АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц – 10979 /2010року Головуючий по 1-й інстанції:
Лободенко О.С.
Суддя-доповідач: Панченко О.О.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2010 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого – Панченка О.О.
Суддів: Пікуля В.П., Триголова В.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м.Кременчука
на постанову Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 10 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності неправомірними, зобов”язання відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з 01 січня 2005 року відповідно до вимог ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Полтавської області, -
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 10 березня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання дій щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії неправомірними, зобов”язання відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії з 01 січня 2005 року відповідно до вимог ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” задоволено частково.
Визнанно неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м.Кременчуці провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_3.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці провести перерахунок та доплатити ОСОБА_3 несплачені у повному обсязі суми щомісячної додаткової пенсії у відповідності до вимог частини 1 статті 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , починаючи з 01.01.2005 року за виключенням періоду з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року.
Вирішено питання судових витрат.
В апеляційній скарзі УПФУ Автозаводського району в м. Кременчуці просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважає, що Управління діяло в межах повноважень, передбачених чинним законодавством та в межах бюджетних асигнувань.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що остання задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 303 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Згідно ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Враховуючи зазначений статус позивача, вона отримує пенсію на підставі ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, поскільки відповідач відмовив у задоволенні прохання позивача про проведення перерахунку пенсії, останній звернувся до суду з відповідною позовною заявою.
Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 2 призначається в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Частиною третьою статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції від 05.10.2006 року) встановлено, що в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1-4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно ст. 58 Закону України від 28.12.2007 року №107-УІ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня – 470 грн., з 1 квітня – 481 грн., з 1 липня – 482 грн. та з 1 жовтня – 498 грн.
Згідно ст. 54 Закону України від 26.12.2008 року № 835-УІ „Про Державний бюджет України на 2009 рік” затверджено на 2009 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2009 року – 498 грн., з 01 листопада 2009 року 573 грн.
Відповідно до ст. 62 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" його застосування проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення його є обов”язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб”єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Розрахунок пенсій позивачці з 01.01.2005 року Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м.Кременчуці провело, виходячи з розміру установленого чинною на той час постановами Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 3 січня 2002 року № 1 та «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 22.05.2008 року .
З урахуванням наведених положень суд вірно прийшов до висновку про те, що при нарахуванні пенсії слід виходити з вимог Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-V і виплачувати пенсію у розмірі визначеному ст. 51 вказаного Закону.
Відповідно до положення пункту 28 роздігу ІІ Закону України від 28.12.2007 року №107-УІ „Про Державний Бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” статтю 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” змінено та встановлено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 2 призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі за контитуційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, пунктів 61,62,63,66 розділу 2, п.3 розділу 3 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п.1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.28 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Рішення Конституційного Суду України у цій справі мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов”язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
На підставі наведеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що дії відповідача в частині відмови в перерахунку додаткової пенсії є неправомірним.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками місцевого суду та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 303 ч.1, 307 ч.1 п.1, 308 ч.1, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці - відхилити.
Постанову Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 10 березня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: