Судове рішення #13134280

                                                                                                                                               Справа № 2- 1664/2010 р.                                    

                                                                                     

                                                                                  Р І Ш Е Н Н Я

                                                                           ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

  28 вересня   2010 р. Вишгородський районний суд Київської області в складі :

 головуючого  -  судді  Божок С.К.

 при секретарі  -  Грищенко К.Г.

 розглянувши   у відкритому  судовому засіданні в   залі суду  в м.Вишгороді   Київської  області  цивільну справу за позовною заявою   Публічного  акціонерного товариства « Райффайзен банк « Аваль» в особі  Київської регіональної дирекції  Публічного акціонерного товариства « Райффайзен Банк Аваль»  до ОСОБА_2    про стягнення боргу за кредитним договором , звернення стягнення  на нерухоме майно

                                       встановив :  

   

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення боргу  за кредитним договором, звернення стягнення  на нерухоме майно. Свої вимоги обгрутовував наступним : 12 вересня   2006 р.  між Акціонерним поштово-пенсійним банком „ Аваль „правонаступником якого є Публічне  акціонерне товариство  „ Райффайзен банк Аваль „   та  відповідачем  був укладений кредитний договір № 014/1179/82/940.  На підставі даного  кредитного договору  позивач надав позивальнику  кредит  у розмірі 35000 доларів США   строком  на 120 місяців  одноразово з 12.09.2006 р. по 12.09.2016 р. зі сплатою 14 % річних за користування кредитом.  Для забезпечення виконання позивальником  зобов»язань за Кредитним договором  було укладено 12.09.2006 р. Договір іпотеки . Предметом іпотеки є нерухоме майно  :  земельна  ділянка розміром 0,166 га, що розташовані в АДРЕСА_1 , яка належить відповідачу на підставі Державного акту на право власності на землю , серія Ш-КВ № 041370, виданого Новопетрівською сільською радою  народних депутатів 12.10.2001 р. Відповідно до п. 3.1.4. Договору іпотеки у випадку невиконання відповідачем  зобов»язань за кредитним договором , позивач має право звернути стягнення на предмет іпотеки, реалізуючи його відповідно  до положень договору іпотеки . Позивач має право звернути стягнення на предмет іпотеки незалежно від настання строку виконання основного зобов»язання, якщо у момент настання строку виконання зобов»язань за кредитним договором вони не будуть виконані.

Відповідач   не виконує зобов”язань за Кредитним договором , не погашає щомісячно кредит та не сплачує щомісячно відсотки за користування кредитом згідно встановленого графіку.

          Станом на 07.12.2009 р.  заборгованість за Кредитним договором  складається  із заборгованості за кредитом  в еквіваленті за курсом НБУ  232 112,61 грн.  

Відповідно до вимог     ст.. 33 Закону України  „ Про іпотеку” позивач  вправі задовільнити  свої вимоги за основним зобов”язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

У судовому засіданні  представник позивача  доводи позовної заяви підтримав,збільшив позовні вимоги  в частині суми заборгованості  :  станом на 19.08.2010 р.  загальна сума заборгованості за кредитним договором становить 303 391, 33 грн.  Просив задовільнити позовні вимоги у повному обсязі: розірвати кредитний договір , стягнути з відповідача суму заборгованості за кредитним договором у розмірі  3003 391,33 грн., звернути стягнення на земельну ділянку, стягнути з відповідача судові витрати.  

Відповідач   в судове засідання нез”явився. Про день, час слухання справи повідомлений у встановленому порядку. Причини неявки суду невідомі.  В ході судового розгляду справи відповідач  підтвердив ту обставини , що він отримав від позивача кредитні грошові кошти у розмірі 35 000 доларів США. Зобов»язання за кредитним договором  виконує частково у зв»язку з погіршенням матеріального становища :  звільнення з роботи , відсутністю постійного заробітку , що унеможливлює сплачувати  кредит.  Проте, не погодився з сумою заборгованості за кредитом , оскільки кожного місяця, починаючи з травня 2010 р. ним  погашаються відсотки по кредитам у розмірі 120 доларів США та погашається тіло кредиту у розмірі 300 доларів США . Сума заборгованості є значно нижчою.  Від сплати судового збору він звільнений, оскільки має чорнобильське посвідчення.

