Судове рішення #13139703

                       

                                        Справа №2-А-78/2010 року.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

9 листопада 2010 року

    Володарсько – Волинський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого судді:            Сульженка Л.П.

при секретарі:                     Щербаковій Л.В.

за участю:

представника позивача      ОСОБА_2

представника відповідача  Альбрехт О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Володарсько – Волинського районного суду адміністративний позов ОСОБА_4 до голови Володарсько – Волинської районної державної адміністрації, Володарсько – Волинської районної державної адміністрації та Володарсько – Волинського районного відділу земельних ресурсів Держкомзему України про визнання дій голови райдержадміністрації Володарсько – Волинського району незаконними, зобов’язати Володарсько – Волинську районну державну адміністрацію підготувати висновок щодо необхідності зміни цільового призначення земельних ділянок площею 4,7788 га та площею 4,9162 га на землі для промисловості та направити пакет документів до Житомирської державної адміністрації для прийняття рішення, зобов’язати Володарсько – Волинський районний відділ земельних ресурсів Держкомзему України після прийняття Житомирською обласною державною адміністрацією відповідного рішення щодо зміни цільового призначення належних ОСОБА_4 земельних ділянок площею 4,7788 га та площею 4,9162 га видати відповідні державні акти про право власності на земельні ділянки, -

 В С Т А Н О В И В:

    З даним позовом позивач звернувся до суду 1 березня 2010 року, вказуючи, що повторно 27 травня 2010 року він звернувся до Володарсько – Волинської районної державної адміністрації з заявою (клопотанням) щодо видачі висновку з приводу зміни цільового призначення та подальшої передачі документів до Житомирської обласної адміністрації для прийняття відповідного рішення по земельним ділянкам, які належать ОСОБА_4 на праві власності.

16 червня 2010 року позивач отримав від Володарсько – Волинської районної державної адміністрації офіційну відмову у підготовці висновку щодо зміни цільового призначення вищезазначених земельних ділянок за підписом голови адміністрації Кочина М.К. №К-85/4 від 16.06.2010 року в якій відповідач ґрунтує своє твердження з наступних підстав, відповідно до підпункту б пункту 15 Перехідних положень Земельного кодексу України до набрання чинності законом України про державний земельний кадастр та про ринок земель не допускається купівля, продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок виділених в натурі власникам земельних часток, крім передачі їх у спадщину, обміну земельної на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення земельних ділянок для суспільства. Позивач в позовній заяві стверджує, що доводи відповідача необґрунтовані також тим, що земельні ділянки належні на праві власності позивачу не використовуються та не можуть використовуватись для ведення товарного

- 2 -

сільськогосподарського виробництва, оскільки вони втратили свою цінність як землі для товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується розрахунковим документом про сплату витрат сільськогосподарського виробництва доданих до матеріалів справи. Таким чином посилання відповідача на п.15 Перехідних положень Земельного кодексу України є невірне застосування земельного законодавства України.

Крім того, згідно технічного звіту по обстеженню вищезазначених земельних ділянок– агровиробнича група грунтів відноситься до групи 4в, 8б, а бал бонітету складає 20-27 при середньому обласному показнику 53 бали. Еколого-агрохімічні показники зазначених земельних ділянок підтверджуються агротехнічними паспортами, відповідно до яких якість ґрунтів оцінюється в 21 бал при обласному значенні 53 бали. На даних ділянках скельна порода виходить на поверхню, що унеможливлює ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Представник позивача підтримав свій позов в повному обсязі.

Представник відповідача Володарсько – Волинської районної державної адміністрації Альбрехт О.О. позов не визнала, вказуючи, що згідно діючого земельного законодавства України до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель не допускається купівля, продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок виділених в натурі власникам земельних часток для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток, крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення земельних ділянок для суспільних потреб, а тому просила позов залишити без задоволення.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого.

Згідно ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується статтею 41 Конституції України, де передбачено, що кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатись своєю власністю.

Власники земельної ділянки мають право самостійно господарювати на земельній ділянці, а також використовувати земельну ділянку для видобування загальнопоширених корисних копалин, що випливає зі статті 90 Земельного кодексу України. Керуючись вищенаведеним положенням чинного законодавства позивач має намір використовувати належні йому на праві власності земельні ділянки, а саме: земельну ділянку площею 4,7788 га, під кадастровим номером 821185400:10:003:0024 та земельну ділянку площею 4,9162 га, під кадастровим номером 821185400:10:003:0025 для здійснення разом з іншими особами видобування природних корисних копалин.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України в справі №1-10/2004 від 1грудня 2004 року, поняття охоронюваний законом інтерес треба розуміти, як прагнення користування конкретними матеріальними та/або нематеріальними благами.

Прагнення позивача використовувати належну йому власність (земельні ділянки) для добування природних ресурсів є гарантований чинним земельним законодавством інтерес. Тобто, незаконна відмова Володарсько – Волинської районної державної адміністрації в підготовці висновку на зміну цільового призначення земельних ділянок, які належать позивачу на праві власності порушує його законний інтерес на використання його власності.

Земельні ділянки належні на праві власності позивачу не використовуються та не можуть бути використані для цілей ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оскільки вони втратили свою цінність як землі для товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується розрахунковими документами про сплату витрат сільськогосподарського виробництва – квитанції КП№10663/1; КП№10662/1; КП№10601/1; КП№10933/1; КП№10934/1; КП№10935/1.

Також згідно технічного звіту по обстеженню вищезазначених земельних ділянок – агровиробнича група ґрунтів відноситься до групи 4в, 8б а бал бонітету складає 20-27 при

- 3 -

середньому обласному показнику 53 бали. Еколого-агрохімічні показники зазначених земельних ділянок підтверджуються агротехнічними паспортами, відповідно до яких якість ґрунтів оцінюється в 21 бал при обласному значенні 53 бали. На даних ділянках скельна порода виходить на поверхню, що унеможливлює ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Дані документи відповідачем не досліджувались, а тому було допущено порядок надання відмови для надання згоди на розроблення проекту землеустрою, щодо зміни цільового призначення земельних ділянок.

Крім цього відповідно до згоди власника земельних ділянок ОСОБА_4 ТОВ «Граніт Холдинг» 12.12.2007 року отримало спеціальний дозвіл на проведення робіт з геологічного вивчення родовища гранітів «ділянка Лизники-3» на площі 9,7 га. Згідно протоколу №1863 від 16.11.2009 року засідання колегії державної комісії України по запасах корисних копалин були захищені корисні копалини ґрунтів в промисловій кількості 524 тис.м3 ТОВ «Граніт-Холдинг» стало переможцем аукціону з продажу спеціального дозволу на промислову розробку родовища гранітів «ділянки Лизники-3» і дозволу Житомирської обласної ради (рішення від 13 листопада 2009 року №1002).

За таких обставин, суд приходить до переконання, що позов обгрунтований і підлягає до задоволення в повному обсязі, так як в зв’язку зі втратою цінності вказаних земельних ділянок позивачем було відшкодовано витрати щодо втрати цінності земельними ділянками, а згідно п.15 Перехідних положень Земельного кодексу України не має заборони місцевим органом виконавчої влади приймати рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок, які не використовуються для товарного сільськогосподарського виробництва.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163 КАС України, ст.ст.14, 19, 42, 92 Конституції України, ст.ст. 20, 21, 90 Земельного кодексу України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:  

    1. Позов задовольнити. Визнати дії голови Володарсько – Волинської районної державної адміністрації Володарсько – Волинського району Житомирської області щодо відмови ОСОБА_4 у підготовці висновку на зміну цільового призначення земельних ділянок незаконними.

    2. Зобов’язати Володарсько – Волинську районну державну адміністрацію підготувати висновок щодо необхідності зміни цільового призначення земельних ділянок площею 4,7788 га, (кадастровий номер 821185400:10:003:0024) та площею 4,9162 га, (кадастровий номер 821185400:10:003:0025) на землі промисловості та направити пакет документів до Житомирської обласної адміністрації для прийняття відповідного рішення.

    3.Зобов`язати Володарсько – Волинський районний відділ земельних ресурсів Держкомзему України після прийняття Житомирською обласною державною адміністрацією відповідного рішення щодо зміни цільового призначення належних ОСОБА_4 земельних ділянок площею 4,7788 га (кадастровий номер 821185400:10:003:0024) та площею 4,9162 га (кадастровий номер 821185400:10:003:0025) видати відповідні державні акти про право власності на земельні ділянки

    Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

    Головуючий /підпис/

    Копія вірна.

    Суддя:                                                                                        Л.П. Сульженко    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація