Справа №2 «А»-1139/2010
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 грудня 2010 року Вишгородський районний суд Київської області в складі
головуючого – судді Заріцького С.М.,
при секретарі Смілянець І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України Вишгородського району, про стягнення недоотриманих сум щомісячної доплати не працюючому пенсіонеру в зоні посиленого радіологічного контролю, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що вона є не працюючим пенсіонером, у зонах радіологічного забруднення.
Відповідачем порушено її права, передбачені Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яким передбачена виплата працюючим на території зони посиленого радіологічного контролю. Відповідач не виплачує належні суми в повному обсязі.
Посилаючись на викладене, на підставі ст. ст. 19,46,55,92 Конституції України, рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп, від 22 травня 2008 року № 10-рп, ст.ст. 39,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачка просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України Вишгородського району щодо відмови у виплаті щомісячної доплати, як непрацюючому пенсіонеру в зоні посиленого радіологічного контролю неправомірними та стягнути з відповідача недоотриману суму щомісячної грошової доплати за період з 2008-2010 роки у розмірі 21908,60 грн.
Позивачка в судовому засіданні підтримав позов.
Представник Управління Пенсійного фонду України Вишгородського району проти позову заперечила.
Заслухавши поясненням позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Враховуючи характер спірних правовідносин, суд вважає, що при вирішенні спору мають застосовуватися положення Конституції України, як норми прямої дії та норми Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Судом установлено, що ОСОБА_3 являється непрацюючим пенсіонером в зоні посиленого радіологічного контролю пенсіонером , а отже - суб’єктом визначеним у ст. 39 ч.1 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою передбачено виплата на отримання щомісячної грошової доплати в сумі однієї мінімальної заробітної плати.
Крім того, відповідно до ст. 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін цього Закону.
Щомісячна доплата не працюючому пенсіонеру в зоні посиленого радіологічного контролю виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної плати визначається на момент виплати.
Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 % від суми мінімальної заробітної плати.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначена сума виплат на момент їх здійснення, розміру мінімальної заробітної плати, що встановлювалася Законами України „Про державний бюджет України” на відповідні роки, не відповідає.
Відповідно до ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно законами України.
Положеннями статей 21 і 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод не допускається.
В порушення вимог Закону відповідач перераховує позивачці не мінімальну заробітну плату, а доплату в сумі 5 грн. 20 коп., керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, вищевказаною постановою № 836 всупереч Закону № 3054 - /// встановлено конкретні розміри такою допомоги в твердій грошовій сумі. Між тим встановлені розміри доплати працюючим у зоні посиленого контролю залишилися незмінними, у той час, як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати та щорічно затверджувався новий Державний бюджет.
Конституційний суд України рішенням від 09 липня 2007 року № 6-рп, від 22 травня 2008 року № 10-рп визнав неконституційним зупинення Законом України про державний бюджет України дію інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж вже передбачено законами.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19,46,55,92 Конституції України, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп, від 22 травня 2008 року № 10-рп, ст.ст.39, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтями 99-100, 160-163, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України Вишгородського району про зобов’язання виплатити недоотримані суми щомісячної доплати непрацюючому пенсіонеру в зоні посиленого радіологічного контролю – задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України Вишгородського району щодо відмови у виплаті ОСОБА_3 щомісячної доплати як непрацюючому пенсіонеру в зоні посиленого радіологічного контролю, згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України вишгородського району провести перерахунок і виплатити на користь ОСОБА_3 недоотриману суму щомісячної грошової доплати за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2010 рік.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий С.М.Заріцький