За таких обставин, з урахуванням думки представника позивача,  суд вважає можливим розглянути справу за відсутності  відповідача, на підставі наявних справі доказів, розглянувши справу в заочному провадженні  відповідно до вимог ст. 224 ЦПК України.

Вислухавши доводи  представника позивача, вивчивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку про  наступне.

Відповідно до ст. 1054 ЦК України банк або інша  фінансова установа ( кредитодавець)  зобов»язується надати грошові кошти  ( кредит )  позивальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позивальник зобов»язується  повернути кредит та сплатити проценти.

Судом встановлено, що 12 вересня  2006 р. між Акціонерним поштово-пенсійним банком „ Аваль” , правонаступником якого є   Публічне  акціонерне товариство  „ Райффайзен Банк Аваль „  та відповідачем    укладений Кредитний договір  №  014/1179/82/940.  

На підставі даного  Кредитного договору  позивач надав позичальнику  кредит  у розмірі 35 000 доларів США   строком  на 120 місяців    з 12.09.2006 р. по 12.09.2016 р. зі сплатою 14 % річних за користування кредитом..  ( а.с. 6).

12 вересня  2006 р.  між банком та відповідачем   укладений Договір іпотеки , який забезпечував вимоги  іпотекодержателя , що витікають з Кредитного договору  № 014/1179/82/940  від 12 вересня 2006 р. ( а.с. 12).

 Відповідно до  Договору іпотеки від  12 вересня 2006  р.  предметом іпотеки є нерухоме майно  - земельна  ділянка розміром 0,166 га, що розташовані в АДРЕСА_1 , яка належить відповідачу на підставі Державного акту на право власності на землю , серія Ш-КВ № 041370, виданого Новопетрівською сільською радою  народних депутатів 12.10.2001 р.

 Відповідно до п. 6.1 Іпотокодержатель  має право за рахунок предмета іпотеки   задовільнити  вимог: всі боргові зобов”язання, не сплачені позичальником, вимоги стосовно повного відшкодування всіх збитків,  завданих порушенням іпотекодавців їх зобов”язань , та всіх фактичних витрат , понесених іпотекодержателем у зв”язку із реалізацією його права за цим договором.

Відповідно до п. 3.1.4. Договору іпотеки  від 12 вересня 2007 р. у випадку невиконання відповідачем  зобов»язань за кредитним договором , позивач має право звернути стягнення на предмет іпотеки, реалізуючи його відповідно  до положень договору іпотеки . Позивач має право звернути стягнення на предмет іпотеки незалежно від настання строку виконання основного зобов»язання, якщо у момент настання строку виконання.

             В судовому засіданні встановлено,  що станом на 19.08.2010 р.  заборгованість за Кредитним договором  в еквіваленті за курсом НБУ становить  303 391,33  грн. З них : за кредитом  -  195 279,95 грн.,  за відсотками  в еквіваленті за курсом НБУ – 37 262,34   грн.,  пеня по кредиту – 26 124,26 грн.,  пеня за порушення строків сплати відсотків за кредит – 44 724,78  грн.

            Відповідно до ч.1, 2  ст. 589 ЦК України  у разі невиконання зобов”язання, забезпеченого заставою , заставодержатель має право  звернення стягнення на предмет застави.  За рахунок предмета застави  заставодержатель має право задовольняти в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату  процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов”язання, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків , завданих порушенням зобов”язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв”язку із пред”явленими вимогами, якщо інше не встановлено договором.

 Відповідно до ч. 2 ст. 590 ЦК України  заставодержатель  набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі,  коли зобов”язання не буде виконано у встановлений строк ( термін ) , якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до  ч. 2 ст. 33 Закону України  „ Про іпотеку „  у разу невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов”язання  іпотекодержатель вправі  задовліьнити свої вимоги за основним зобов”язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.  

 Суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у повному обсязі,  оскільки  відсоткова ставка по кредиту в розмірі 14  % річних, штрафні   санкції  були встановлені за домовленістю сторін,  Кредитний договір, Договір іпотеки   укладені у письмові формі, підписані як позивачем так і відповідачами; відповідачі не  вимагали від позивача зменшення відсоткової ставки по кредиту, не ставили питання про розірвання  Кредитного договору  , Договору іпотеки,   чи визнання їх недійсним. Крім того, звернення стягнення  на предмет іпотеки сторони  визначили  умовами кредитного договору та договору іпотеки  і такий спосіб захисту прав  передбачено  законом .  

    Відповідно до ст. 60 ЦПК України  кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.

Представником  позивача доведено в судовому засіданні , що відповідачі неналежним чином виконували  умови  кредитного договору та договору іпотеки, мають заборгованість за платежами з погашення кредиту.

    Позивач просить стягнути понесені ним  документально підтверджені судові витрати: судовий збір у розмірі 1700 грн.  та витрати на інформаційно технічне забезпечення у розмірі 120  грн. Відповідач має пільги щодо сплати судового збору відповідно до  ст.. 4 Декрету Кабінету Міністрів України « Про державне мито» , а тому відповідно до ст.. 88 ЦПК України оплату судового збору слід компенсувати за рахунок держави.  Вимога щодо стягнення    витрати на інформаційно технічне забезпечення у розмірі 120  грн. підлягає задоволенню.

      Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому  задоволенню.

Керуючись ст. 3, 10, 60,  212, 213, 215, 224, 226, 88 ЦПК України, ст.ст. 530, 1054,1050, 1049, 525, 526, 625   ЦК України ,  ст.. 33  Закону України „ Про іпотеку” суд

                Вирішив :

Позовні вимоги  задовільнити  частково.

Розірвати Кредитний договір  № 014/1179/82/940 від  12 вересня   2006 р. укладений між   Акціонерним поштово-пенсійним банком „ Аваль” та  ОСОБА_2  

Стягнути  з ОСОБА_2     на користь  Публічного  акціонерного товариства „ Райффайзен Банк Аваль „ в особі Київської регіональної дирекції Публічного акціонерного товариства  „ Райффайзен Банк Аваль” заборгованість за Кредитним договором № 014/1179/82/940 від 12 вересня 2006 р. в сумі  303 391, 33  грн.  (  триста три тисячі триста  дев»яносто одна грн.. 33 коп.  )   та судові витрати :  витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 120 ( сто двадцять  ) грн.,  а всього стягнути з ОСОБА_2     на користь  Публічного  акціонерного товариства „ Райффайзен Банк Аваль „ в особі Київської регіональної дирекції Публічного акціонерного товариства  „ Райффайзен Банк Аваль” (  МФО 322904 код ЄДРПОУ 23494105, розрахунковий рахунок  НОМЕР_1 )  303 511,33   грн. ( триста три тисячі п»ятсот одинадцять грн. 33 коп. )

В рахунок погашення заборгованості звернути стягнення  на предмет іпотеки – земельну  ділянку розміром 0,166 га, що розташовані в АДРЕСА_1 , яка належить відповідачу на підставі Державного акту на право власності на землю , серія Ш-КВ № 041370, виданого Новопетрівською сільською радою  народних депутатів 12.10.2001 р.

Визначити спосіб реалізації предмета іпотеки  шляхом  проведення  прилюдних торгів.

В іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

 Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти  днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Київської області   через Вишгородський районний суд Київської області.

    Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація