Код суду 0527 № 2-12958/10
Р I Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А I H И
23 грудня 2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого: судді: Рогожиної А.В.
при секретарі: Петруня І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Костянтинівці справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського міськвиконкому про визнання права власності на житловий будинок, -
ВСТАНОВИВ:
30 листопада 2010 року позивач звернулась до суду з позовом до Костянтинівського міськвиконкому про визнання права власності на житловий будинок, обгрунтовуючи свої вимоги наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Костянтинівка Донецької області помер ОСОБА_2, після смерті якого залишилось спадкове майно, яке складається з житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 Відповідно до заповіту, складеного ним 13 квітня 2004 року , єдиним спадкоємцем майна померлого є дружина – ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 була рідною сестрою позивачки. До вступу в шлюб у обох сестер було прізвище ОСОБА_3
ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м. Костянтинівка Донецької області ОСОБА_3 померла. Після її смерті інших спадкоємців, крім позивачки по справі, не залишилось.
Для оформлення документів ОСОБА_3 за життя зверталась до Костянтинівського бюро технічної інвентаризації, де рішенням реєстратора про відмову в реєстрації від 22.11.2010 року їй було відмовлено в реєстрації (оформленні) права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1
Позивач просить встановити право власності на вказаний будинок за нею, як за спадкоємцем після смерті сестри ОСОБА_3, так як ОСОБА_2 і ОСОБА_3 у свій час не оформили документи про право власності на вказаний будинок, вирішити нотаріально питання про спадкування вказаного будинку позивач не може через відсутність правовстановлюючих документів на будинок.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, вказані в позовній заяві, посилаючись на ті ж обставини, що й у позовній заяві.
Представник відповідача Горелік В.Я. надав заяву про розгляд справи у його відсутності, не заперечуючи проти задоволення позову.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню, на підставі того, що в судовому засіданні встановленні такі факти і відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Костянтинівка Донецької області помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим 06.07.2009 року відділом РАЦС по м. Костянтинівці Костянтинівського міськрайонного управління юстиції Донецької області, про що в Книзі реєстрації смертей зроблено актовий запис № 872 (а.с.6), після смерті якого залишилося спадкоємне майно – будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1
Відповідно до заповіту, складеного ОСОБА_2 13 квітня 2004 (а.с.11), єдиним спадкоємцем майна померлого є дружина – ОСОБА_3 .
.
ОСОБА_3 була рідною сестрою позивачки. До вступу в шлюб у обох сестер було прізвище Косик, що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с. 15, 16).
ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м. Костянтинівка Донецької області померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданим 22.11.2010 року відділом РАЦС по м. Костянтинівці Костянтинівського міськрайонного управління юстиції Донецької області, про що в Книзі реєстрації смертей зроблено актовий запис № 1390 (а.с.7). Після її смерті інших спадкоємців, крім позивачки по справі, не залишилось.
Для оформлення документів ОСОБА_3 зверталась до Костянтинівського бюро Технічної інвентаризації, де рішенням реєстратора про відмову в реєстрації їй було відмовлено в реєстрації (оформленні) права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10).
Оформити право власності на будинок позивач не може у зв»язку зі смертю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Первинна реєстрація на житловий будинок за вищевказаною адресою не робилася. Правовстановлюючі документи на будинок відсутні.
Згідно договору відділу комунального господарства виконкому Косьтянтинівської міської ради від 25.03.1961 року, ОСОБА_2 у безстрокове користування було надано для будівництва житлового будинку земельну ділянку площею 600 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8).
Позивач вказує, що з 1948 року по день смерті ОСОБА_3 і ОСОБА_2 знаходилась у реєстрованому шлюбі, мешкали разом, що підтверджується копією свідоцтва про їх шлюб та випискою із домової книги (а.с. 13, 17).
Позивач вважає, що вона, як рідна сестра ОСОБА_3, має право на встановлення права власності на вказаний житловий будинок, але не може його оформити з вищеназваних причин.
Згідно із ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов»язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
ОСОБА_3 у свій час не оформила документи про право власності на вказаний будинок після смерті чоловіка ОСОБА_2 .
Вирішити нотаріально питання про спадкування вказаного будинку позивач не може через відсутність правовстановлюючих документів на будинок.
На підставі листа Міністерства Юстиції України № 19-32/319 від 21.02.2005 року, у разі смерті власника нерухомого майна, на яке не була проведена первинна реєстрація права власності і право встановлювальний документ відсутній, питання визначення цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.
Належність житлового будинку ОСОБА_2 підтверджується зведеним актом Костянтинівського БТІ від 08.10.1910 року, згідно якого балансова вартість будинку, розташованого за адресою : АДРЕСА_1, власником якого є ОСОБА_2, складає 106578 грн., інвентаризаційна -37475 грн (а.с. 14).
Відповідно до ст. 22 Кодексу про шлюб та сім»ю України, майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном, тобто після смерті ОСОБА_2 його дружина ОСОБА_3 могла оформити на себе право власності на будинок.
Згідно ч.4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. 346 ЦК України, право власності вказаних осіб припинилося із їх смертю.
Згідно ч.5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов»язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 317, 319 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Позивач на підставі вказаного не може здійснювати своє право власності.
На підставі ст.392 ЦК України одним із видів захисту права власності є його визнання.
Відповідно до вказаної статті, власник майна може пред»явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
На підставі ч.1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільного права та інтересу може бути визнання права.
Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 41 Конституції України передбачено, що право власності набувається в порядку, визначеному законом. Але закон, крім судового, інших шляхів набуття права власності в даному випадку не передбачає.
На підставі викладеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 60, 79, 177, 212-215 ЦПК України, ст. 325, 328, 392 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, як за спадкоємцем після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя