.
Справа № -2-а-2891
2010 року копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2010 року в м. Гадяч суддя Гадяцького районного суду Полтавської області Максименко Л.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Гадяцькому районі про визнання дій неправомірними,
в с т а н о в и в:
у грудні 2010 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України у Гадяцькому районі про усунення перешкод в праві на отримання пенсії на пільгових умовах, вказуючи, що він з 1964 року по 1977 року працював на різних роботах в різних організаціях у м. Братськ Іркутської області, яка відноситься до місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі. В грудні 2009 року він отримав лист від управління пенсійного фонду, яким йому було повідомлено, що по справі здійснена перевірка і він не має права на кратне обчислення страхового стажу, в результаті чого його пенсія була зменшена та скорочено трудовий стаж, при цьому відповідач посилався на відсутність трудових договорів про відповідні терміни роботи. Разом з цим ним додані всі документи, які підтверджують його право на пільговий стаж. Вважає перерахунок пенсії в сторону зменшення незаконним, рішення управління неправомірним, тому змушений звернутися до суду.
Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі надало до суду заперечення проти позову, вказало, що позивач не надав відомостей про укладення з ним строкових трудових договорів під час роботи в районах, прирівняних до Крайньої Півночі, тому стаж його обраховано в одинарному розмірі і виплачується згідно з чинним законодавством, в зв’язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.
Встановлено, що позивач з 01.08.64р. (наказ № 22-к від 28.08.64р.) по 05.11.69р. (наказ № 81-к від 11.11.69 працював на посаді майстра Будівельного управління внутрішніх санітарно-технічних робіт управління будівництва «Братскєсстрой».
Також з 05.11.69р. (наказ 372/к від 10.11.69р.) по 26 вересня 1977р. (наказ 1035/к від 29.09.77р.) працював на Братському алюмінієвому заводі.
Місто Братськ Іркутської області на підставі Постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.60р. № 148, в редакції Постанови Ради Міністрів СРСР від 10.11.67 №1029, від 03.01.83 № 12 відноситься до місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі.
Згідно даних трудової книжки та довідок про підтвердження особливого характеру роботи, умов праці та періоду роботи, ОСОБА_1 працював на зазначених підприємствах в м. Братськ Іркутської області та має право на пільги для обчислення пенсії на пільгових умовах, так як вказана місцевість відноситься до районів Крайньої Півночі, де застосовувався районний коефіцієнт до заробітної плати для працівників виробничих галузей в розмірі 1,4 та північна надбавка до 50%.
Сторонами не заперечується факт, що з 5 травня 1991 року пенсійна справа ОСОБА_1 ведеться управлінням Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі і він отримує пенсію за віком. З 1 жовтня 2009 року йому перераховано пенсію в сторону зменшення, період роботи в м. Братськ Іркутської області зарахований в стаж позивача в одинарному розмірі.
У 2009 - 2010 роках ОСОБА_1 неодноразово звертався до відповідача з заявами про перерахунок йому пенсії з урахуванням пільгового коефіцієнту, як особі, що працювала в районах Крайньої Півночі з 7 серпня 1956 року по 26 вересня 1977 року.
У відмові позивачу в перерахунку пенсії управління посилається на те, що у пенсійній справі позивача, трудовій книжці, відсутні відомості про укладення ним строкових трудових договорів із зазначенням пільг про зарахування в кратному обчисленні періодів роботи на Крайній Півночі за період з 7 серпня 1956 року по 26 вересня 1977 року. Вказаний період роботи зарахований ОСОБА_1 в одинарному розмірі.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР „ Про впорядкування пільг для осіб, які працюють у районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі” від 10.02.60р. один рік роботи в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, зараховується в стаж за один рік і шість місяців. Місто Братськ Іркутської області відноситься до місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі.
Згідно довідок ОСОБА_1 працював майстром СМУ-4 в м. Братськ з 07.08.64 по 5.11.69, а потім з 5.11.69 по 26.09.77 на Братському алюмінієвому заводі, який надалі був реорганізований у ВАТ «Русал Братський алюмінієвий завод». Дані підприємства знаходяться в м. Братськ Іркутської області Російської Федерації і віднесені до місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі, з районним коефіцієнтом до заробітної плати 50%.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року N 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".
Названі вище норми закону, на який посилається відповідач, як на підставу своїх заперечень є бланкетними і відсилають до названих Указів, за якими законодавець встановив спеціальну норму відповідно до категорій місцевості, незалежно від кола осіб, які працювали на даній території. Пільга про один рік роботи у вказаній місцевості зараховується до стажу як один рік і шість місяців, незалежно від категорії осіб, які там працювали та їх волевиявлення.
Згідно п.5 Прикінцевих положень пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 на підтвердження своєї роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі подав до органів Пенсійного фонду трудову книжку та довідку, в якій зазначено його період роботи в м. Братськ Іркутської області Російської Федерації. Вказані документи відповідно до чинного законодавства дають право на обрахування пенсії з урахуванням пільгового коефіцієнту - півтора. Судом не встановлено і Пенсійним фондом не додано доказів на спростування обставин, викладених у позові, тому у суду немає сумніву щодо факту роботи ОСОБА_1 в місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі, а тому відповідно він має право на обрахування пенсії з урахуванням пільгового коефіцієнту.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на
оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання
зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» об’єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 цього Закону, - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають втрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Таким чином, об’єктом оподаткування є заробітна плата з урахуванням районного коефіцієнта.
Частиною 1 ст. 43 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату(дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами
Пенсійного фонду.
Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав – учасників Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення, пенсійне забезпечення громадян держав – учасників цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Для визначення права на пенсію громадян держав учасників Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої із цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до введення в дію цієї Угоди.
Згідно із Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.72р. Законом СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» від 15.05.90р. особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсії враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.
Згідно з п. 2 ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум
Згідно ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
За таких обставин вважаю, що позов є обґрунтованим, оскільки позивачем надано до управління Пенсійного фонду в Гадяцькому районі всі необхідні документи, які підтверджують факт його роботи в місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі та право на отримання пенсії з районним коефіцієнтом 50% та зарахування в стаж одного року як один рік шість місяців.
Вважаю, що Гадяцьке управління Пенсійного фонду безпідставно відмовило ОСОБА_1 в пільговому обчисленні трудового стажу, як особі, що працювала в місцевості, прирівняної до районів Крайньої Півночі.
Окрім цього, відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом або отримують члени її сім’ї у випадках, визначених цим Законом.
В ст. 46 п.2 цього ж Закону вказано, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмежень будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмежень будь-яким строком.
За вказаних обставин вважаю, що на вимогу позивача здійснити перерахунок пенсії, строк позовної давності не поширюється, тому заперечення управління в цій частині не заслуговують на увагу.
Керуючись Указом Президії Верховної Ради СРСР „ Про впорядкування пільг для осіб, які працюють у районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі” від 10.02.60р.; постановою Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року N 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", п. 5 Прикінцевих положень ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст.ст. 8-11, ч.4 ст. 70 ,71, 86, 94, 159-163, 183-2, ч.1 ст. 256 КАС України, суддя –
п о с т а н о в и в :
позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Гадяцькому районі про усунення перешкод в праві на отримання пенсії на пільгових умовах задовольнити .
Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України у Гадяцькому районі зарахувати в стаж роботи ОСОБА_1 період роботи в СМУ- 4 з 07 серпня 1964 року по 5. листопада 1969 року та з 5.11.69 по 26.09.77 на Братському алюмінієвому заводі, який надалі був реорганізований у ВАТ «Русал Братський алюмінієвий завод» з урахуванням пільгового коефіцієнту та визнати його особою, який має право на пільгове обчислення трудового стажу за роботу в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України у Гадяцькому районі перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням пільгового коефіцієнта, починаючи з дня перерахунку йому пенсії в сторону зменшення та зарахування стажу роботи в одинарному розмірі – з 1 жовтня 2009 року.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Гадяцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : підпис
Копія: вірно
Суддя Гадяцького
районного суду Л.В. Максименко