Судове рішення #1314976
Справа -470\2007

Справа -470\2007

 

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

Бережанський районний суд Тернопільської області

 

12 вересня 2007 року                                                            

 

в особі:  судді                                              Сташків Б.І.

 

 при секретарі                                             Павлюс Н.І.

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Бережани справу за позовом

ОСОБА_1до ОСОБА_2про продовження строку прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за законом,-

 

В С Т А Н О В И В:

 

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про продовження строку на прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за законом. Позивач зазначив, що після  смерті матері, його батько ОСОБА_3 Одружився з відповідачкою по справі, а в 1985 році на склад сім”ї із 5-ти осіб ( батько, мачуха, він, брат ОСОБА_4, син відповідачки від першого шлюбу - ОСОБА_5) отримали трьохкімнатну АДРЕСА_1. 2 лютого 2998 року квартира була приватизована на склад сім”ї із 5-ти чоловік ( батько, мачуха, він, сестра ОСОБА_6, син відповідачки - ОСОБА_5), і  кожному члену сім”ї  належить1/5 частина будинковолодіння. За час спільного проживання батькаіз відповідачкою збудували житловий АДРЕСА_2і куплено нежиле приміщення, яке переобладнано під магазин “ІНФОРМАЦІЯ_1”, що знаходиться по АДРЕСА_3 , встановили у дворі металувий гараж по АДРЕСА_4 в 2004 році купили автомашину марки “Форд - транзит” 1999 року випуску. ІНФОРМАЦІЯ_2 року  батько - ОСОБА_3 помер. Вважає , що він як спадкоємець першої черги має право на спадкування спадкового майна за законом після смерті батька. Позивач також просить суд продовжити йому строк для прийняття спадщини, оскільки вважає, що він його пропустив з поважних причин, так перебуває на роботі в Португалії. В судовому засіданні представник  позивача позовні вимоги підтримує, пояснив, що ОСОБА_1 пропустив строк на прийняття спадкового майна за законом з поважних причин, оскільки постійно проживає і працює за кордоном, необізнаний з порядком прийняття спадщини та оформлення права на спадкове майно.

Відповідачка ОСОБА_2 позов не визнала, пояснила, що проживала в шлюбі із ОСОБА_3, який зареєстрували 4 лютого1984 року, від спільного проживання в них народилася дочка ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_3народження. Від першого шлюбу в неї є син ОСОБА_5, 1980 року народження, а у чоловіка від першого шлюбу є двоє дітей Син ОСОБА_4, 1972 року народження та син ОСОБА_1 1975 року народження. Чоловік останні роки життя часто хворів, ніде не працював, вона займалася підприємницькою діяльністю, прродоє роздрібний товар на Бережанському ринку, за свої  кошти утримувала сім”ю.

Не заперечує, що 2 лютого 1998 року приватизували трьохкімнатну АДРЕСА_1 на склад сім”ї із 5-ти осіб ( вона, чоловік ОСОБА_3, син ОСОБА_5, дочка ОСОБА_6, син чоловіка ОСОБА_7. Дійсно, в 1992 році рішенням Бережаньської міської Ради їй було виділено земельну ділянку під будівництво житлового будинку по АДРЕСА_2 будівництво велося за її особисті кошти, частково взяті в борг та за кошти рідної сестри, братів, які проживають і працюють за кордоном, батьків та будівельні матеріалаи, які їй були безкоштовно передані братом. З цими обставинами погоджувався її чоловік, а тому не заперечував щоб свідоцтво про право власності на житловий будинок було видано тільки на їїім”я. Нежиле приміщення , що знаходиться по АДРЕСА_3є її особистою власністю, було їй подаровано 13 квітня 2002 року, в погашення боргу її сестри, а в подальшому вона його переобладнала під магазин “ІНФОРМАЦІЯ_1” . 21 жовтня 2004 року вонакупилаатомашину “Форд - Транзіт” , 1999 року, який зареєстрований в Підгаєцькому МРЕВО на її ім”я, як влсник автотранспорту. Підтвердила, що по АДРЕСА_4 за яас життя чоловіка вони втасновили металічний гараж, яким в даний час вона не користується. Її чоловік ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2  .  Вона надавала належної уваги дітям чоловіка, доглядала їх, дала можливість здобути освіту, робила їм весілля. ОСОБА_4 має на праві власності двохкімнатну  АДРЕСА_5, а ОСОБА_1 проживає з дружиною по АДРЕСА_6, що належить дружині на праві особистої власності. Напередодні смерті чоловік хворів, був доставлений в лікарню. Дочка ОСОБА_6 телефонувала позивачу, щоб він провідав батька, а після смерті повідомила його, що батько помер. Позивач не провідував батька і на  похороні не був . Позивач працює в Португалії з 1999 року, має право вільного пересування з Португалії в Україну  і мав реальну можливість звернутися в шестимісячний строк в нотаріальну контору на прийняття спадкового майна, а тому вважає, що ОСОБА_1 Пропустив строк для прийняття спадщини без поважних причин.

Притягнути до участі у справі в якості відповідачки ОСОБА_8, яка входить в коло спадкоємців першої черги, і яка позов не визнала, суду пояснила, що мати ОСОБА_2 приділяла їм однакову увагу, доглядала ОСОБА_1а та андрія з маленьких років, дала можливість їм здобути освіту, робила весілля.  ОСОБА_4 та ОСОБА_5 працюють в Португалії. Коли батько захворів телефонувала ОСОБА_1, щоб він провідав батька, а також повідомила  коли батько помер. В цей час  ОСОБА_1, ще був на Україні, проте він проігнорував такій трагічній події і поїхав в Португалію. Позивач на протязі тривалого періоду часу не звертався в нотаріальну контору про прийняття спадкового майна і жодних претензій до цього часу не ставив.

Відповідач ОСОБА_4 на виклики суду, повторно в судове засідання не з”являвся, постійно разом із сім”єю проживає і працює в Португалії, в зв2язку з чим суд вирішив слухати справу у його відсутності.

Заслухавши пояснення сторін, свідків, розглянувши матеріали цивільної справи, суд прийшов до висновку, що в позові слід відмовити виходячи із слідуючих обставин.

Згідно ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкоємцем має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини  встановлений виключений порядок, передбачений цивільним законодавством і зокрема ч.1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. У відповідності до ч.2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день з якого вона оголошується померлою.

У відповідності до ч.1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом шестимісячного  строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Пояснень сторін вбачається, що позивач проживає разом з дружиною та малолітнім  сином по АДРЕСА_6 м. Бережани, що належить дружині на праві особистої власності, та працює з 1999 року в Португалії, має легалізацію,  що надає можливість в любий час вїзджати на  територію  України та виїзджати  з неї.

Його батько ОСОБА_3 Проживав разом з відповідачкою ОСОБА_2 В АДРЕСА_1, а ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер.

Із довідки Бережанської державної нотаріальної контори від 7 червня 2007 року за ? 308 вбачається, що ОСОБА_1 В шестимісячний термн для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 Не звертався, а звернувся 2 жовтня 2006 року.

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив, що ОСОБА_1  Було відомо про денгь смерті батька, однак і нотаріальну контору він не звертався через необізнаність з порядком оформлення  право на спадкове майно, разом з батьком не проживав, спадкового майна після  відкриття  спадщини не приймав.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач не прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3  В шестимісячний строк передбачений законом.

Згідно із ч.2 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

В судовому засіданні встановлдено, що батько позивача ОСОБА_3 Хворіє з 1985 року і йому біло встановлено діагноз : гіпертонія, сердечна недостатність, гострий обтураційний колькульозний холецистит, хронічний панкреатит.

27 травня 2007 року у ОСОБА_3 Погіршився стан здоров”я, він був доставлений у Бережанську ЦРЛ.

Позивач ОСОБА_1 В цей період часу перебував у м. Бережани. Його сестра ОСОБА_6 Повідомила по телефону позивача про стан здоров”я батька. ІНФОРМАЦІЯ_2 року, коли ОСОБА_3 Помер, сестра повідомила , про смерть батька, однак  позивач відмовився від  провідування батька та взяття в участі в пооронах, мотивуючи тим, що  виїзджає  на роботу в Португалію.

       Цих обставин не заперечує і представник позивача ОСОБА_9 та підтверджується поясненнями ОСОБА_6 та ОСОБА_5

                Позивач - ОСОБА_1 постійно працює в Португалії з 1999 року, має право вільного виїзду та в”їзду з України та Португалії, однак на протязі встановленого законом строку, в шестимісячний строк на прийняття спадщини за законом в нотаріальну контору не звертався.

                Позивач мав реальну можливість звернутися із письмовою заявою в нотаріальну контору через поштове відділення зв”язку, однак в шестимісячний строк на прийняття спадщини не звернувся, а тільки із спливом сімнадцять місяців після смерті батька, 2 жовтня 2006 року звернувся із заявою до Бережанської нотаріальної контори, що підтверджується витягом із спадкового реєстру.

              Пояснення позивача та його представника на те, що він не міг звернутися у встановлений строк, оскільки перебував за межами України та необізнаний з порядком прийняття спадщини не можна визнати поважними. Позивач перебуваючи на Україні знав про тяжкий стан здоров”я батька, знав , що він помер, проте його не провідував і участі у похоронах батька не брав.

             Позивач мав право вільного виїзду та в”їзду з Португалії в Україну і навпаки та міг своєчасно оформити право власності на спадкове майно за законом. Суд не може визнати поважною причиною цю обставину, що позивач не обізнаний з порядком прийняття спадщини та оформлення права на спадкове майно, оскільки юридична неосвідченість не може бути підставою поновлення строку прийняття спадщини.

             Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустив передбачений строк прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 без поважних причин і не находить підстав для продовження цього строку.

             Оскільки позивач спадщину після смерті ОСОБА_3 не прийняв, судом цей строк не продовжений, його позовні вимоги про визнання права власності в порядку спадкування є безпідставними і не підлягають задоволеню.

              Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 10. 11, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1221, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,-

 

В И Р І Ш И В :

 

             В позові ОСОБА_1до ОСОБА_2про продовження строку на прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно відмовити в зв”язку з пропуском строку на прийняття спадщини без поважних причин.

              Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.

             Заяву про апеляційне оскарження  рішення суду може бути подано до Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд  протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

              Апеляційна скарга на рішення суду подається Тернопільському апеляційному суду через Бережанський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

         

· 

·                      Суддя

·Бережанського районного суду

Тернопільської області                     підпис:        СТАШКІВ Б.І.

 

                                                                    Копія вірна.

·                    ГОЛОВА

·Бережанського районного суду

Тернопільської області                                             СТАШКІВ Б.І.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація