Судове рішення #13155831

                                   Справа № 2-А -148\10 року

                                       ПОСТАНОВА                                                        ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ                     

18 березня 2010 року  Судацький міський суд АР Крим у складі:

головуючого – судді Лісовської В.В.

при секретарі- Титової О.В.

за участю прокурора – Завацької Є.В.                      

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в залі суду м. Судаку справу адміністративної юрисдікцї за  адміністративним позовом прокурора м. Судаку в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України  у м. Судаку про визнання дій щодо відмови проведення перерахунку пенсії неправомірними та  зобов»язання вчинити певні дії

                          ВСТАНОВИВ:

     

 У грудні 2009 року прокурор м. Судаку в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з  адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Судаку про визнання бездіяльності щодо відмови проведення перерахунку пенсії неправомірними та зобов»язання провести  перерахунок  раніше призначеної пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим , що  30 жовтня 2009 року відповідач  відмовив  позивачеві  у підвищенні  розміру пенсії відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « , не зважаючи на визнання неконстітуційним  положень п. 12 ст. 71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік « , яким було припинено підвищення розмірів пенсії даної категорії пенсіонерів . У позові прокурор посилається на те , що ОСОБА_1 , як особа , яка має статус « дитина війни « має право на щомісячне підвищення розміру пенсії на 30 % від мінімальної пенсії за віком , починаючи з 9 липня 2007 року.  

Прокурор вважає , що  відмова у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, порушує права позивача як дитини війни на отримання щомісячної державної соціальної допомоги. У зв»язку з чим  просить визнати  неправомірною відмову у підвищенні розміру пенсії ОСОБА_1 та  зобов»язати  УПФУ у м. Судак  нарахувати та виплатити позивачеві підвищення до призначеної пенсії , відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захїист дітей війни « за період з 9 липня 2007 року до 1 січня 2008 року.

Прокурор  у заяві просить поновити строк , звернення до суду з адміністративним позовом , як пропущений з поважних причин, тому що  про  порушене право позивача на отримання щомісячної державної соціальної допомоги , стало відомо тільки  у жовтні 2009 року  , після отримання відмови   щодо нарахування підвищення  розміру пенсії на 30 % від мінімальної пенсії за віком.

Прокурор надав доповнення до позову і просить зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Судак нарахувати та сплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії, згідно норм Закону України « Про соціальний захист дітей війни « за період з 09 липня 2007 року по 05.03.2010 року.  

У судовому засіданні прокурор та позивач підтримали заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача за довіреністю – Сейтхалілова Л.І. вважає, що позовні вимоги  задоволенню не підлягають, оскільки нормативними законодавчими актами  України не визначено поняття терміну « мінімальної пенсії за віком « і станом на теперешній час фактично відсутній  механізм й практичне застосування ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «. Вважає , що дії відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пеннсії законні і просить суд у задоволенні позову  відмовити. Крім цього на думку представника відповідача , строк для звернення до суду з  адміністративним позовом пропущений без поважних причин.

Суд вислухавши пояснення осіб з»явившихся у судове засідання, думку прокурора,  вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги  підлягають задоволенню, частково.

Відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « фінансове забезпечення державних соціальних гарантій , передбачених цим Законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 1 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « від 18 листопада 2004 року № 2195 -1У  дитина  війни – особа , яка є громадянином України та який на час закінчення \ 2 вересня 1945 року \ Другої світової війни було менше 18 років.         Судом встановлено, що позивач – ОСОБА_1  народився  ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом на його ім»я , є пенсіонером за віком і має статус « дитини війни «. Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України, у тому числі на передбачену ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « щомісячну державну соціальну допомогу , що підтверджується довідкою про пільги \а.с.4\. Рішенням Конституційного Суду  України від 9 липня 2007 року № 6-рп2007  положення п. 12 ст. 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік « № 489 –У від 19 грудня 2007 року , яким зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України  

« Про соціальний захист дітей війни « , визнані неконстітуційними. Конституційний Суд України дійшов до висновку , що зупинення законом про Держамвний бюджєет України дії інших законів України , встановлення іншого \ додаткового \правового регулювання відносин , ніж передбачено законами України , не відповідає статям 1,3 частини 2 статті 6 , частини 2 ст. 8, частини 2 ст. 19 , статями 21,22, пункту 1 частини 2 ст. 92 , частинами 1 та 2 , 3 статті 95 Конституції України.

Тобто Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних Законів України , зупиняти дію окремих законів України та \ або будь яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспіьних відносин.

Враховуючи вищевикладене суд вважає , що УПФУ в м. Судак не мало правових  підстав відмовляти ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до норм ст. 6,7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «.

Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача  щодо відсутності механізму та невизначеності , яким саме органом , за рахунок яких коштів , в якому процедурному порядку слід рахувати та виплачувати вказану категорію соціальних гарантій , оскільки згідно Конституції України за відсутності закону ,  регулюючого дані правовідносини , повинен застосуватися закон , регулюючий подібні правовідносини, що відповідачем не було зроблено.

 Дослідивши зібрані у справі докази суд йде до висновку, що відмова  Управління Пенсійного фонду України у м. Судак позивачеві – ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати підвищення до призначеної пенсії, відповідно до  вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « є неправомірною  і порушене право позивача на щомісячне отримання державної соціальної допомоги ,  підлягає судовому захисту, шляхом зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити  підвищення до призначеної пенсії на 30 % від мінімальної пенсії за віком , за період  - грудень 2008 року , в розмірі – 99 грн.60 коп.

    Суд також вважає за необхідне поновити позивачеві строк  звернення до суду з адміністративним позовом , як пропущений з поважних причин.  

Статтею 99 КАС України встановлений річний строк  звернення до суду з адміністративним позовом, який  , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.    

Відповідно до вимог ст. 100 КАС України – пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову , якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд  визнав причину пропущення строку звернення до суду поважною , адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку встановленому цим Кодексом.

У судовому засіданні встановлено, що позивачеві Лідухіну А.К. стало відомо про порушення його права на отримання щомісячної державної допомоги  , як дитини  війни , тільки після отримання відмови із ПФУ м. Судаку тобто у грудні 2008 року , на проведення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « . У зв»язку з чим суд вважає , що строк звернення до суду з адіністративним позовом пропущений з поважних причин.

Судові витрати  належить  віднести  за рахунок держави.

      Керуючисьст.ст.3,18,158-163,71,104,99,100 Кодексу адміністративного судочинства України,  ст.ст. 6,7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни , суд

        

               ПОСТАНОВИВ:

 Адміністративний позов  прокурора м. Судаку в інтересах ОСОБА_1  – задовольнити частково.

Відмову, Управління пенсійного фонду України в м. Судак  в нарахуванні підвищення до призначеної пенсії ОСОБА_1, відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « - визнати неправомірною.

Зобов»язати Управління пенсійного фонду України в м. Судак нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , суму недоплаченої грошової державної соціальної допомоги , в розмірі –

Зобов»язати Управління пенсійного фонду України в м. Судак нарахувати та виплатити ОСОБА_1 соціальну допомогу , як дитини  війни  , відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «  за період:  січень – грудень 2009 року та січень – березень 2010 року , у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

В задоволенні решті позовних вимог – відмовити.  

Постанова може бути оскаржена в апелляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду АР Крим, через Судацький міський суд ,  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня   проголошення постанови, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАСУ.

Строк виготовлення мотивувальної частини постанови 23 березня 2010 року.  

 Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація