Судове рішення #13123170

                                                                                                   Справа №2-О4/2011р.  

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         

06 січня 2011 року                          Южноукраїнський міський суд  Миколаївської  області

у складі:   головуючого судді - Волкової О.І.

                 за участю народних засідателів -   Оніщенко Л.Ю.,  Захарчук М.Ф.

                  при секретарі - Прокопенко Л.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю зацікавленої особи органів реєстрації актів цивільної  актів цивільного стану про визнання об особи померлою.

ВСТАНОВИВ:

     

       25 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернувся  до суду із заявою, про визнання померлим його рідного брата  ОСОБА_2  ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Яйва Пермської області  Росія. Обґрунтовує вимоги заяви тим, що  його брат ІНФОРМАЦІЯ_2 помер в селі Богданівка Доманівського району Миколаївської області в будинку де він фактично мешкав. Заявник займався похованням брата  та поховав його   в с. Богданівка  за місцем його фактичного проживання. Покійний брат заявника  зловживав спиртними напоями, не працював, жив за рахунок разових заробітків, з сім’ю  стосунки не підтримував.  ОСОБА_2 зареєстрований  в квартирі АДРЕСА_1  в квартирі  заявника.  ОСОБА_1 намагався зняти брата   з реєстрації, але йому було  відмовлено, так як  відсутнє свідоцтво про смерть ОСОБА_2 Відсутність свідоцтва про смерть  брата, пояснює тим, що на місце виявлення трупа 01.06.2010 року  виїздила оперативна група  Думанівського РВ УМВС  в Миколаївській області та констатувала причину смерті, гострий синдром сердечної недостатності. В матеріалах  про відмову в порушені кримінальної справи  від 06.06.2008 року  за фактом смерті ОСОБА_2 відмовлено  громадянину ОСОБА_3  Зі слів заявника в матеріалах про відмову в порушені кримінальної справи  відсутня медична довідка. Заявник ОСОБА_1 займався  визначенням місцем поховання  брата та  узгоджував його із  головою сільської ради, а свідоцтво про смерть  брата не отримував.   На даний час  він несе великі матеріальні розтрати по утримані  квартири так як його покійний брат в ній  зареєстрований та просить визнати його померлим.          

      Представник зацікавленої особи відділу реєстрації актів цивільного стану  Южноукраїнського міського управління юстиції Миколаївської області в судове засідання не з’явився, надала суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, та проти    задоволення заяви не заперечує.

    Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований в квартирі АДРЕСА_1 (а.с.8).

     Відповідно до свідоцтв про народження  ОСОБА_1 та ОСОБА_2  є рідними братами.

     Відповідно до довідки № 42 від 10.06.2008 року  виданою Богданівською селищною радою  Доманівського району  Миколаївської області  реєстрацію смерті не проведено так як не видано довідку з медичного закладу (а.с. 4).

     Відповідно до постанови про відмову в порушені кримінальної справи  від 06.06.2008 року громадянину ОСОБА_3 відмолено в порушені кримінальної справи за фактом виявлення трупа ОСОБА_2

     Відповідно до листа  № 44/3112 від 06.06.2008 року Думанівського РВ УМВС  в Миколаївській області   громадянину ОСОБА_3 зазначено, що згідно довідки про причину смерті ОСОБА_2 став гострий синдром сердечної недостатності. (а.с. 3).

      Відповідно  до Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» від 24 грудня 1993 року N 3817-XII ст.1 «Акти громадянського стану - це засвідчені державою факти народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові. Вони є юридичними фактами, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення відповідних прав та обов'язків.

     Акти громадянського стану підлягають обов'язковій реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану.

      Відповідно  до цього ж  Закону стаття 8.  У реєстрації акта громадянського стану може бути відмовлено, якщо: реєстрація суперечить законові; реєстрація повинна провадитися в іншому органі реєстрації актів громадянського стану; з проханням про реєстрацію звернулася недієздатна особа або представник, який не має на це необхідних повноважень.  

      Згідно Правил «реєстрації актів цивільного стану в Україні»,  які зареєстровано в Міністерстві   юстиції України   18 жовтня 2000 р.   за N 719/4940  відповідно до  другого розділі 2 «Реєстрація смерті» підлягав факт реєстрації .

       Відповідно до вимог Закону  України та  Згідно Правил «  реєстрації актів цивільного стану в Україні»   суд   не встановив  перешкод для одержання свідоцтва про смерть.

      Згідно ст.46 ЦК України фізична особа може бути оголошена померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного  випадку - протягом шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.  

       На думку суду громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.  

       Таким чином підставою для оголошення фізичної особи померлим є не факти, що дійсно підтверджують загибель особи, а обставини, які дають підстави припускати смерть особи, тобто оголошення особи померлою базується на припущеннях, а не на факті смерті. Тому оголошення фізичної особи померлим слід відрізняти від встановлення факту смерті особи у певний час за певних обставин.  

        На підставі викладеного суд дійшов висновку, що отримавши дані про час і місце смерті ОСОБА_2,  заявник та ніхто з його родичів або близьких осіб не проявив бажання з’ясувати  та взагалі дізнатись про обставини що привели до його смерті, отримати свідоцтво про смерть, а посилання заявника на те, що він не знав про те, що поховання здійснюється на підставі свідоцтва про смерть  вважає надуманими.

        Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення заявника,  врахувавши думку зацікавленої особи, на підставі представлених доказів і доведення перед судом їхньої переконливості суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні поданої заяви.

        Відповідно до положень п.3 ст.235 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Згідно із ч.4 ст. 46 ЦК України  порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.    

        Як вбачається  із змісту ст.247 ЦПК України оголошення особи померлою залежить від мети, яка повинна мати правовий сенс і як наслідок, спричиняти для заявника будь-які правові наслідки, тобто юридичний інтерес особи, яка звертається із згаданою заявою має бути безумовним,  що    не представлене    ОСОБА_1 ні в поданій заяві, ні в судовому засіданні, офіційної відмови відділу реєстрації акта громадянського стану   не за місцем   настання смерті не за місцем реєстрації суду не надано заявником.

         Отже, приймаючи до уваги специфіку розгляду справ окремого провадження, враховуючи також ту обставину, що заявником  не надано  доказів на підтвердження наявності    безумовного    правового сенсу  –    оголошення його  брата померлим, суд,  керуючись  ст.46 ЦК України ст.ст.8,11,218,234,246-250 ЦПК України,  

ВИРІШИВ:

        В заяві ОСОБА_1 про визнання померлим ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1  уродженця с.Яйва Пермської області Російської Федерації – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Миколаївської області через Южноукраїнський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення,  а  особами, що не були  присутні   у  судовому  засіданні  під  час  проголошення – протягом  десяти діб з дня   отримання  копії  цього  рішення. У разі  неподання  апеляційної скарги  протягом  встановленого строку  рішення  набирає законної сили.

Суддя:                                                                                                            О.І. Волкова

Народні засідателі:                                                                                       О.О. Оніщенко

                                          М.Ф. Захарчук                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація