Від Державного концерну "Національне виробничо-аграрне об'єднання "Масандра" на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність їхнього представника.
Від Державного підприємства „Лівадія” на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв’язку з зайнятістю представника в іншому судовому засіданні.
Однак, судова колегія не вбачає підстав для задоволення заявленого клопотання Державного підприємства „Лівадія".
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Зазначена правова позиція висловлена у постанові Вищого господарського суду України від 03.06.2009 № 2-7/10608-2008.
Оскільки явка учасників процесу обов’язковою не визнавалась, а матеріали справи достатньо характеризують спірні правовідносини, підстави для відкладення розгляду справи відсутні.
З врахуванням вищенаведеного судова колегія визнала за можливе розглянути справу у відсутність нез’явившихся сторін.
На підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України, повторно розглянувши справу, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно Статуту Державного підприємства "Лівадія", затвердженого розпорядженням Міністерства аграрної політики України від 27.01.2006 №05, зареєстрованого в Департаменті правової та законопроектної роботи Міністерства аграрної політики України від 27.01.2006 №718-05-01/2006, Державне підприємство "Лівадія" було створено як державне підприємство радгосп-завод "Лівадія".
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України від 26.12.2005 №747 "Про перейменування державних підприємств "державне підприємство радгосп-завод "Лівадія" перейменовано в державне підприємство "Лівадія". Державне підприємство "Лівадія" є правонаступником майнових прав і обов'язків державного підприємства радгоспу-заводу "Лівадія". Підприємство на добровільних началах входить до складу Національного виробничо-аграрного об'єднання "Масандра". Підприємство засноване на державній власності та підпорядковане Міністерству аграрної політики України.
11.06.2008 на 26-й сесії 5-ого скликання Лівадійської селищної ради, у зв’язку з добровільною відмовою Державного підприємства "Лівадія" від земельної ділянки, було прийнято рішення №34 "Про надання дозволу ДП "Лівадія" на припинення права постійного користування земельною ділянкою орієнтованою площею 2,5га, розташованої за адресою Ялта, смт. Виноградне, вул. Бахчисарайське шосе, район санаторію "Узбекистан", в землях запасу Лівадійської селищної ради", а також зобов'язано ДП "Лівадія" розробити та надати погоджену в встановленому законом порядку технічну документацію по припиненню права постійного користування земельною ділянкою в Лівадійську селищну раду.
Прийнявши вищезазначене рішення, Лівадійська селищна рада перевищила свої повноваження, оскільки порушила приписи пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) який передбачає, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 2 та п."ж" частини З статті 84 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації відповідно до закону. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї).
Згідно пункту "а" статті 16 та частини 8 статті 149 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Рада міністрів Автономної Республіки Крим вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті.
Відповідно до частини 3,4 статті 142 Земельного кодексу України, якою керувався відповідач при прийнятті оспорюваного рішення, припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Таким чином, розпорядження, в тому числі припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності входить до складу земель державного підприємства "Лівадія" та не може передаватись у комунальну власність, належить до повноважень Кабінету Міністрів України або Ради міністрів Автономної Республіки Крим, але аж ніяк не Лівадійської селищної ради.
Таким чином, оскільки ДП "Лівадія" є державним підприємством, то припинення його права постійного землекористування згідно до вищезазначених норм права здійснюється власником земельної ділянки, тобто державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування.
Частиною 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
З урахуванням викладеного судова колегія вважає, що вимоги Лівадійської селищної ради викладені в апеляційній скарзі, задоволенню не підлягають, підстави для скасування рішення місцевого господарського суду відсутні, оскільки воно прийнято згідно чинного законодавству.
Керуючись статтями 101, 103 (пункт 1), 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Лівадійської селищної ради залишити без задоволення.
2.Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 22.11.2010 у справі № 5002-29/349.1-2010 залишити без змін.
Головуючий суддя Л.М. Заплава
Судді Г.К. Прокопанич
К.А. Остапова