Справа № 2-4003/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2010 р. Вишгородський районний суд Київської області в складі
головуючого – судді Божок С.К.
при секретарі - Зелінському Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вишгороді Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ясногородської сільської ради Вишгородського району Київської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
встановив :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Свої вимоги обгрунтовував наступним : ІНФОРМАЦІЯ_1. померла баба ОСОБА_2, після смерті якої залишилося спадкове майно, яке складається з Сертифікату на право на земельну часку ( пай ) , розміром 2,80 в умовних кадастрових гектарах , яка перебуває у колективній власності ВАТ « Козаровицьке» с. Ясногородка Вишгородського району Київської області за РН № 338857 від 26 грудня 2000 р. Він є спадкоємцем за заповітом. Інших спадкоємців не має. Нотаріус відмовив йому у видачі Свідоцтва про право на спадщину у зв»язку з пропуском строку прийняття спадщини. Строк прийняття спадщини ним пропущений з поважних причин, а саме : не знав вимог закону про обов»язковість письмового звернення, перебування у відрядженні по роботі.
У судове засідання позивач не з»явився. Про день, час слухання справи повідомлений у встановленому порядку. Надав суду заяву про слухання справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача - Ясногородської сільської ради Вишгородського району в судове засідання не з»явився. Про день, час слухання справи повідомлені у встановленому порядку. Надав суду листа щодо розгляду справи за відсутності представника сільської ради.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності позивача, представника відповідача на підставі наявних у справі доказів, розглянувши справу в заочному провадженні згідно ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1., актовий запис № 1 від 01.01.2009 р., що стверджується Свідоцтвом про смерть, копія якого знаходиться в матеріалах справи ( а.с. 5).
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день з якого вона оголошується померлою ( частина третя статті 46 цього Кодексу).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина за заповітом . До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 входить право на земельну часку ( пай ) , розміром 2,80 в умовних кадастрових гектарах , яка перебуває у колективній власності ВАТ « Козаровицьке» с. Ясногородка Вишгородського району Київської області на підставі Сертифікату на право на земельну частку ( пай) серії РН № 338857 виданого 26 грудня 2000 р. на підставі рішення Вишгородської районної державної адміністрації від 04 грудня 2000 р. № 526 . Сертифікат зареєстровано 29 грудня 2000 р. у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) за № 66.( а.с. 9 ).
Спадкоємцем за заповітом є позивач. Інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом не має. Заповіт не змінений та не скасований на день відкриття спадщини.
Дані обставини підтверджуються листом Вишгородської районної державної нотаріальної контори Київської області за № 2788/01-14 від 24.11.2010, з якого вбачається, що спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_2 не заводилася. ( а.с. 14 ), заповітом, копія якого знаходиться в матеріалах справи ( а.с. 8 ).
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців , який починається з часу відкриття спадщини відповідно до ст. 1270 ЦК України.
Позивач не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в термін, установлений законом.
Позивач 21.11.2010 р. звернувся до Вишгородської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1., але йому було відмовлено у зв"язку з відсутністю факту прийняття спадщини згідно ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269 ЦК України.
Позивач своєчасно не звернувся з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини у зв"язку з тим, що мав скрутне матеріальне становище, після відкриття спадщини в період шестимісячного терміну знаходився у відрядженні по роботі , не знав вимог закону щодо письмового звернення з заявою до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
При таких обставинах, суд вважає, що пропущений строк прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 є поважним, а тому , в силу ч.3 статті 1272 ЦК України, слід визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини - три місяці з моменту набрання даним рішенням законної сили.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 3, 10, 212, 213, 215, 224, 226, ЦПК України ст.ст. 1220, 1270, 1272 ЦК України, суд
Вирішив :
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з моменту набрання даним рішенням законної сили для подання ним заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_2 , актовий запис за № 1 від 01.01.2009 р. .
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду через Вишгородський районний суд Київської області.
Суддя