Судове рішення #13153289

 

                         

             АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОІ ОБЛАСТІ

                                                                           

             Справа № 22 ц  - 11808 /2010 р.                              Головуючий по першій  інстанції

                                                                                   Зоріна Д.О.                                                                                                      

                                                                                Суддя-доповідач  Обідіна О.І.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А ЇН И

            2010  року      листопада   місяця    « 3 »   дня                                   м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:

Головуючого:                          Обідіної О.І.                                            

Суддів:                           Карнауха П.М., Дорош  А.І.            

            при  секретарі                          Ткаченко Т.І.    

     

розглянувши у відкритому  судовому засіданні цивільну справу за  апеляційною скаргою  ОСОБА_3 на рішення  Крюківського районного суду м. Кременчука від  19 липня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_4  до Виконавчого комітету Крюківської районної ради  м. Кременчука , ОСОБА_3 про  визнання права  власності  в  порядку спадкування та за зустрічним  позовом  ОСОБА_3 до Виконавчого  комітету Крюківської районної  м. Кременчуці, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування,

  колегія суддів  ,  заслухавши доповідь судді -  доповідача  Обідіної О.І.

В С Т А Н О В И Л А :

    Рішенням Крюківського районного суду м. Кременчука від 19.07.2010 р.  позовні заяву ОСОБА_4 задоволено.

Визнано за ОСОБА_4 право власності на 5/8 частини спадкового майна після  померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5, яке складається  з житлового будинку з господарськими будівлями :  житлового будинку літ. «А., а, а1, а2» площею 65, 3 кв.м. ( за виключенням  кімнат «1-5», «1-6» ),  літню кухню літ.»Б.б1». сарай літ. «б», сарай літ. «В» , погріб літ. «Вл» гараж літ. «Д»  вбиральня літ. «Г», розташовані АДРЕСА_1.

Позовна   заява ОСОБА_3  задоволена частково.

Визнано за ОСОБА_3 право власності  на  3/8 частини спадкового майна  після  померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5, яке складається  з житлового будинку з господарськими будівлями :  житлового будинку літ. «А., а, а1, а2» площею 65, 3 кв.м. ( за виключенням  кімнат «1-5», «1-6» ),  літньої кухні літ.»Б.б1». сараю  літ. «б», сарай літ. «В» , погріб літ. «Вл» гараж літ. «Д»  вбиральня літ. «Г», розташовані АДРЕСА_1.

      Частково  не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржила  ОСОБА_3,  яка в апеляційній скарзі просить рішення змінити в частині  не віднесення до спадкового майна  кімнат літ «1-5,1-6» , посилаючись на відсутність доказів про  будівництво спірних кімнат позивачем ОСОБА_4, вважає останні   об»єктом  спадкування .

Апеляційна скарга  підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 309 ч.1 п.4   ЦПК України  підставами  для скасування рішення суду першої інстанції  і ухвалення нового рішення абро зміни рішення є порушення  або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права …

Відповідно ч3 ст.303 ЦПК України  апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги , якщо під час  розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального або процесуального права, які є обов»язковою підставою для скасування рішення.

По справі встановлено,  що в листопаді  1949 р.   ОСОБА_6 та  ОСОБА_5  зареєстрували свій шлюб,  від якого мають спільних дітей  -  ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .

Згідно  договору  від 27.03.1952 р. між  житловим управлянням  Крюківської міської ради депутатів трудящих  м. Кременчука  та ОСОБА_6  останньому  надано  земельну ділянку  площею 588 кв.м.  АДРЕСА_1 для будівництва одноповерхового шлакоблочного будинку, зі строком закінчення будівництва до 01.04.1955 року. В подальшому строки закінчення забудови були продовжені  до 31.12.1956 р.

Житловий будинок був завершений будівництвом в 1958 р., будівництво  господарських  будівель  та споруд  тривало до 1982 р.

Відповідно до технічного паспорту  житлового будинку АДРЕСА_1  ( адреса домоволодіння була змінена )  станом на 1982 р.   домоволодіння складалось  з побудованого житлового  будинку  літ. «А. а, а1, а2» , літньої кухні  з прибудовами літ «Б. б1» , туалету літ. «Г», сараю літ. «б», гаражу літ. «Д», погрібу літ. «В», колодязю літ. «К1» , огорожі № 1,2, 3  та замощення №4.

ІНФОРМАЦІЯ_2  ОСОБА_6 помер.  , а ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати сторін  ОСОБА_5  

Задовольняючи  позовні вимоги про  визнання за спадкоємцями  права власності на  спадкове домоволодіння , суд першої інстанції  виходив з того, що спадщину після смерті   ОСОБА_9 у вигляді Ѕ частини домоволодіння  в порядку   ч.1 ст.549 ЦК  УРСР  прийняли   дружина ОСОБА_5 та діти -  ОСОБА_4 та ОСОБА_3  в рівних частках , а після смерті матері   відкрилась спадщина  на ѕ частини  спірного майна ( Ѕ + ј)  , яку  успадкувала   позивач  ОСОБА_4 в розмірі 5/8 частини згідно до вимог ст.  1268 ЦК та   ОСОБА_3  в розмірі 3/8 частки  домоволодіння, яке на  момент смерті спадкодавця ОСОБА_5  складалось з  житлового  будинку  літ. «А. а, а1, а2» , літньої кухні  з прибудовами літ «Б. б1» , туалету літ. «Г», сараю літ. «б», гаражу літ. «Д», погрібу літ. «В», колодязю літ. «К1» , огорожі № 1,2, 3  та замощення №4.  Спірні кімнати  «1-5» та «1-6»  , які самочинно були побудовані  ОСОБА_4 не входять до складу спадщини  , яка відкрилась після  смерті  ОСОБА_5 , тому   підстав  для визнання права  власності на них в порядку спадкування   не має.

З  вказаним висновком  не в повній мірі погоджується колегія суддів виходячи  з наступного.

 Як встановлено в ході судового розгляду  та  підтверджено  поясненнями   ОСОБА_4 і ОСОБА_3 спірне домоволодіння  не введено в експлуатацію ,  не має відповідного  право установчого  документа ,  фактично є самочинним будівництвом, оскільки при  житті  батьки  його  не узаконили  згідно до існуючого на той час порядку.

Крім того,  після смерті  ОСОБА_10, його дружина ОСОБА_5   також  не займалась вирішенням питання про  узаконення  будівництва , не звертаючись як  власник та спадкоємець будинку ні до  суд в порядку ст. 376 ЦК України  , ні до  інших компетентних органів.

Між тим, відповідно до  роз»ясень  п.7 Постанови ПВСУ №7  від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» якщо спадкодавцем здійснено самочинне будівництво, до спадкоємців  переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання  тощо, які  були виготовлені в процесі цього будівництва.

 На вказане роз»яснення  Постанови  Пленуму ВСУ   суд першої інстанції   уваги не звернув  та постановив по справі рішення , яке не ґрунтується на  вказаних  вимогах.

 Враховуючи зазначене,  колегія суддів   знайшла за можливе   вийти за межі доводів апеляційної скарги  ,  які не містять в собі посилань на  невірне застосування в цій частині  норм матеріального права .

Оскільки  спірне спадкове домоволодіння  є  самочинним будівництвом ,  у спадкоємців ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відсутні правові підстави для  визнання  за ними права власності  на останнє  в  порядку  спадкування.

Враховуючи  вимоги ст. 11  ЦПК України  щодо   диспозитивності  цивільного судочинства  та відсутність  заявлених ОСОБА_4 та  ОСОБА_3 вимог   про визнання   в порядку спадкування  права власності на будівельні матеріали,  колегія суддів позбавлена можливості вирішувати  спір в цій частині  та  постановляти з цього приводу відповідне рішення.

Таким чином,  в задоволенні  як первісних вимог, так і зустрічних , необхідно відмовити як в таких, що не ґрунтуються на законі.

Керуючись ст. 303 ч.3, 309 ч.1 п.4, 316, 317  ЦПК України, колегія  суддів,

В И Р І Ш И Л А   :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Крюківського районного суду м. Кременчука від  9 липня 2010 року скасувати, по справі постановити нове рішення, яким в  задоволенні  позовних вимог  ОСОБА_4  про   визнання права  власності  в  порядку спадкування та в задоволенні  зустрічних вимог  ОСОБА_3 про   визнання  права власності  в порядку  спадкування  відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути  оскаржене до Вищого спеціалізованого  суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом 20 днів.

С У Д Д І   :     З оригіналом  згідно   С У Д Д Я    Обідіна О.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація