Судове рішення #13153041

Справа № 2-а-318/2011р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

 ( в порядку скороченого провадження)

               12 січня  2011 року                                                                  м. Хуст

Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Орос Я.В.  розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м. Хуст та Хустському районі про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання перерахувати пенсію ,-

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов’язання перерахувати пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове соціальне страхування», які не були йому нараховані та виплачені з 1 січня 2010 р.

Позовні вимоги позивачем вмотивовано тим, що він  є інвалідом війни другої групи( захворювання, пов’язане з виконанням обов’язку військової служби при виконанні випробування ядерної зброї) визнаний особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та посвідченням серії НОМЕР_2 у зв’язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законом України « Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту»

З грудня 2007 року він одержує пенсію відповідно до Закону України « Про статус і соціальний громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На даний час йому виплачується пенсія в розмірі, який не відповідає закріпленому в законодавстві рівню.

Відповідно до п. 4 ст. 54 Закону України  № 796 , « Про статус і соціальний громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесені до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 цього закону інвалідам 2 групи віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове соціальне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України « Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Відповідач повинен провести йому нарахування та виплату пенсії як інваліду 2 групи, особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, виходячи з розмірів, встановлених Законом України «   Про статус і соціальний громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та  « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Порядок обчислення пенсій по інвалідності , що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку в втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою КМУ від 30 травня 1997р. № 523 положення якої стосовно критеріїв обчислення пенсії відповідають змісту 54 Закону № 796-ХІІ.

У грудні 2009 р. позивач  звернувся до Хустського районного суду з позовом до управління Пенсійного Фонду в м. уст та Хустському районі про визнання неправомірної відмови в перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, призначеної йому як інваліду 2 групи в зв’язку з захворюванням, пов’язаним з виконанням обов’язку військової служби при виконанні випробування ядерної зброї, і віднесеного до 1 категорії осіб , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Постановою Хустського районного суду від 2 липня 2010 р. позов було задоволено. 1 вересня 2010 р. постанова вступила в законну силу. Після вступу в законну силу позивач був впевнений, що надалі йому буде виплачуватися пенсія в розмірі передбаченому Законом України «  Про статус і соціальний громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак у 2010 р. йому пенсію продовжують виплачувати у заниженому розмірі.

Позивач ОСОБА_1 просить суд зобов’язати управління Пенсійного фонду в м. Хуст та Хустському районі поновити його права , визначені ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом перерахунку протиправно заниженого розміру пенсії. Зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити йому державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розміру мінімальної пенсії за віком , які не були йому нараховані та виплачені з 1 січня 2010 р.

Відповідачем – управлінням пенсійного фонду в м. Хуст та Хустському районі не подано письмових заперечень проти позову .

З врахуванням того, що у справі наявні достатні докази, справа розглядається за місцем знаходження відповідача, і ним не подано заперечень проти позову,  суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.  

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по  суті,  суддя приходить до висновку, що позов підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1  інвалідом війни другої групи( захворювання, пов’язане з виконанням обов’язку військової служби при виконанні випробування ядерної зброї) визнаний особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та посвідченням серії НОМЕР_2 у зв’язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законом України « Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту»

З грудня 2007 року він одержує пенсію відповідно до Закону України « Про статус і соціальний громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом    

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірах: інвалідам 3 групи – 50 процентів мінімальної пенсії за віком ; інвалідам 2 групи -75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до положень ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  в усіх випадках, розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.  

За таких обставин є правильним та таким, що відповідає Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 19).  

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .  

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене суддя дійшов до висновку, що положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Разом з тим, наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

 Аналіз зазначеної норми, яка носить імперативний характер, на переконання суду свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення такого мінімуму.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

 Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком ..

Судом встановлено, що постановою Хустського районного суду від 2 липня 2010 р. управління Пенсійного фонду в м. Хуст та Хустському районі  було зобов’язано нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 відсотків  мінімальної пенсії за віком , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного з прожиткового мінімуму відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Вищезазначена постанова  відповідно до ухвали апеляційного суду Закарпатської області від 1 вересня 2009 р. вступила в законну силу. Однак з 2010 р. пенсію позивачу продовжують виплачувати у заниженому розмірі, і про порушення своїх прав ОСОБА_1 дізнався після 1 вересня 2010 р.  

Згідно ч.1 ст. 99 КАС  України,  адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.  

      У зв’язку з тим, що пенсія позивачу  у розмірі, визначеному ст.ст. 50, 54  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не нараховувалось відповідачем, з 1 січня 2010 р.  суд вважає, що в даному випадку слід застосовувати річний строк звернення до адміністративного суду відповідно до ст. 99 КАС України, оскільки іншими нормативно-правовими актами не визначено строк звернення до суду за не нарахованими пенсіями

Виходячи з вищевикладеного, суддя приходить до висновку, що Управління пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі з 1 січня 2010 р. здійснювала бездіяльність з приводу не проведення  перерахунку призначеної ОСОБА_1 розміру пенсії, визначеному ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому такі дії слід визнати неправомірними та зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Хуст та Хустському районі зробити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2010 р. відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України , ст. ст. 11, 17, 158, 163, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,   на підставі  ст.ст.49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,  суддя –

П О С Т А Н О В И В

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду в м. Хуст та Хустському районі щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1  пенсій призначених як інваліду війни 2 групи, особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, у відповідності зі ст.ст. 50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного прожиткового мінімуму відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі  провести перерахунок та виплату ОСОБА_1  державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком починаючи з 1 січня 2010 року на підставі положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»   відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.  

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.    

           

                                     

               

               Суддя Хустського

               районного суду             підпис               Орос Я.В.  

               з оригіналом вірно

               Суддя Хустського

                районного суду                                Орос Я.В.  

  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-318/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Орос Ярослав Васильович
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.03.2011
  • Дата етапу: 25.05.2011
  • Номер: 2-а/2522/1088/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-318/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Орос Ярослав Васильович
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 01.03.2011
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-318/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Орос Ярослав Васильович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.03.2011
  • Дата етапу: 27.05.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльність УПФ України в Крижопільському р-ні та зобовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-318/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Орос Ярослав Васильович
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.01.2011
  • Дата етапу: 09.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація