Судове рішення #13180426

2-9422|10

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

 

29 грудня  2010  року                                                                                 м.Донецьк

Київський районний суд м.Донецька в складі

Головуючого судді - Л.Н.ПАВЛЕНКО

При секретарі          - О.В. КОВАЛЬОВІЙ

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Київського районного суду м. Донецька справу за  позовом  ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Київської районної у м. Донецьку ради про визнання права власності  

                                                                В С Т А Н О В И В

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2   звернулися до Київського районного суду  м. Донецька  із позовом до Київської районної у м. Донецьку ради про визнання права власності.

 

В позові вказав, що    01.02.1964 року вона  та ОСОБА_2 одружились, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 01.02.1964 року за НОМЕР_1

16.07.1975 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3  її батько  за договором купівлі-продажу придбали у рівних частках житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до ст.ст. 22, 28 Кодексу про шлюб та сім'ю України (в редакції 1969 року) майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном. В разі поділу майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя, їх частки визнаються рівними.

Внаслідок чого, їй  та ОСОБА_2 належить на праві спільної сумісної власності 1/2 частка житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1

Починаючи з 04.07.1975 року вони  зареєструвалися в придбаному будинку та проживають  в ньому до теперішнього часу.

Спільно з ними в будинку проживали також її  батьки:    мати - ОСОБА_4,  батько - ОСОБА_3.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер, а ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла й ОСОБА_4 На час смерті  її батьків   вони постійно з ними проживали, здійснювали за ними сторонній догляд, утримували та понесли витрати з їх поховання. Відповідно до ч. З ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом року, він не заявив про відмову від неї. Вона  не відмовлялась від спадщини в розумінні ст.. 1270 ЦК України. Спадкові справи не відкривались.

 

Таким чином, вона прийняла у спадщину майно, яке залишилось після смерті батьків - 1/2 частку житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1

Тому, оскільки їй  належить право власності на 1/4 частину будинку (яка виникла на підставі договору купівлі-продажу від 16.07.1975 року) та 1/2 частка будинку (яка виникла у зв'язку із спадкуванням часток її  батьків), загальна частка у праві власності на будинок складає 3/4.

Під час проживання у будинку, вони у зв'язку із необхідністю покращили побут (згідно до технічного паспорту від 14.12.2010 року) переобладнали кімнату 1-2 з кухні в житлову кімнату; збудували погріб, літ. а1, площею 10,5кв.м.; тамбур, літ а, площею 3,1кв.м.; сарай, літ. Д, площею 22,5кв.м., прибудову до літній кухні, літ. б, площею 5,1 кв.м., без отримання відповідних дозволів, внаслідок чого, загальна площа житлового будинку складає 70,50кв.м.

Таким чином, внаслідок переобладнання та будівництва житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами були створені нові речі - житловий будинок (літ. А-1, загальною площею 70,50кв.м.) з надвірними побудовами (погріб літ. а1; тамбур, літ. б; сарай літ. Д; вбиральня літ. Ж: душ літ. 3; зливна яма літ И,К; паркани літ №1-4; замощення літ. І; водопровід), розташовані за адресою: АДРЕСА_1

Оскільки право власності позивача на житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами оспорюється відповідачем, то позивач має право на звернення з відповідним позовом до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.

Відповідно до експертного будівельно-технічного висновку від 28.09.2010р. за № 109/10, житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами відповідає будівельним нормам, діючим на момент їх збудування, дефекти, які шкідливо впливають на технічні характеристики, не встановлені, що підтверджує достатню надійність конструктивного рішення. Вказані об'єкти можуть використовуватися за призначенням при дотриманні експлуатаційних та протипожежних норм.

 Таким чином, житловий будинок з надвірними побудовами відповідає встановленим законодавством нормативним вимогам та є об'єктом закінченого будівництва.

Відповідно до ст. 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.

А тому просить визнати за нею  право приватної власності на 3/4 частину на житловий будинок (літ. А-1, загальною площею 70,50кв.м.) з надвірними побудовами (погріб літ. а ; тамбур літ. а; літня кухня літ. Б; прибудова к літній кухні літ. б; сарай літ. Д; убиральня літ. Ж; душ літ. 3; яма вигрібна літ И,К; огорожа літ №2-8; тротуар літ. І; трубопровід) розташовані за адресою: АДРЕСА_1

Визнати за ОСОБА_2 право приватної власності на 1/4 частину на житловий будинок (літ. А-1, загальною площею 70,50кв.м.) з надвірними побудовами (погріб літ. а1; тамбур літ. а; літня кухня літ. Б; прибудова к літній кухні літ. б; сарай літ. Д; убиральня літ. Ж; душ літ. 3; яма вигрібна літ И.К: огорожа літ №2-8; тротуар літ. І; трубопровід) розташовані за адресою: АДРЕСА_1

 Позивачі  ОСОБА_1 та ОСОБА_2 через свого представника  та представник  Київської районної у м. Донецьку ради у надісланих    до суду заявах просять справу розглянути без них,  в зв’язку з чим суд вважає можливим відповідно до положень ст.169 ЦПК України розглянути справу без участі позивачів та відповідача  на підставі наявних даних.  

 

 Судом установлено, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немай нового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути зокрема визнання права.

Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У судовому засіданні встановлено, що  01.02.1964р.  позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 одружились, що підтверджується свідоцтвом про одруження від 01.02.1964р., виданого  Полевою с/р Новомиколаївського райну Волгоградської області, на підставі актового запису №1. 16.07.1975 року позивач ОСОБА_2  та рідний батько позивачки ОСОБА_1 – ОСОБА_3   за договором купівлі-продажу придбали у рівних частках житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8-9).   Сторони проживають у спірному будинку з 04.07.1975 року до теперішнього часу і їм належить ? частина спірного будинку на підставі ст.ст. 22, 28 Кодексу про шлюб та сім*ю в редакції 1963р.   З ними разом проживали батьки позиваки  ОСОБА_3 – який помер  ІНФОРМАЦІЯ_1., та мати ОСОБА_4- ІНФОРМАЦІЯ_2 що підтверджується свідоцтвами про їх смерть (а.с.35,36). Спадщину після смерті батьків позивачка  прийняла і її частка складає ? частини, так як  їй належить 1\4 частина будинку, яка виникла  на підставі договору купівлі-продажу від 16.07.1975р. на ? частина – у зв*язку із  спадкуванням часток її батьків.  

Під час проживання у будинку, ОСОБА_1 та ОСОБА_2  у зв'язку із необхідністю покращили побут (згідно до технічного паспорту від 14.12.2010 року) переобладнали кімнату 1-2 з кухні в житлову кімнату; збудували погріб, літ. а1, площею 10,5кв.м.; тамбур, літ а, площею 3,1кв.м.; сарай, літ. Д, площею 22,5кв.м., прибудову до літній кухні, літ. б, площею 5,1 кв.м., без отримання відповідних дозволів, внаслідок чого, загальна площа житлового будинку складає 70,50кв.м.

Внаслідок переобладнання та будівництва житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами були створені нові речі - житловий будинок (літ. А-1, загальною площею 70,50кв.м.) з надвірними побудовами (погріб літ. а1; тамбур, літ. б; сарай літ. Д; вбиральня літ. Ж: душ літ. 3; зливна яма літ И,К; паркани літ №1-4; замощення літ. І; водопровід), розташовані за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до ч.І ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

У зв'язку із чим житловий будинок надвірними з побудовами та спорудами має ознаки самовільного будівництва.

Згідно з ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Таке ж положення встановлене у ст. 18 Закону України «Про основи містобудування».

Порядок прийняття в експлуатацію об'єктів самовільного будівництва законодавством неврегульований, однак Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004р. № 1243 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Відповідно до п. 1 Порядку, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель та споруд, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів, інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації та нормативним вимогам. Відповідно до експертного будівельно-технічного висновку від 28.09.2010р. за № 109/10, житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами відповідає будівельним нормам, діючим на момент їх збудування, дефекти, які шкідливо впливають на технічні характеристики, не встановлені, що підтверджує достатню надійність конструктивного рішення. Вказані об'єкти можуть використовуватися за призначенням при дотриманні експлуатаційних та протипожежних норм.

 Таким чином, житловий будинок з надвірними побудовами відповідає встановленим законодавством нормативним вимогам та є об'єктом закінченого будівництва.

Відповідно до ст. 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.

На підставі наведеного суд задовольняє позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2.у повному обсязі.  

 Керуючись ст. ст.  3,11,60,118,130,174,212,213,214,215,218, ЦПКУ,   ст.ст. 331,376 ЦК України, ст.ст. 22,28 КпШС Української РСР, суд,

ВИРІШИВ

Позов  ОСОБА_1 та  ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на 3/4 частину на житловий будинок (літ. А-1, загальною площею 70,50кв.м.) з надвірними побудовами (погріб літ. а ; тамбур літ. а; літня кухня літ. Б; прибудова к літній кухні літ. б; сарай літ. Д; убиральня літ. Ж; душ літ. 3; яма вигрібна літ И,К; огорожа літ №2-8; тротуар літ. І; трубопровід) розташовані за адресою: АДРЕСА_1

Визнати за ОСОБА_2 право приватної власності на 1/4 частину на житловий будинок (літ. А-1, загальною площею 70,50кв.м.) з надвірними побудовами (погріб літ. а1; тамбур літ. а; літня кухня літ. Б; прибудова к літній кухні літ. б; сарай літ. Д; убиральня літ. Ж; душ літ. 3; яма вигрібна літ И.К: огорожа літ №2-8; тротуар літ. І; трубопровід) розташовані за адресою: АДРЕСА_1

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

 

СУДДЯ     Л.М. ПАВЛЕНКО

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація